Kozluk'ta Kaza Kurşunuyla Şehit Olan Asker - Son Dakika

Kozluk'ta Kaza Kurşunuyla Şehit Olan Asker

07.09.2012 18:06
Kozluk'ta Kaza Kurşunuyla Şehit Olan Asker, System.String[]

Er Sevag Şahin Balıkçı'yı, Batman'ın Kozluk ilçesi Gümüşörgü Karakolu'nda vatani görevini yaparken kazara öldürdüğü iddia edilen Kıvanç Ağaoğlu'nun yargılanmasına devam edildi.

Er Sevag Şahin Balıkçı'yı, Batman'ın Kozluk ilçesi Gümüşörgü Karakolu'nda vatani görevini yaparken kazara öldürdüğü iddia edilen Kıvanç Ağaoğlu'nun yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında, tutuksuz yargılanan sanık Kıvanç Ağaoğlu ile Balıkçı'nın babası Garabet ve annesi Ani Balıkçı, ablası Lerna Özder, avukatlar, bilirkişi Yüzbaşı Murat Yazgan ve olay günü maktul Balıkçı'ya müdahale eden Dr. Serkan Bütün hazır bulundu.

Duruşmada, tanık olarak dinlenen Dr. Bütün, olay günü Batman Komuta Merkezi'nin Gümüşörgü köyündeki bir yaralı asker için ambulans çıkarmalarını istediğini fakat ambulansın daha hastane bahçesinden çıkmadan yaralı asker Balıkçı'nın hastaneye getirildiğini söyledi.

Yaralıyı hemen ileri bakım odasına aldıklarını belirten Dr. Bütün, şunları kaydetti:

"Yaptığımız ilk kontrolde nabız ve kalp atışı alamadık. Kalp masajına başladık ve yaklaşık 1-1,5 saat arasında kalp masajı yaptık. Kalp masajından bir sonuç alamadık. Genel muayenesinde karın yan duvarlarında sağ ve yanda olacak şekilde mermi giriş çıkışı vardı. Üzerinde haki renkli bir içlik vardı. Olayı sorduğumda sadece G3 silahı ile yaralandığını söylediler. Kıyafetlerin askeri yetkililere teslim edildiğini biliyorum."

Daha sonra söz alan bilirkişi Yüzbaşı Murat Yazgan, hazırladığı 6 sayfalık bilirkişi raporunu okuyarak mahkemeye heyetine teslim etti.

Sanık ve müdahil avukatlarının, dosya içeriğine göre uygulamanın ne şekilde olduğu yönündeki sorularını yanıtlayan Yazgan, kontrol nöbetlerinin uygun yazılmadığını, emniyet ve kaza ile ilgili denetimlerin yapılmadığının belirlendiğini vurgulayarak, "Doldur boşalt işlemi, göreve ve nöbete çıkmadan önce görevlendirilen personel tarafından yaptırılır. Bu birliğin durumuna ve o anki şartlarına göre değişebilir. Olayın olduğu yerde silahın tam dolduruşta olmak gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır" diye konuştu.

Balıkçı'nın Avukatı İsmail Cem Halavurt, dosyanın Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesini isteyerek, ifadelerde belirtilen maktulün üzerindeki kıyafetle ilgili eksik inceleme yapıldığını savundu.

Daha önce alınan olay yeri inceleme personelinin ifadelerinden tanıkların başından beri etki altına alındığının anlaşıldığını ileri süren Halavurt, şöyle dedi:

"Her ikisi de askerlerden bilgi aldıklarını söylemektedirler. Ancak olayın oluş biçiminden bu şekilde meydana gelmediği, tanık ifadelerinden de herhangi bir olay yeri inceleme uzmanı ile görüşmedikleri, bu ifadelerin Sadrettin Ersöz ve Kenan Uzyetici'nin beyanları üzerine alındığı anlaşılmaktadır. Ayrıca Sevag için aile tarafından hazırlanan sergiyi görerek, aileye taziyeye gelen ve o dönemde orada askerlik yapan Hakan Tekkanat'ın tanık olarak dinlenmesini talep ediyoruz. Sanığın silahı seri yerine tek atış yapmak için açmasının güvenlik için değil tek atış yapmak için açtığını göstermektedir."

Sanık avukatı İbrahim Gök'ün, "müvekkilinin bu olaydan çok büyük üzüntü duyduğunu ve 'keşke ben ölseydim' dediğini" belirtmesi ve Balıkçı'nın annesi Ani Balıkçı'nın oturduğu yerden "Keşke" demesi üzerine kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

Gerçeğin ortaya çıkarılmasını istediklerini ifade eden avukat Gök,

"Gerçeğin ortaya çıkarılmasını ve objektif olunmasını istiyoruz. Basınla ilgili yayın yasağı konulmasını istiyoruz. Çünkü müvekkil açısından toplumsal lince dönüşmektedir" şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti verdiği kısa bir aradan sonra, Hakan Tekkanat'ın tanık olarak dinlenmesine, sanık avukatının yayın yasağı ile ilgili talebinin reddine ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianamede, Gümüşörgü Karakolu'nda vatani görevini yapan Ermeni asıllı Türk vatandaşı Sevag Şahin Balıkçı'yı (25), 24 Nisan 2011 günü kazara öldüren er Kıvanç Ağaoğlu'nun "Taksirle adam öldürmek suçundan" 9 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor.

Muhabir: Nail Kadırhan

Yayıncı: İrfan Cemiloğlu - DİYARBAKIR

Kozluk'ta Kaza Kurşunuyla Şehit Olan Asker

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kozluk'ta Kaza Kurşunuyla Şehit Olan Asker - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Soylu'dan ABD Büyükelçiliği'nin kapatılmasına sert tepki: Usul, erkan ve adaptan yoksun bir davranış Uçuruma yuvarlanan otomobil hurdaya döndü! Feci kazada anne ve kızı yaşamını yitirdi Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot Ermenistan Dışişleri Bakanı'na ünlü CNN muhabirinden soğuk duş! Paşinyan'ın sözleri soruldu, ne diyeceğini bilemedi TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama