Köylülere Reçel Yapmayı Öğrettiler - Son Dakika

Köylülere Reçel Yapmayı Öğrettiler

21.11.2013 16:35
Köylülere Reçel Yapmayı Öğrettiler, System.String[]

Sivas merkeze bağlı Düzova köyünde düzenlenen reçel ve marmelat üretim kursuna katılan 35 kişiye katılım belgesi verildi.

Sivas merkeze bağlı Düzova köyünde düzenlenen reçel ve marmelat üretim kursuna katılan 35 kişiye katılım belgesi verildi. Köylülerin heyecanlı olduğu gözlenirken, kursa katılan 80 yaşındaki Mehmet Şahin dikkat çekti.

Merkeze bağlı Düzova köyünde, İş-kur İl Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde 'Reçel ve marmelat üretim kursu' düzenlendi. 35 gün süren kurs boyunca kursiyerlere reçel, marmelat ve pekmez yapımı anlatılarak uygulamalı olarak gösterildi. Ayrıca turşu ve pastörize beyaz peynir yapımı hakkında da eğitim verildi. 4'ü erkek 16'sı kadın olmak üzere 20 kişinin katıldığı kursta, sağlık sigortaları da yapılan kursiyerlere günlük 20 lira ödendi. Kurs sonrasında ise köyün cemevinde bir program düzenlenerek yapılan reçeller protokol üyelerine ikram edildi. Daha sonrada kursiyerlere katılım belgeleri verildi. Büyük bir çoğunluğu 60 yaşının üzerinde olan kursiyerler, katılım belgelerini Sivas Vali Yardımcısı Vefa Kaya ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Aslan'ın elinden aldı.

80 YAŞINDA REÇEL YAPMAYI ÖĞRENDİ

Kursiyerler arasında yer alan 80 yaşındaki Mehmet Şahin, Vali Yardımcısı Vefa Kaya ve programa katılan diğer protokol üyelerinin dikkatini çekti. Kurs öncesinde reçel yapmayı bilmediğini belirten Mehmet Şahin, "Daha önce hiç reçel yapmamıştım. Kursta ayva, elma ve kayısı reçeli yapmayı öğrendim. Hepsine baktım ama hanımların içine de çok girmedim. Ders verenler bize broşür verdi zaten, onlara bakar yaparım." dedi. Kadın kursiyerler ise böyle bir etkinlik içinde yer almaktan mutluluk duyduklarını belirterek önceden birkaç çeşit reçel yaptıklarını, artık daha farklı çeşitlerde de reçel yapmayı öğrendiklerini ifade ettiler. Kursiyerler program sonrasında katılım belgeleri ile birlikte basın mensuplarına poz verdi.

Köylülere Reçel Yapmayı Öğrettiler

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Köylülere Reçel Yapmayı Öğrettiler - Son Dakika


Son Dakika

15 yaşındaki çocuk, penis boyunu ölçmek amacıyla içine kablo sokarak hastanelik oldu 18:20 15 yaşındaki çocuk, penis boyunu ölçmek amacıyla içine kablo sokarak hastanelik oldu Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akkuyu Nükleer Santrali'nin birinci ünitesini inşallah Mayıs 2023'e yetiştireceğiz 18:02 Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akkuyu Nükleer Santrali'nin birinci ünitesini inşallah Mayıs 2023'e yetiştireceğiz İlk kar Erzurum'da Palandöken Dağı'na düştü 17:50 İlk kar Erzurum'da Palandöken Dağı'na düştü
İtalyan basınından yoğun ilgi gören Fatih Terim bombayı patlattı: İtalya'dan teklif gelirse hemen ayrılırım 17:35 İtalyan basınından yoğun ilgi gören Fatih Terim bombayı patlattı: İtalya'dan teklif gelirse hemen ayrılırım Vatandaşların 1 milyar lirasını dolandırdığı iddia edilen Turcoin kurucusunun serveti dudak uçuklattı: 2 milyon 972 bin 327 adet Bitcoin'im var 17:26 Vatandaşların 1 milyar lirasını dolandırdığı iddia edilen Turcoin kurucusunun serveti dudak uçuklattı: 2 milyon 972 bin 327 adet Bitcoin'im var Kendisine cinsel istismarda bulunan kişiye öldüren kadına 12 yıl hapis! Mahkemedeki son sözleri 17:07 Kendisine cinsel istismarda bulunan kişiye öldüren kadına 12 yıl hapis! Mahkemedeki son sözleri "Çocuğum ortada kaldı" oldu
Bulgar ve Yunan turistler kışlık kıyafet almak için Edirne'ye akın etti 16:35 Bulgar ve Yunan turistler kışlık kıyafet almak için Edirne'ye akın etti Koronavirüsten bile hızlı ve güçlü yayılan norovirüs belirtileri neler? 16:17 Koronavirüsten bile hızlı ve güçlü yayılan norovirüs belirtileri neler?
Advertisement