Son Dakika Haberleri: Kulakkaya Yaylası'ndaki Altın Arama Faaliyetleri

Kulakkaya Yaylası'ndaki Altın Arama Faaliyetleri

4 yıl önce

Giresun'un Kulakkaya Yaylası'nın kapsadığı iki köyde başlatılması planlanan altın arama faaliyetlerine köy halkı karşı çıkıyor.

Kulakkaya Yaylası'ndaki Altın Arama Faaliyetleri, System.String[]

Giresun'un Kulakkaya Yaylası'nın kapsadığı iki köyde başlatılması planlanan altın arama faaliyetlerine köy halkı karşı çıkıyor.


Yürütülmesi planlanan çalışmalara ilişkin Dereli ilçesine bağlı Yavuzkemal Beldesi Konuklu köyünde ilgili firma yetkililerince bilgilendirme toplantısı düzenledi. Köy kahvesi önünde yapılan toplantıya katılan Konuklu ve Yuva köyü sakinleri, çalışmalara karşı olduklarını dile getirdi.


Toplantı sonrası gazetecilere açıklama yapan Yuva Köyü Güzelleştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Erhan, Koza Altın Şirketi ve kurumlardan yetkili kişilerin vatandaşlara bazı bilgiler verdiğini söyledi.


Köy halkının ikna olmadığını belirten Erhan, "Anladığımız şu, altın arama işleminin insan sağlığına zararlı olduğunu görüyoruz. Arkadaşlar soru sorduğunda ciddi manada cevap vermediklerini görüyoruz" dedi.


Erhan, Kulakkaya Yaylası ve bölgedeki köylerin, Giresun'un en güzel yerleri arasında olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:


"Bölgedeki köylerin ve doğanın güzelliğiyle zaten altın içerisinde yaşıyoruz. Bir ziynet eşyası için canlı altını tercih etmiyoruz. Biz bu işe her halükarda karşıyız. Düşündüğümüzde gerçekten şu anda memleketimizde kıtlık yok, bir ziynet eşyası için sağlığımızla, çevremizle oynanmasına her zaman karşıyız. Biz bugün saygı gereği sesimizi çıkarmadık ama gerekli olursa gür bir şekilde, çevre dostu insanlarla beraber sesimizi çıkaracağız."


Yavuzkemal Belde Belediye Başkanı Abdullah Önal ise doğaya zarar verilmemesi konusunda hassasiyetleri olduğunu kaydederek, "Maden araştırılsın, aransın ama kesinlikle çevreye, doğaya zarar vermeden yürütülmesi konusunda hassasiyetimiz var" diye konuştu.


Özellikle bölgenin, Giresun'un önemli turizm bölgesi olduğuna dikkati çeken Önal, "Bu bölgedeki faaliyetlerin denetimli, doğaya uygun, kanun ve nizamlara uygun şekilde yürütülmesinden yanayız. Birinci hassasiyetimiz doğaya zarar vermeden yapılması. Kesinlikle siyanürle altın işletmesi noktasında bizim olumlu bir görüşümüz yok. Buna yöre halkı olarak karşıyız" ifadelerini kullandı.


Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu (KARDOĞA) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Adanır da Kulakkaya Yaylası'nı Türkiye'nin değerli yaylalarından biri olarak tanıttıklarını vurgulayarak, "Bu yayla, dünya seçkin destinasyonlar listesine alınmışken birçok değerli doğal alanın bulunduğu ve Giresun'un içme suyu havzasında bir yerde bulunmasına rağmen gündeme altın arama çalışmalarıyla geldi" dedi.


Devletin ve birçok girişimcinin, yıllardır bölgede ekoturizmin gelişmesi beklentisiyle doğa korumacı yatırımlar yaptığına işaret eden Adanır, şu görüşleri savundu:


"Ekolojiye uygun yatırımlar yapıyorlar. Devlet uzun süre bu bölgede ekoturizmi geliştirmek için milyonlar harcıyor. Şimdi bütün bu planları birisi altın çıkarmak istedi diye bir tarafa koyacağız. Buradaki altın arama faaliyeti hiçbir bölgesel, yerel, turizm ve sanayi planında yok. Bunun dışında bütün yatırımlar umutlar turizme bağlanmışken, kırsal kalkınmanın adil yüzüne bağlanmışken bir anda her şeyi ve bütün umutları atıyoruz, 'altın çıkacak mı, çıkmayacak mı' buna bağlıyoruz. Bu yatırım denemesini ne ekonomik ne sosyolojik ne de ekolojik olarak anlamak mümkün değil."

Haber Yayın Tarihi: 11.02.2016 05:20 Kaynak: AAKız çocuklarını istismar eden zanlının üzerinden çıkanlar şoke etti
250 kişilik grup, bir kadının evine taşla saldırdı İBB, işletmeyi devretmesi için Esenler Otogarı yönetimine 3 gün süre verdi