Küçük Meclis Üyeleri Fransa'yı Kınadılar - Son Dakika

Küçük Meclis Üyeleri Fransa'yı Kınadılar

12.01.2012 11:09
Küçük Meclis Üyeleri Fransa'yı Kınadılar, System.String[]

Parlamento diyalogu ve işbirliğini amaçlayan Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM) toplantılarının ilki Prof.Dr.Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi Benal Nevzat Toplantı Salonu'nda; sivil toplum kuruluşları, parti temsilcileri, AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema ve Konak Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Akınbingöl'ün de katılımıyla gerçekleştirildi.

Parlamento diyalogu ve işbirliğini amaçlayan Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM) toplantılarının ilki Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi Benal Nevzat Toplantı Salonu'nda; sivil toplum kuruluşları, parti temsilcileri, AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema ve Konak Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Akınbingöl'ün de katılımıyla gerçekleştirildi.

Pervin Mısırlıoğlu'nun başkanlığını yaptığı İzmir küçük Millet Meclisi'nin ilk toplantısında '1915'te Ne Oldu?' ve 'Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Cinayetlerini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?' başlıklı konular tartışıldı. Mısırlıoğlu, küçük Millet Meclisi'nin kuruluş amacının, mevcut ve farklı sosyal grupların her ay toplanarak, İzmir milletvekillerini ve yerel yöneticilerini bir araya getirerek sorunları masaya yatırmak olduğunu söyledi.

Mısıroğlu, yerel ve genel sorunları hep birlikte tartışmayı amaçladıklarını belirterek şöyle konuştu: " İzmir küçük Millet Meclisi, nüfus yoğunluğuna göre temsil edilmeyi esas alan bir yapı değil. Burada bir karar alıp, onun uygulanması için çalışmak gibi bir iddiamız yok. Ama tüm farklılıkların bir araya gelip, en aykırı görüşlerin bile dillendirilebildiği, mecliste grubu bulunan partileri temsilen birer milletvekilinin de katıldığı, ülkede olan bitenler hakkındaki görüş ve eleştirilerin sıcağı sıcağına paylaşılacağı bir ortam olmayı hedefliyoruz. Bu toplantılar sadece İzmir'de değil, tüm illerde oluşturuluyor. 'Önyargılar Giremez' adını taşıyan bu toplantıların gündemleri de yine katılımcıların önerileriyle belirleniyor."

'1915'te Ne Oldu?' konulu ilk oturumda söz alan konuklar çeşitli belgelere dayanarak 1915'te Türkiye'nin Ermeni soykırımı yapmadığını savundu. Bu konuda söz alan Ak Parti Milletvekili Nesrin Ulema da Fransa Parlamentosu'nun, 1915'te Ermenilerin soykırıma uğradığını ve bunu yasalaştırarak "Soykırıma uğradığını inkar etmeyi" suç kapsamına alarak onaylamasını kınayarak, "Fransa'nın yaşananları soykırım olarak adlandırması ve böyle bir yasa çıkarmasını kınıyorum. Düşünce ve fikir özgürlüğünün merkezi Fransa'da böyle bir karar alınması şaşırtıcı" diye konuştu.

'Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Cinayetlerini Önlemek İçin Neler Yapabilir?' konusu masaya yatırılarak Uzman Psikolog Melek Güngördü ve Konak Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Avukatı, Kadın Haklarını Koruma Derneği Kurucu Üyesi Ayla Eğit, kadınların yasalarla korunması, erkeklerin bu konuda eğitilmesi ve kadına devletin nasıl sahip çıkması gerektiği konularını ele aldılar.

(AH-)

12.01.2012 10: 49 TSİ

NNNN - İZMİR

Küçük Meclis Üyeleri Fransa'yı Kınadılar
Küçük Meclis Üyeleri Fransa'yı Kınadılar

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Küçük Meclis Üyeleri Fransa'yı Kınadılar - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Milyonların gözü bu toplantıda! Memur ve memur emeklisi için zam pazarlığı başlıyor 09:31 Milyonların gözü bu toplantıda! Memur ve memur emeklisi için zam pazarlığı başlıyor Liselere yerleştirmede birinci nakil sonuçları açıklandı 08:56 Liselere yerleştirmede birinci nakil sonuçları açıklandı Afet bölgesine giden Haluk Levent, yardım konusunda uyardı: Sistemsiz yardım yapmayın 08:40 Afet bölgesine giden Haluk Levent, yardım konusunda uyardı: Sistemsiz yardım yapmayın
6 gündür ciğerlerimiz yanıyor! İşte orman yangınlarında son durum 07:46 6 gündür ciğerlerimiz yanıyor! İşte orman yangınlarında son durum Adana Demirspor, Shkodran Mustafi'yi transfer etmek için harekete geçti 00:22 Adana Demirspor, Shkodran Mustafi'yi transfer etmek için harekete geçti Arkadaşlarıyla pikniğe giden genç kadın kazara vurularak öldü 21:56 Arkadaşlarıyla pikniğe giden genç kadın kazara vurularak öldü
Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi 19:56 Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi 17:49 Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi
Advertisement