Son Dakika Haberleri: Kültür ve Turizm Bakanı Avcı - Türkiye'nin Turizm Pazarı

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı - Türkiye'nin Turizm Pazarı

3 yıl önce

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'nin, dünyanın 6. büyük turizm destinasyonu olduğunu belirterek, "Pazar sınırlamasına rağmen 6'ncı sırada.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'nin, dünyanın 6. büyük turizm destinasyonu olduğunu belirterek, "Pazar sınırlamasına rağmen 6'ncı sırada. Demek ki pazarımızın yelpazesini genişletirsek, ürünlerimizin çeşitliğini artırırsak, daha yukarı sıralara gelmememiz için hiç bir sebep yok." dedi.

Bakan Avcı, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Temsilciler Meclisi toplantısına katılarak, rehberlerin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

Avcı, burada yaptığı konuşmada, rehberliğin sorumluluk taşıyan bir meslek olduğuna işaret ederek, bu meslek mensuplarının hem genel hem de konjonktürel sıkıntılardan kaynaklı geçici sorunlarını bildiklerini ifade etti.

Sorunların çözümü için fikir alışverişinde bulunmak amacıyla toplantıya katıldıklarını dile getiren Avcı, mesleğin kendine özgü sıkıntılarına, 2016'da turizmde yaşanan sorunların da etkilendiğini söyledi. Bu durumun geçici olduğunu vurgulayan Avcı, hükümet ve bakanlığın, sektörün farklı kesimlerine birtakım destekler verdiğini ancak rehberlere bugüne kadar doğrudan böyle bir program uygulanmadığını, toplantının da bu konunun görüşülmesi için vesile olacağını söyledi.

Rehberlerin sadece ülkeye gelen misafirlere bilgi aktaran kişiler değil aynı zamanda birer kültür ataşesi olduğunu kaydeden Avcı, bu meslek mensuplarının, ülkenin zenginliklerini tanıtmanın yanı sıra kültürü, değerleri ve yaşam tarzını da aktardığını belirtti. Bu nedenle rehberlerin eğitiminin önem kazandığını ifade eden Avcı, TUREB'in eğitimlerini, bakanlık ile uyum içinde, teknolojinin imkanlarından faydalanarak ve geniş tabana yayarak, daha düzenli ve sistemli hale getirmesinde fayda olduğunu kaydetti.

Rehberlerin sahada birebir gözlem yaptığını anlatan Avcı, bu nedenle birtakım aksaklıkları ve bunların çözümünü en iyi rehberlerin bildiğini dile getirdi.

Bakan Avcı, pazar sınırlamasına rağmen Türkiye'nin, dünyanın 6'ncı büyük turizm destinasyonu olduğunu belirterek, "Pazar sınırlamasına rağmen 6'ncı sırada. Demek ki pazarımızın yelpazesini genişletirsek, ürünlerimizin çeşitliğini artırırsak, daha yukarı sıralara gelmememiz için hiçbir sebep yok. Burada da en büyük görevlerden biri siz rehberlere düşüyor." dedi.

TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı ise turizmde yaşanan sorunlar nedeniyle sektörden ayrılmaları engellemek için rehberlerin krediyle desteklenmesini istedi.Dodurga'da 14 Milyon Ton Kömür Rezervi Bulunuyor Ünlü Deprem Tahmincisi Frank Hoogerbeets'ten Korkutan Uyarı: Mega Deprem Olacak

Türkiye'nin En Köklü Otobüs Firmalarından Olan Ulusoy İçin İflas Kararı Verildi