Kullanılmayan tekstil ürünleri kadınların elinde yeniden hayat buluyor - Son Dakika

Kullanılmayan tekstil ürünleri kadınların elinde yeniden hayat buluyor

09.04.2021 10:15

Kullanılmayan tekstil ürünleri kadınların elinde yeniden hayat buluyor Batman'ın Sason ilçesinde halı dokuma kursu atölyesinde bir araya gelen kadınlar, kullanılmayan giysi ve diğer tekstil ürünlerinden elde ettikleri iplerle çanta, halı gibi çeşitli dokuma ürünleri elde ediyor.

Kullanılmayan tekstil ürünleri kadınların elinde yeniden hayat buluyor

BATMAN - Batman'ın Sason ilçesinde halı dokuma kursu atölyesinde bir araya gelen kadınlar, kullanılmayan giysi ve diğer tekstil ürünlerinden elde ettikleri iplerle çanta, halı gibi çeşitli dokuma ürünleri elde ediyor.

Sason'da Çok Amaçlı Toplum Merkezinde açılan halı dokuma kursunda bir araya gelen kadınlar, evde kullanılmayan kazak, eşarp, şal, yatak örtüsü ve benzeri gibi ürünleri keserek şeritler halinde elde ettikleri orlon ve iplerle atölyede birbirinden güzel dokuma ürünleri elde ediyor. Kadınlar bu vesile ile hem kızlarının çeyizlerini tamamlıyor hem de yaptıkları ürünleri satarak aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

Annelerin isteği doğrultusunda böyle bir iş kalkıştıklarını belirten ÇATOM sorumlusu Muhsine Bozkurt, "Halk Eğitim Merkezi bünyesinde kilim dokuma kursu açtık. Buradaki amacımız geri dönüşümle eski, kullanılmaz halde olan ürünleri yeniden kazanmaktı. Annelerimizin istekleri doğrultusunda hareket ettik. Anneler eski kazakları sökerek bana geldi. Genç kızlarımız da eskiyen kullanmadıkları eşarplarıyla gelerek değerlendirmek, kilim dokumayı öğrenmek istediklerini belirtti. Özelikle burada bulunan Leyla ablamız, eski mesleklerden olan kilim dokumacılığının unutulmasını istemedi ve biz de böyle bir adım attık. Çok güzel seccade ve kilimler yaptık. Çöp olarak gördüğümüz eşyaları kesip dokumalar yaptık. Bu kadınlarımızı motive ederek mutlu etti. Özelikle kadınlarımız burada yaptıkları ürünleri görünce çok mutlu olduklarını görmek bizleri de çok mutlu ediyor" dedi.

"Çöpe atmayın burada sanata dönüştürün"

Halı dokuma kursu hocası Gurbet Yavuz da "Kursiyerlerimize evde bulunan atık durumlardaki tekstil ürünlerini bura getirin beraber değerlendirelim dedik. Çöpe gitmesin burada güzel ürünlerde değerlendirelim dedik. Ardından buraya gelen kadınlarımızdan Leyla abla, evden getirdiği ürünlerle öncü oldu. Burada namazlık, kilim, heybe ve benzeri çok güzel ürünler dokuyarak atıkları dönüştürüyoruz. Kadınlarımız burada adeta terapi görüyor. Evdeki birçok sıkıntısından kurtuluyor. Hiç evinden çıkamayan kadınlarımız burada adeta sosyal yaşama kavuşarak yeniden hayat buluyor" diye konuştu.

Açılan kursta ev hanımları evlerine yeni ürünler yaparken, genç kızlar da çeyizlerini diziyor.

Kullanılmayan tekstil ürünleri kadınların elinde yeniden hayat buluyor
Kullanılmayan tekstil ürünleri kadınların elinde yeniden hayat buluyor
Kullanılmayan tekstil ürünleri kadınların elinde yeniden hayat buluyor
Kullanılmayan tekstil ürünleri kadınların elinde yeniden hayat buluyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kullanılmayan tekstil ürünleri kadınların elinde yeniden hayat buluyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan yerler ve kişiler belli oldu! İşte 43 maddede muafiyet listesi Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan yerler ve kişiler belli oldu! İşte 43 maddede muafiyet listesi İçişleri Bakanlığı'ndan kısmi kapanma genelgesi! Merak edilen tüm detaylar netleşti İçişleri Bakanlığı'ndan kısmi kapanma genelgesi! Merak edilen tüm detaylar netleşti Cübbeli Ahmet'ten düğün eleştirilerine yanıt: Herkesin kandırılma payı var Cübbeli Ahmet'ten düğün eleştirilerine yanıt: Herkesin kandırılma payı var Arsenal, Yusuf Yazıcı için teklifini yaptı! Kabul edilirse Trabzon'un da kasası dolacak Arsenal, Yusuf Yazıcı için teklifini yaptı! Kabul edilirse Trabzon'un da kasası dolacak Gara şehidinin tabancası terör operasyonunda ele geçirildi Gara şehidinin tabancası terör operasyonunda ele geçirildi MHP'li belediye başkanı partisinden istifa etti MHP'li belediye başkanı partisinden istifa etti Feci ölüm! Düşürdüğü cep telefonunu almak isterken canından oldu Feci ölüm! Düşürdüğü cep telefonunu almak isterken canından oldu Köy muhtarından cami minaresinde küfürlü anons! Yetmedi bir de fırça sapıyla dayak attı Köy muhtarından cami minaresinde küfürlü anons! Yetmedi bir de fırça sapıyla dayak attı