Son Dakika Haberleri: Koza 660 Üniversite Öğrencisine Destek Verdi

Koza 660 Üniversite Öğrencisine Destek Verdi

7 yıl önce

YASED'in hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi KOZA, 5. dönemini geride bıraktı Proje kapsamında bugüne kadar Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 33 ilden toplam 660 üniversite öğrencisine YASED kurumsal üyesi uluslararası şirketlerde staj yapma hakkı sağlandı

Koza 660 Üniversite Öğrencisine Destek Verdi, System.String[]

Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki geleceğin liderlerine ışık tutmak ve gençlere girişimcilik vizyonu kazandırmak için 2009 yılında hayata geçirdiği KOZA Projesi, beşinci yılını geride bıraktı. KOZA Projesi şimdiye kadar 660 üniversite öğrencisine destek verdi.


YASED açıklamasına göre, dernek tarafından 2009 yılında GAP bölgesinde başlatılan, ardından Türkiye'nin en az gelişmiş 5. ve 6. bölgelerindeki 33 ili de kapsayacak şekilde genişletilen KOZA Projesi'nden bugüne kadar 33 ilden 660 üniversite öğrencisi faydalandı.


Öğrenciler, YASED'in kurumsal üyesi olan ve Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası şirketlerde staj yaparak uluslararası bilgi ve birikimlerden faydalanma imkanına sahip oldu. Bu yıl 160 öğrenciye staj ve eğitim hakkı sağlayan KOZA'ya, YASED'in kurumsal üyesi olan 67 uluslararası firma gönüllü destek verdi.


Açıklamada görüşlerine yer verilen YASED Başkanı Serpil Timuray, dünyanın ilk 10 Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye'nin, küresel uluslararası doğrudan yatırımlardan (UDY) aldığı pay itibariyle de ilk 10'da yer alma potansiyeline olan inançla YASED'in yeni dönem Stratejik Programı'ını bu potansiyele destek olmak üzere oluşturduklarını belirtti.


Nitelikli beşeri sermayenin Türkiye'nin küresel rekabetçiliği ve ekonomik gelişimindeki önemli rolü itibariyle, YASED'in 5 öncelikli stratejisinden birini "Küresel yetkinliklere sahip, nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için stratejik öneriler üretmek" olarak belirlediklerini aktaran Timuray, şunları kaydetti:


"YASED'in 5 yıldır yürütmekte olduğu sosyal sorumluluk projesi olan KOZA Projesiyle temel hedefimiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki öğrencilerimizin, YASED'in kurumsal üyesi olan ve Türkiye'de  faaliyet gösteren uluslararası şirketlerde staj yapmalarını sağlayarak, daha donanımlı ve küresel yetkinliklere sahip bireyler olmalarına destek olmaktır. Bu bölgelerdeki gençlere iş hayatına hazırlanmada fırsat eşitliği sağlamayı hedefleyen projemizin 5. yılı sonunda 660 öğrencimizin kurumsal vizyon kazanmalarına ve bu vizyonu kendi bölgelerine de taşımalarına öncülük etmekten mutluluk duyuyoruz. Bugün sertifikalarını alan gençlerimizi kutluyor, iş hayatlarında başarılar diliyoruz. KOZA'ya gönüllü olarak destek vererek uluslararası tecrübeleri ve birikimlerini gençlerimize sunan üye şirketlerimize teşekkür ediyoruz."


KOZA'ya 2013 yılında bin 845 başvuru geldi


Açıklamada yer alan bilgilere göre YASED İstihdam ve Eğitim Çalışma Grubu'nun 2009 yılında hayata geçirdiği projeyle, üniversite öğrencilerine uluslararası şirketlerde staj olanağı sağlanıyor. GAP bölgesiyle başlayan KOZA Projesi, daha sonra Türkiye'nin en az gelişmiş 4. bölgesindeki 33 ili de kapsar hale geldi.


Staj imkanı kazanan öğrenciler, YASED üye şirketlerinin İnsan Kaynakları Departmanı temsilcilerinden oluşan bir ekip tarafından belirleniyor. Öğrenciler seçilirken herhangi bir not veya bölüm kriteri mevcut değil, en önemli kriter öğrencilerin seçilen illerde okuyor olması ve o illerden birinde doğmuş olması. Daha önce İstanbul'a gelmemiş olan adaylara da öncelik verilmeye çalışılıyor.


2009 yılında 47 şirketin katılımıyla 2 ayrı dönemde 124 öğrenciye staj imkanı sağlanarak başlanan projeye, 2013 yılında bin 845 başvuru geldi. 160 öğrenci YASED üyesi 67 şirkette staj imkanına kavuştu.


Toplamda bugüne kadar 660 üniversite öğrencisi, YASED üyesi uluslararası şirketlerde staj yapma imkanına sahip oldu.


KOZA Projesi'ne katılan öğrenciler, ilk olarak 2 gün süreli bir eğitim ve oryantasyon programına tabi tutuluyor. Bu eğitimlerde bir yandan iş dünyasının önde gelen isimleriyle tanışma ve onların başarı öykülerini dinleme fırsatı bulan öğrenciler; diğer yandan da kişisel gelişim, girişimcilik, liderlik ve mülakat teknikleri üzerine tüm yaşamları boyunca faydalanabilecekleri bilgiler ediniyorlar.


KOZA Projesi'ne katılan öğrencilerin her türlü ihtiyacı, YASED ve projeye dahil şirketler tarafından karşılanıyor. - İstanbul

Haber Yayın Tarihi: 21.08.2013 12:32 Kaynak: AAAleyna Tilki, "Yine yerdeyim" diyerek mini elbiseli fotoğrafını yayınladı
Hollanda'da bir evin bodrumunda 9 yıldır kıyameti bekleyen aile kurtarıldı İran Futbol Federasyonu, Türkiye'ye destek veren iki futbolcuyu, futboldan men etti