Son Dakika Haberleri: Ktü'de "İlerleme Raporu Işığında AB Türkiye İlişkileri" Konferansı

Ktü'de "İlerleme Raporu Işığında AB Türkiye İlişkileri" Konferansı

3 yıl önce

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri uzmanı Can Baydarol, Aralık ayında gerçekleştirilecek AB Bakanlar Kurulu toplantısında Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin askıya alınmasına ilişkin bir karar alınamayacağını söyledi.

Ktü'de
Türkiye- Avrupa Birliği ilişkileri uzmanı Can Baydarol, Aralık ayında gerçekleştirilecek AB Bakanlar Kurulu toplantısında Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin askıya alınmasına ilişkin bir karar alınamayacağını söyledi.

TTSO AB Bilgi Merkezi tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mehmet Yazıcı Amfisi'nde düzenlenen "İlerleme Raporu Işığında AB Türkiye İlişkileri" konulu konferansta konuşan Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri uzmanı Can Baydarol, AB-Türkiye ilişkilerinin tarihi ve bugün gelinen sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baydarol, son dönemlerde kavram kargaşasından kaynaklanan tartışmalar yaşandığına, Şangay Beşlisi'nin Avrupa Birliği'nin alternatifi olmadığına dikkat çekerek "AB'nin alternatifi AB'nin kendisidir. Zaten üye olmadığımız için de o alternatifi yaşıyoruz. Şangay Beşlisi AB'nin alternatifi değil, NATO'nun alternatifidir" dedi.

Baydarol, Avrupa Birliği düşüncesinin Avrupa'nın kendi içinde doğduğunu ancak ABD tarafından da desteklendiğini anlatarak, bugün Türkiye ile AB arasında değerler çatışması yaşandığını söyledi. Baydarol, "Bizim AB ile ilişkilerimizde ciddi bir değerler çatışması yaşanıyor. Aynı kavramları kullanıyoruz ancak anlamları noktasında farklılaşıyoruz. Ben demokrasi deyince çoğunlukçuluk anlıyorum onlar demokrasi deyince çoğulculuk anlıyor. Ben hukuk deyince kanunları anlıyorum o hukuk deyince Magna Carta, 1789 Fransız devrimi ve sonrasında gelişen kavramlarla oluşan teamül hukukunu anlıyor. İşte İlerleme Raporu noktasında da buradan kaynaklanan sorunları yaşıyoruz" diye konuştu.

Baydarol, Aralık ayında gerçekleştirilecek AB Bakanlar Kurulu toplantısında Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin askıya alınmasına ilişkin bir karar alınamayacağını da belirterek, "Alamazlar çünkü ortada reel-politik denilen bir gerçeklik var. Çıkarlar gereği hiç kimse Türkiye'yi dışlamak gibi bir karar alamaz. Devlet üst aklı denilen bir şey vardır" ifadelerini kullandı. - TRABZONİş Kadını Leyla Alaton: Erdoğan'ı Son Derece Feminist Buluyorum İskenderpaşa Cemaati, Cumhur İttifakı'nı Destekleyecek Çin Borsasından Bir Günde 1,6 Milyar Dolar Çıktı