Son Dakika Haberleri: Koyun ve Keçilerin Peşinde 70 Yıl

Koyun ve Keçilerin Peşinde 70 Yıl

3 yıl önce

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde oturan, yaşamının önemli bölümünü kendi yetiştirdikleri küçükbaş hayvanlara dağ ve meralarda çobanlık yaparak geçiren 77 yaşındaki Ünzile Altınkaya, ilerleyen yaşına rağmen otlattığı koyun ve keçilerinin sütünü sağıyor, yaptığı peynir ve yoğurtları satarak kızı ile...

Koyun ve Keçilerin Peşinde 70 Yıl, System.String[]
ALİBEY AYDIN - Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde oturan, yaşamının önemli bölümünü kendi yetiştirdikleri küçükbaş hayvanlara dağ ve meralarda çobanlık yaparak geçiren 77 yaşındaki Ünzile Altınkaya, ilerleyen yaşına rağmen otlattığı koyun ve keçilerinin sütünü sağıyor, yaptığı peynir ve yoğurtları satarak kızı ile 2 torununa bakıyor.

Tavşanlı'nın Balıköy beldesine bağlı Altınova köyü kırsalında, 18 yıl önce eşini kaybettikten sonra bir süre yalnız, birkaç yıldır da eşinden ayrılan kızı ile yaşayan Ünzile nine, küçüklüğünden bu yana hayvancılıkla uğraşıyor.

Henüz 6 yaşındayken büyüklerinin yanında kendi yetiştirdikleri küçükbaş hayvanların çobanlığını yapmaya başlayan yaşlı kadının 71 yıllık yaşamı, koyun ve keçilerin peşinde geçti.

İlerleyen yaşına rağmen 200 civarında koyun ve keçisini sabahın ilk ışıklarıyla önüne katıp dağ ve meralara çıkan Ünzile nine, akşam döndüğünde hayvanların sütlerini sağıyor, peynir, yoğurt yapıyor.

Kızı ile biri lisede biri üniversitede okuyan torunlarına, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinden elde ettiği gelirle bakan, yaşamın zorlu yükünü halen sırtında taşıyan yaşlı kadın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvancılık yaptığı için mutlu olduğunu söyledi.

-"Ömrümün çoğu dağlarda geçti"

Bakımını yaptığı hayvanların sütlerini, peynir ve yoğurtlarını satarak geçimlerini sağladıklarını dile getiren Ünzile nine, şunları kaydetti:

"Çocukluğumdan beri ömrümün çoğu neredeyse dağlarda geçti. 71 yıldır kendi yetiştirdiğimiz hayvanların çobanlığını yapıyorum. Çobanlık yapmaktan da bugüne kadar hiç gocunmadım. Sabah gün doğunca kalkıp küçükbaş hayvanlarımızla dağlara gidiyorum. Akşam döndüğümde hayvanların sütünü sağıyorum. Benimle yaşayan kızım da süt sağımında, peynir ve yoğurt yapımında bana yardım ediyor. Bazen keçileri o, koyunları ben güdüyorum."

Çobanlığı severek yaptığını aktaran Altınkaya, "Dağlar bana huzur veriyor. Her zaman kendinle baş başasın. Kendi işini kendin yapıyorsun. Okula hiç gitmedim, birçok şeyi kendi gayretlerimle öğrendim. Dağda yalnızken bazen Kur'an okuyorum, bazen türkü söylüyorum, bazen de kendi kendime ağıt yakıyorum. Vakit böyle gelip geçiyor. Bu kadar güzellik varken televizyon başında akşama kadar bekleyen insanlara şaşırıyorum." dedi.
Haber Yayın Tarihi : 17.11.2016 11:39 Kaynak: AA

YORUMLAR


Kılıçdaroğlu'na Yumruk Atan Saldırganın İlk Sözleri: Saldırmadım Son Dakika! Kılıçdaroğlu'ndan Saldırı Açıklaması: Güvenlik Önlemi Yetersizdi, Amaç CHP'yi Sokağa Dökmekti İmamoğlu, Şehit Haberini "Mutlu musun Ekrem?" Başlığıyla Veren Gazete İçin Harekete Geçti!