'Kültür Antalya İnsanının Özünde, Mayasında Var' - Son Dakika

'Kültür Antalya İnsanının Özünde, Mayasında Var'

03.02.2011 15:32
'Kültür Antalya İnsanının Özünde, Mayasında Var' 

, System.String[]

Eski Antalya Belediye Başkanı Selahattin Tonguç, Antalya'da yapılacak projelerin bölgenin doğası, tarihi ve yeşilini bozmaması gerektiğini söyledi.

1973-1980 yılları arasında Antalya Belediye Başkanlığı yapan Selahattin Tonguç, Antalya'da yapılacak projelerin bölgenin doğası, tarihi ve yeşilini bozmaması gerektiğini söyledi.

Selahattin Tonguç, Antalya Kent Konseyi'nde 'Geçmişten Günümüze Antalya' başlıklı konuşma yaptı. Antalya'daki imar hareketini eleştiren Tonguç," 'Biz çevreciyiz' diyoruz ama geçmiştekiler bu işi bizden iyi yapmış, biz muhafaza edemedik" dedi. İmar hareketinin Antalya'da Haşim İşcan'la başladığını kaydeden Tonguç, bölgede imar uygulamaları bakımından yanlış kararlar alındığını kaydetti. Karaalioğlu'nun adının aslında İnönü Parkı olduğunu hatırlatan Tonguç, Antalya'nın parkı imece usulüyle yaptığına dikkati çekti. Tonguç, Bahçelievle'deki imar uygulamalarını da eleştirdi.

Antalya halkının kültüre karşı duyarlı olduğunu, Altın Portakal Film Festivalinin 40 yıldır devam ettiğini söyleyen Tonguç, 'Kültür Antalya insanının özünde, mayasında var' dedi.

-FALEZLERDE BİNA OTURULAMAZ DURUMDA-

Konserve koyundaki falezlerde 20 binasının oturulamaz durumda olduğunu kaydeden Selahattin Tonguç, 1 kilogram domates alırken (içerisinde çürük var mı) diye bakan halkın ev alırken bu kadar titiz davranmadığını söyledi. Orduevinin karşısındaki binalara izin vermediklerini, konunun politik mesele hale getirildiğini anlatan Tonguç, 12 Eylül'den sonra inşaat izni verildiğini, dinamitler patlatıldığını, Orduevi ile devlet hastanesi arasındaki binaların altının oynadığını anlattı.

-KANALİZASYON İÇİN HARCANAN PARA FUZULİ-

Antalya'da kanalizasyonun altyapısının yeni yeni yapılırken Romalıların Kaleiçi'nde kanalizasyon yaptığını kaydeden Tonguç, Antalya'nın yeraltı yapısının dünyada ender görülen bir geçirgenliğe sahip olduğunu, gerek kanalizasyon gerekse yağmur suyu drenajı için harcanan paranın fuzuli olduğunu ifade etti. Antalya'da traverten araziyi geçtikten sonra liman ve Lara bölgesinde kanalizasyona ihtiyaç bulunduğunu söyleyen Tonguç, 1978 yılında Kaptan Kusto ile yaptıkları 300 bilim adamının katıldığı toplantıda denizi kirletmeden doğal yöntemlerle çözülen kanalizasyon probleminin çözümü projesinin hala algılanamadığından yakındı. Antalya'nın kıyı kenar çizgisini yapan ilk belediye başkanı olduğuna dikkati çeken Selahattin Tonguç, hayalindeki Antalya'nın yeşillik içerisinde, çiçek bahçeleri olan Antalya olduğunu ifade etti. Lara Kent Parkı'nın ultraviyole bakımından dünyanın en zengin kumsalı olduğunu kaydeden Tonguç, 'Burayı Ortadoğu'nun sağlık merkezi haline getirip, turizmi 12 aya yayabilirdik' dedi. Antalya'da marinalar konusunda harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Tonguç, Sarısu'ya kruvaziyer turizmi için liman ve marina yapılabileceğini kaydetti.

Boğaçayı'nda 200 ton altın olduğunu da ifade eden Selahattin Tonguç, Boğaçayı'nın alternatif turizm merkezi haline getirilebileceğini anlattı. Tonguç, 'Antalya'da yapılacak projelerin bölgenin doğası, tarihi ve yeşilini bozmaması gerekiyor' dedi.

- ANTALYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Kültür Antalya İnsanının Özünde, Mayasında Var' - Son Dakika


Son Dakika

İncirlik'te görevli uzman çavuş evinde ölü bulundu AK Parti kongresinde yumruklu kavga! Polis ekipleri iki grubu zor ayırdı Berdan Mardini, çocuklarıyla verdiği poza gelen yorumlara kızdı: Bırakın bu yobazlıkları Özge Ulusoy, verdiği pozla Victoria Beckham'a meydan okudu: İşine bak kardeşim Aziz Yıldırım'ın korumasının silahından çıkan kurşunla tersane çalışanı öldü Göztepe, milli takımdan mazeret sunmadan geri dönmeyen Poko'yu takımdan gönderdi Son Dakika! Devlet Bahçeli'den Bülent Arınç'a sert tepki: Bu gafil terör propagandasını alenen yapmıştır Ünlü iş adamı şirketi için kiraladığı villayı soydu! Kapı tokmağını bile götürmüş