Köylünün yeni geçim kaynağı yaban mersini yağı! 10 gramı 25 liradan satılıyor - Son Dakika

Köylünün yeni geçim kaynağı yaban mersini yağı! 10 gramı 25 liradan satılıyor

23.01.2021 13:53

Yaban mersini olarak bilinen murt meyvesinin yaprakları, Antalyalı köylülerin yeni geçim kaynağı oldu. Köylüler, özel izinle kestikleri dalların yapraklarının bağını 5 liradan satıp geçimlerini sağlıyor, kazanlarda 8 saat kaynatılarak elde edilen yağın 10 gramı 25 liradan alıcı buluyor.

Yaban Mersini (murt) meyvesinin yapraklarını kekik yağı çıkartılacak olan kazana koyarak sabah erkenden altını yakan köylüler kazana yaklaşık 180 kilogram mersin yaprağı basıyor. Kazanda ilk 4 saatte yağ oluşmaya başlarken yağ çıkarma işlemi yaklaşık 8 saat sürüyor. 180 kilo yapraktan 500 gram yağ elde ediliyor. Diğer aromatik bitkilere oranla daha az yağ alınabilen yaban mersini bir o kadar da meşakkatli işlemlerden geçiyor.

BİRÇOK HASTALIK İÇİN ŞİFA KAYNAĞI

Mersin meyvesinin yapraklarından çıkarılan yağın mide krampları ve mide ağrılarına iyi geldiği biliniyor. İshali kesici özelliği, zararlı bakterilerin ve mikropların vücuttan atılması, kan şekerini dengelemesi ve iltihap kurutucu özelliği olduğuna inanılan yaban mersini yağı nefes açıcı ve öksürük kesici özelliğiyle de alıcı buluyor.

Köylünün yeni geçim kaynağı yaban mersini yağı! 10 gramı 25 liradan satılıyor

TÜRKİYE'NİN HER YERİNDEN SİPARİŞ ALIYOR

Bu bitki yağının faydalarının anlatmakla bitmediğini anlatan ve uzun yıllardır aromatik bitkilerden yağ çıkartarak hayatını kazanan Abdullah Güven, yağın 10 gramını 25 liraya satıyor. Güven, "Mersin yağını isteyen çok oluyor. Türkiye'nin her yerine bu yağdan sipariş geliyor. Her yere gönderiyorum. Şifalı olduğu için talep çok oluyor. Ayrıca bunu diğer 13 çeşit yağlarla karışım yapıyorum. Karışım sedef hastalığına ve eklem ağrılarına iyi geliyor. Doğada bulunan bir çok bitkinin yağlarını çıkarıyorum. Kekik, andız, ardıç, defne, mersin, rezene, adaçayı, nane bunlardan bazılarıdır. Bu yağlar çok şifalıdır. Bu iş emek isteyen iş. Zahmetli fakat biz bunun zahmetinden ziyade insanlara faydalı olduğumuz için mutlu oluyoruz" diye konuştu.

Köylünün yeni geçim kaynağı yaban mersini yağı! 10 gramı 25 liradan satılıyor

BİR BAĞINDAN 5 LİRA KAZANIYORLAR

Sinanhoca mahalle muhtarı Hasan Arslan, Sinanhoca mahallesinde 30 yıldır defne yaprağı kesimi yaptıklarını anlattı. Bu yıl da Orman İşletme Müdürlüğünden almış oldukları izin ile mersin yaprağı kesimine başladıklarını anlatan Arslan, "Mersin yaprağı da köylü vatandaşlarımıza geçim kaynağı oldu. Orman işletmesinden 5-6 aylık izin alıyoruz. Kestiğimiz Mersin dallarını önce Antalya'da bulunan çiçekçilere çelenk için verdik. Şimdi ise Alaçeşme köyünden Abdullah Güven'e veriyoruz. Köylümüz için çok iyi bir gelir oldu. Vatandaşlarımız mersin dallarını keserek bağ haline getiriyorlar. Bir bağından ise 5 lira para kazanıyorlar" diye konuştu.

Köylünün yeni geçim kaynağı yaban mersini yağı! 10 gramı 25 liradan satılıyor
Köylünün yeni geçim kaynağı yaban mersini yağı! 10 gramı 25 liradan satılıyor
Köylünün yeni geçim kaynağı yaban mersini yağı! 10 gramı 25 liradan satılıyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Köylünün yeni geçim kaynağı yaban mersini yağı! 10 gramı 25 liradan satılıyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Çağla Altunkaya, kendisinden 30 yaş büyük sevgilisi Acun Ilıcalı ile yeni pozunu paylaştı Atakaş Hatayspor Basın Sözcüsü Rahmi Vardı: Fenerbahçe açık açık oyuncuyu istiyor Husumetlisini kilometrelerce uzaktan gelip sokak ortasında öldürdü Ormanda çukur kazan definecilerin, oksijensiz kalmamak için kurdukları boru düzeneği pes dedirtti Öldürdüğü sevgilisinin cesedini öpüp, saçlarını toparlamış Korona bitmeden bir yeni salgın daha: Dirençli uyuz vakaları patladı, 15 dakikalık temasta bulaşıyor Korona vakalarının arttığı illerde kararlar peş peşe geldi! İşte il il yapılan kısıtlamalar Psikolojik sorunları olan vatandaş, 5. kattan atlayarak yaşamına son verdi