Küçük Tuğra'nın Ölümüne Sebep Olan Ehliyetsiz Kadın Sürücüye 4 Yıl 2 Ay Hapis - Son Dakika

Küçük Tuğra'nın Ölümüne Sebep Olan Ehliyetsiz Kadın Sürücüye 4 Yıl 2 Ay Hapis

17.02.2012 18:20
Küçük Tuğra'nın Ölümüne Sebep Olan Ehliyetsiz Kadın Sürücüye 4 Yıl 2 Ay Hapis, System.String[]

Geçen yıl Bursa'dan tatil için gittiği Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı Avşa Adası'nda bisikletiyle gezerken ehliyetsiz kadın sürücünün kullandığı otomobilin altında kalan 8 yaşındaki Tuğra Vanlıoğlu'nun ölümüyle ilgili davada karar çıktı.

Geçen yıl Bursa'dan tatil için gittiği Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı Avşa Adası'nda bisikletiyle gezerken ehliyetsiz kadın sürücünün kullandığı otomobilin altında kalan 8 yaşındaki Tuğra Vanlıoğlu'nun ölümüyle ilgili davada karar çıktı. Suçsuz olduğunu anlatırken gözyaşlarına boğulan sanık, 4 yıl 2 ay hapis cezasına mahkum edildi. Sanık kararla birlikte tahliye edilirken, ölen küçük Tuğra'nın yakınları ise, "Adalet bu mu?" diye sitem etti.

Marmara Asliye Ceza Mahkemesi'nde "taksirle bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan 6 yıla kadar hapis talebiyle yargılanan ehliyetsiz sürücü Parinaz B., son kez hakim karşısına çıktı. Gözyaşları içinde tahliyesini isteyen Parinaz B., 3 aydır tutuklu olduğunu ifade ederek, "Ben suçsuzum. Her şey vefat eden babam içindi. O da zaten hayatını kaybetti. Bunu nasıl anlatabilirim, bilemiyorum. Psikolojim bozuldu. Kaza olduktan sonra 2.5 ay dışarıdaydım. Ben kimseden kaçmadım, kendim giderek teslim

oldum. 17 yıldır burada yaşıyorum. Kaçma ihtimalim yok. Adalet varsa yerini bulacaktır. Elbette çocuklarını kaybeden ailenin de acısı büyük ama ben de suçsuzum. Ben kimseyi kasten öldürmedim. Gaza değil, frene bastım. Bunu kesin hatırlıyorum" diye konuştu.

GÖREVSİZLİK İSTEMİ

Duruşmaya müdahil olarak katılan maktulenin annesi Berna ve babası Murat Vanlıoğlu ise sanığa en ağır cezanın verilmesini istedi. Vanlıoğlu ailesinin avukatı Ercan Korkmaz ve Mustafa Çalışkan, sanığın ehliyetinin olmadığını hatırlatarak, "Ortada taksir değil kasıt vardır. Sanık neticeyi öngörerek işlemiştir. Görevsizlik verilerek dosyanın Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Tutuklu sanık Parinaz B.'nin avukatı Hüseyin Avni Durmuşoğlu ise, müvekkilinin ehliyetinin olmadığını fakat bütün sınavlardan geçtiğini belirterek, "Müvekkilim tali kusurludur. 3 aydır tutukludur. Evli bir kadındır. Tahliyesine karar verilmesini istiyoruz. Kaçma ihtimaline karşılık adli kontrol hükümleri verilebilir. Zaten kaçma ihtimali de yoktur" diye konuştu.

Mahkeme, sanığı, "bilinçli taksirle ölüme sebep olmak" suçundan önce 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ardından duruşmadaki iyi hali sebebiyle cezası 4 yıl 2 ay hapse indirdi. Ayrıca tahliyesine karar verilen sanığa kaçma ihtimaline karşı yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Mahkeme, kaza anında suçu üstlenmeye kalkışan sanığın arkadaşı Sinem T. hakkında da suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

ACILI AİLE ŞOK OLDU

Davayı takip etmek için 30 kişilik bir ekiple Bursa'dan gelen küçük Tuğra'nın yakınları ise karara isyan etti. Dede Mehmet Vanlıoğlu, torununun fotoğrafını göstererek "Adalet bu mu?" diye bağırdı. Tutuklu sanık ise, muhtemel bir saldırı riskine karşı geniş güvenlik tedbirleri altında adliyenin arka kapısından jandarma aracına bindirildi.

Gözyaşlarına boğulan Vanlıoğlu ailesi, sanığa az ceza verildiğini ileri sürdü. Acılı baba ve dede polis tarafından güçlükle teskin edildi. Sanığın peşinden feribota binmek isteyen acılı babayı yakınları ve güvenlik güçleri engelledi.

Kararı değerlendiren anne Barna Vanlıoğlu, "Biz adalete güvenmiştik ama ona çok az ceza verdiler. En az oğlumun yaşı kadar ceza verilmeliydi. Kararla birlikte tahliyesi bizi şoke etti. Biz Tuğrasızlığa mahkum edildik ama o mahkum edilmedi. Ben oğlum için adalet istiyorum" dedi.

Baba Murat Vanlıoğlu ise, "Adalete güveniyoruz. Sonuna kadar gideceğiz. Ne zaman ceza alırsa o zamana kadar peşindeyiz" diye konuştu.

OĞULLARININ SÜNNET KREDİSİNİ SANIĞIN EN AĞIR CEZAYI ALMASI İÇİN HARCIYORLAR

Ölen çocuklarını sünnet ettirmek için bankadan çektikleri krediyi Tuğra'nın ölümüne sebep olan ehliyetsiz sürücünün en ağır cezayı alması için harcayan aile, olumsuz hava şartlarına rağmen Marmara Adası'na gitmek için 600 T'L'ye otobüs kiraladı. Erdek'e gelen aile, buradan da 2 bin TL'ye kiraladıkları büyük motor ile 2.5 saatlik deniz yolculuğundan sonra Marmara'ya vardı. Duruşma öncesi ve sonrasında ise Tuğra'nın fotoğrafları ve 'Tuğra için adalet istiyoruz', 'Tuğra'nın gülen yüzünü solduranlar

cezalarını çeksin', 'Hayalleri vardı, adalet istiyoruz' yazılı pankartlar açıldı. - BURSA

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Küçük Tuğra'nın Ölümüne Sebep Olan Ehliyetsiz Kadın Sürücüye 4 Yıl 2 Ay Hapis - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hatay'daki saldırı sonrası Erdoğan'dan kararlılık mesajı: Terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Hatay'daki terör saldırısının ardından akıllara ABD'nin uyarısı geldi Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Son Dakika: Hatay'da terör saldırısı! Can kaybı yok, iki terörist etkisiz hale getirildi Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Fransa'da muhalefetten Macron eleştirisi: Erdoğan'a karşı kontrolünü kaybetti Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi