Köylüler Maden Kamyonlarının Yolunu Kapattı - Son Dakika
Güncel

Köylüler Maden Kamyonlarının Yolunu Kapattı

Köylüler Maden Kamyonlarının Yolunu Kapattı

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde, maden kamyonlarının yolları bozmasına tepki gösteren köylüler, 3 saat kara yolunu trafiğe kapattı.

07.09.2016 17:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çanakkale'nin Yenice ilçesinde, maden kamyonlarının yolları bozmasına tepki gösteren köylüler, 3 saat kara yolunu trafiğe kapattı.

Yenice'nin Sofular köyünde Asar tepedeki kireç ocağından Çan Termik Santrali'ne kireç taşı taşırken 5 kilometrelik Yenice- Biga yolunun asfaltını bozan ve yoğun toz bulutları oluşturan maden şirketi kamyonlarına tepki gösteren Sofular, Bekten, Karadoru ve Aşağı İnova köylüleri, yolun bir an önce asfatlanmasını istedi. Köylüler kara yolunu yaklaşık 3 saat trafiğe kapattı. 84 yaşındaki Kadriye Asardağ, kamyonların kaldırdığı toz yüzünden hasta olduğunu söyledi.

Köylülerin eylemini haber alan Yenice Belediye Başkanı Veysel Acar, AK Parti ilçe Başkanı Mehmet Güngör ve İl Genel Meclisi Üyesi Salih Duran, Sofular Muhtarı Adnan İzmirli'den bilgi aldı. Şirket yetkilisi ile telefonla konuşan Başkan Veysel Acar, "Vali beyle 2 kere görüştük, milletvekilleriyle görüştük, Özel İdare ile görüştük, şirket yetkilileriyle de görüştük. Ama bir türlü buna çare bulunamadı. Nevruz'dan İnova'ya kadar bu yol 2011 yılında yapıldı. Nevruz'dan giriyorsunuz, Bekten'e kadar bir sıkıntı yok. Ama buradan sonra sıkıntı var. Bu madenler bizim. Bu zenginlik bizim. Buna karşı çıkmıyoruz. Bu taşınacak. Ama taşınırken de insanlara eziyet vermeyelim. Siyasetçi olarak mikrofona çıkıyoruz, muhtar çıkıyor, siyasetçi çıkıyor, başkan çıkıyor, 'Bu millet bizim başımızın tacı' diyoruz. Sonra da vatandaşı kanser edecek tozlar engellenemiyor. Ben kaç gere geldim, tır yanımdan geçerken toz bulutu içinde kalıyorum" dedi.

Firma yetkililerin yol yapımı için malzeme verilmesi teklifini de değerlendiren Başkan Veysel Acar, "Ben, siyasetçi, belediye başkanı kimliğimi bir kenara bırakayım. Madem bu yolda bu şirketler taşımacılık yapıyor, bunun altının da, üstünün de bakımını yapması lazım. 2011'den beri neden diğer yol bozulmadı da burası bozuldu? Bunun altını da, üstünü de bozan bu tırlar. Niye bu vatandaşın verdiği vergiler buraya gitsin? Bozduğun yolu sen yapacaksın, devletin parasıyla da bizim 75 tane köyümüz var, onların yolunu yapacağız. Yolu minibüsler, taksiler bozmuyor. Burası 2 yılda bozuldu" diye konuştu.

Başkanın durumu valiliğe ileteceğini söylemesinin ardından yol trafiğe açıldı. - ÇANAKKALE

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Köylüler Maden Kamyonlarının Yolunu Kapattı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş mal varlığını açıkladı
  21:12 CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş mal varlığını açıkladı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP'nin 31 Mart yerel seçimleri için aday gösterdiği isimler arasında yer alıyor. Yavaş, kendi adını taşıyan resmi sitesinde mal varlığını açıkladı. Ayrıca, seçim harcamalarının CHP Ankara İl Başkanlığı tarafından karşılandığını belirterek diğer belediye başkan adaylarının da mal beyanlarını açıklaması gerektiğini vurguladı.

 • Emekli ikramiyesi komisyondan geçti
  20:00 Emekli ikramiyesi komisyondan geçti

  Emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin 3 bin TL'ye yükseltilmesini öngören madde Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. İkramiyeler ise bayramdan önceki hafta olan 1-9 Nisan tarihleri arasında hesaplara geçecek. Diğer ikramiye ödemesi ise Kurban Bayramı öncesi 10-15 Haziran haftasında ödenecek.

 • Adıyaman'da bir çiftçi yürüyüş yaparken 15 milyon yıllık balık fosili buldu
  19:31 Adıyaman'da bir çiftçi yürüyüş yaparken 15 milyon yıllık balık fosili buldu

  Adıyaman'ın Besni ilçesinde bir çiftçi, kırsal alanda yürüyüş yaparken farklı yapıda bir taş buldu. Adıyaman Müze Müdürlüğüne teslim edilen taş Orta Miyosen Dönemi'ne ait balık fosili çıktı. 15 milyon yıl öncesine tarihlenen fosil, koruma altına alındı.

 • Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında
  19:12 Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında

  Bu sabah ilk uçuşunu gerçekleştiren ilk savaş uçağımız KAAN'a dünya basını geniş yer verdi. ABD merkezli Bloomberg, ''Uçuş, Türkiye'nin yerli savaş uçağı projesinde dönüm noktası oldu.'' derken, İngiliz Reuters haber ajansı, ''Türkiye'nin özgün geliştirdiği ilk muharip savaş uçağının ilk uçuşu bugün gerçekleşti'' ifadelerini kullandı. Gelişmeyi son dakika duyuran Yunan basını ise KAAN'ın F-35'ten üstün olduğuna dikkat çekti.

 • Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal, BM Daimi Temsilcisi ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız oldu
  19:03 Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal, BM Daimi Temsilcisi ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız oldu

  Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal oldu, New York'taki BM Daimi Temsilciliğine ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız getirildi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, her iki isme de yeni görevlerini telefonla tebliğ etti.

 • 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek
  18:11 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'nin aday listesi, YSK'ya geç verildiği için kabul edilmedi. 2019 yerel seçimlerinde ilçeyi kazanan ve 31 Mart'taki seçimlerde ise yeniden aday gösterilen CHP Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, listenin geç teslim edilmesi nedeniyle Saadet Partisi listesinden seçime girecek.

 • Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak
  17:31 Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak

  Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın detaylarını açıkladı. İki ülke arasında ortak bir deniz kuvvetlerinin oluşturulacağını söyleyen Mahmud, "Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.


Advertisement