Köylülerin Çıralı'daki Eylemi - Son Dakika

Köylülerin Çıralı'daki Eylemi

17.02.2012 14:20
Köylülerin Çıralı'daki Eylemi, System.String[]

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Ulupınar köyü Çıralı sahilindeki ormanlık alanın kiralanmasına karşı çıkan köylüler, araçları ve traktör römorklarıyla kapattıkları alanı terk etti.

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Ulupınar köyü Çıralı sahilindeki ormanlık alanın kiralanmasına karşı çıkan köylüler, araçları ve traktör römorklarıyla kapattıkları alanı terk etti.

Çıralı sahilindeki 18 bin metrekarelik ormanlık alanın bir işletmeye kiralanmasına tepki gösteren köylüler, herhangi bir çalışmanın yapılmasını engellemek amacıyla bu sabah alanı traktör römorkları ve araçlarıyla kapattı. Bir süre sonra alanı kiralayan şirkete ait bir kamyon ve bazı işçiler de bölgeye geldi. Jandarmanın güvenlik önlemi aldığı Çıralı sahilinde köylülerin alandan ayrılmalarını istediği işçiler, bir süre sonra bölgeyi terk etti.

Köylülerle bir süre görüşen jandarma yetkilisi, telefon görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın talimatıyla söz konusu alanda mahkeme kararı sonuçlanana kadar herhangi bir işlem yapılmayacağını söyledi. Köylülerin bu konuda rahat olmasını isteyen yetkili, alanda bulunan araçların kaldırılmasını istedi.

Bunun üzerine kararı alkışlarla köylüler, "En büyük asker bizim asker",

"Çıralı'da mutluyuz" ve "Sayın Valimize teşekkür" sloganları attı.

-Antalya Valisi Altınparmak-

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak da Valilikte düzenlenen okul protokolü töreninin ardından gazetecilerin Çıralı ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

Çıralı köylüsünün isteğinin çok önemli olduğunu belirten Altıparmak, alanı daha önce Çıralıspor'un antrenman sahası ve muhtarlığın da otopark olarak kullanıldığını kaydetti. Alanın kiralanmasıyla ilgili protokol yapıldığı zaman bilgi istediğini dile getiren Altıparmak, "(Burası böyle bir yerdi, muhtara da teklif ettik köy mesire alanı olarak kullanmak ister misiniz diye- İstemediklerini söylediler) diye bana bilgi verdiler" dedi.

C tipi mesire yeri olan alanın atıl ve mezbelelik bir yer olarak kalmaması için antrenman sahası olarak Ormanspor'a tahsis edildiğini belirten Altıparmak, daha sonra bölgedeki tek tapulu işletmenin sahibiyle futbol sahası olarak kullanılması için protokol imzalandığını anlattı. Altıparmak, protokolde,

"Burası futbol sahası olarak bakım onarımı yapıldıktan sonra hem Ormanspor'un hem de Çıralıspor'un haftada en az 3 gün antrenman yapacağı bir yer olacak. Bu maddelere uyulmaması halinde tek taraflı olarak iptal edilecektir" şeklinde bir madde bulunduğunu kaydetti.

Vali Altıparmak, köylülerin yürütmeyi durdurma taleplerinin olduğunu belirterek, "Yürütmeyi durdurma kararı köylünün, Çıralı halkımızın başvuruları doğrultusunda gelirse zaten işlem bitti. Biz onu başka türlü değerlendireceğiz. Ne olarak değerlendiririz ben de bilmiyorum ama her halükarda köylümüzün lehine olacaktır" dedi.

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, bir gazetecinin, "Çıralı'ya gitmeyi düşünüyor musunuz- Belki sizi yanlış bilgilendirmiş olabilirler" sözleri üzerine, "Beni şu dediklerimizin dışında yanlış bilgilendirdilerse soruşturmayı da cezayı da hak ederler. Hiçbir kamu bürokratı amirini yanlış bilgilendiremez. Çünkü ben belgeye bakarım söylenene değil" diye konuştu.

Ormanspor'a yılık 5 bin liraya tahsis edilen alanın 55 bin liraya kiralanmasında bir gariplik olup olmadığıyla ilgili soru üzerine de Altıparmak,

"Orman Bölge Müdürlüğü biraz da malzeme masrafını karşılamak için demek ki böyle bir yola gitmiş. Burada bir hukuksuzluk varsa cezasını çekerler. 'Bunu koruyacağız, efendim bunlar doğru yapmıştır' diyemeyiz. Kim ne hata yaparsa cezasını çekerler" dedi.

- ANTALYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Köylülerin Çıralı'daki Eylemi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Paşinyan'ın kızı Ermenileri delirtti: Hayallerimiz ve hedeflerimiz başarısız oldu Son Dakika! Azerbaycan ordusu 27 yıl sonra Zengilan şehrini işgalden kurtardı Kılıçdaroğlu ve İnce, Bekir Coşkun'un cenazesinde yan yana saf tuttu Alanya maçında 11'e alınmayan Feghouli ısınma çalışmalarında yer almadı Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi Büyük zafer için tarih verildi: Azerbaycan 10-15 gün sonra toprak bütünlüğünü sağlayacak Sipariş verdiği pizzadan tel çıkan şarkıcı Alya, isyan etti: Kafayı yediniz herhalde "Mekanın sahibi geri geliyor" diyen Buket Aydın, yeni projesini duyurdu