Küba Halkı Fidel Castro'yu Son Kez Selamladı - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Küba Halkı Fidel Castro'yu Son Kez Selamladı

Küba Halkı Fidel Castro'yu Son Kez Selamladı

04.12.2016 12:55

Küba halkı, efsane liderleri Fidel Castro'yu cenaze töreninde son kez selamladı.

Küba halkı Cuma günü yaşamını yitiren Küba Devrimi'nin lideri 'Commandante'leri Fidel Castro'yu Santiago Antonio Maceo Devrim Meydanı'nda cenaze töreni için Küba'ya gelen bir çok ülkenin hükümet ve devlet başkanları ile diğer katılımcıların da hazır bulunduğu onbinlerin katıldığı bir tören ile son kez selamladı.

EN SON KARDEŞİ RAUL KONUŞTU

Santiago Antonio Maceo Devrim Meydanı'nda düzenlenen törende Küba işçi ve çiftçi sendikalarının temsilcileri ile diğer temsilcilerin konuşmalarının ardından son olarak Küba Devlet Başkanı Raul Castro konuştu.

Raul Castro konuşmasında Fidel Castro'nun yaşamının ve savaşımının önemli kesitlerinden, uluslararası çabalarından, dünya halkları için gösterdiği özveriden ve küresel liderlerle olan dostluğundan örnekler verdi.

Küba Halkı Fidel Castro'yu Son Kez Selamladı

TEŞEKKÜR ETTİ

Fidel Castro'nun ölümünün duyulmasının ardından Küba halkının derin bir üzüntü içine girdiğini belirten Raul Castro Küba halkının Fidel'e sevgisini göstermek için düzenlediği kitlesel gösteriler için teşekkür etti.

Raul Castro, Fidel Castro'nun vasiyeti doğrultusunda Fidel'in kişiliği etrafında kült yaratılmayacağını, adının cadde ve sokaklara verilmeyeceğini, heykellerinin dikilmeyeceğini söyledi.

FARC GERİLLA HAREKETİ TEMSİLCİLERİ DE ORADAYDI

Küba Devrimi Lideri Fidel Castro'nun cenaze töreninde Latin Amerika ülkelerinin hemen tamamı devlet başkanı düzeyinde temsil edildi. Bolivya, Ekvador, Nikaragua, Venezuela Devlet Başkanları ile Kolombiya Hükümet temsilcilerinin yanısıra gectiğimiz günlerde Kolombiya Hükümeti ile barış anlaşması imzalayan Marksist FARC gerilla hareketinin temsilcileri de törende hazır bulundu.

İrlanda'nın bağımsızlığı için uzun yıllar silahlı mücadele verdikten sonra İrlanda Hükümeti ile barış anlaşması imzalayan İrlanda Cumhuriyet Ordusu IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein'in efsanevi lideri Gerry Adams ile Kanada Genel Valisi David Lloyd Johnston da Fidel Castro'yu son kez selamlayanlar arasında yer aldı.

Küba Halkı Fidel Castro'yu Son Kez Selamladı

"FİDEL BÜTÜN DEVRİMCİLERİN LİDERİDİR"

Cenaze törenine katılan bir çok Afrika ülkesi liderlerinden Zimbabwe Devlet Başkanı Robert Mugabe'de Salı günü geldiği Havana'da Küba Televizyonu'na yaptığı açıklamada "Fidel sadece sizin lideriniz değil.Fidel bütün devrimcilerin lideridir" dedi.

1953'TE MÜCADELEYE BAŞLAMIŞTI

Fidel Castro, Küba'da iktidarda bulunan diktatör Fulgencio Batista'ya karşı gerilla mücadelesini 1953'te başlatmıştı. Batista'nın 1958'te ülkeden kaçmasının ardından Castro, 1959'da başbakan olmuştu. Küba'yı yeniden halkına veren lider olarak tanınan Fidel Castro, 1976 - 2008 yılları arasında devlet başkanı olarak Küba'yı yönetmişti. Fidel Castro, 2008'de devlet başkanlığını Kübe Komünist Partisi Lideri Raul Castro'ya devretmişti.

Küba Halkı Fidel Castro'yu Son Kez Selamladı

"YAKINDA GİDECEĞİM" DEMİŞTİ

Fidel Castro, yıllar sonra ilk kez Nisan ayında bir konuşma yapmış ve Komünist Parti'nin kongresinde yakında öleceğini söyleyip, partililerden inandığı ideallere sahip çıkmalarını istemişti. Fidel Castro, "Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz" diye konuşmuştu.

Küba Devrimi'nin Lideri Fidel Castro'nun külleri bugün düzenlenecek sade bir törenle Küba'nın 19.yüzyıldaki bağımsızlık kahramanı Jose Marti ve diğer Kübalı önemli önderlerin de gömülü olduğu Santa Ifigenia mezarlığında toprağa verilecek.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Küba Halkı Fidel Castro'yu Son Kez Selamladı - Son Dakika


Advertisement