Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Küçükçekmece'de Kültür-Sanat Sezonu Başladı - Son Dakika

Küçükçekmece'de Kültür-Sanat Sezonu Başladı

Küçükçekmece'de Kültür-Sanat sezonu başladı Sezon açılışında usta tenor Hakan Aysev konseriİSTANBUL - Küçükçekmece Belediyesi, 2017-2018 kültür-sanat sezonunu Bedri Rahmi Eyüboğlu sergisiyle açtı.

15.10.2017 - 10:07,

Küçükçekmece'de Kültür-Sanat sezonu başladı

Sezon açılışında usta tenor Hakan Aysev konseri

İSTANBUL - Küçükçekmece Belediyesi, 2017-2018 kültür-sanat sezonunu Bedri Rahmi Eyüboğlu sergisiyle açtı. Sergi sonrası usta tenor Hakan Aysev konser verdi.

Küçükçekmece Belediyesi, 2017-2018 Kültür Sanat Sezonunun açılışını Bedri Rahmi Eyüboğlu sergisiyle açtı. "Al Gözüm Seyreyle" başlıklı Bedri Rahmi Eyüboğlu retrospektif sergisi, Cennet Kültür ve Sanat Merkezinde sanatseverlerle buluştu. Ressam, şair, yazar ve akademisyen Eyüboğlu'nun bir şiir imgesinden yola çıkılarak hazırlanan sergide, bazı eserler ise ilk kez sergilendi. Eyüboğlu ailesinden alınan eserlerin ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu sergide, sanatçının mektupları, fotoğrafları ve özel eşyaları da yer aldı. Sergi açılışının ardından usta tenor Hakan Aysev, Derya Türkan ve Hüseyin Köroğlu'nun yorumlarıyla Bedri Rahmi Eyüboğlu şiirleri, orkestra eşliğinde yorumlandı. Yaklaşık 100 özel eserin yer alacağı sergi, 14 Aralık'a kadar gezilebilecek. Programa katılan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, kendisine sergiyi gezdiren usta sanatçının torunu Sabahattin Rahmi Eyüboğlu'na sahnede plaket takdim etti.

"Gerçek anlamda bir sanat adamı"

Kültür Sanat Sezonu açılışına katılan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, "Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun adıyla açıyoruz kültür sanat sezonumuzu. Kendisi usta bir şair ve aynı zamanda yazar, öte yandan da ressam. Gerçek anlamda bir sanat adamı, biz de bu dönemde onun ismiyle açmayı uygun gördük. Ustanın şöyle bir ifadesi vardır: "Benim şiirlerimi eleştirebilirsiniz, resimlerimi eleştirebilirsiniz fakat öğretmenliğimi eleştiremezsiniz" Hep Türk halkına, sanatseverlere bir şeyler öğretmeye çalışmış ve nevi şahsına münhasır bir kişilik" dedi.

Usta sanatçının torunu sergide

Serginin binlerce kişiye ulaşacağını belirten usta sanatçının torunu Sabahattin Rahmi Eyüboğlu, "Tahmin ediyorum ki bu sergi 30-40 bin kişiye ulaşacak. Bu da bir sanatçının yaşaması ve diğer nesillere aktarılabilmesi için dedemin Küçükçekmece'de halkına ulaşmasından dolayı çok mutluyuz. Dedem benim için 'Adımın yarısı canım hepsi dediğim torunum' demiş. Haliyle dedemiz böyle dediği zaman üzerimize de bir yük koymuş" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Küçükçekmece'de Kültür-Sanat Sezonu Başladı - Son Dakika


Advertisement