Kültür ve Turizm Bakanı Günay Açıklaması - Son Dakika

Kültür ve Turizm Bakanı Günay Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Günay Açıklaması
Son Güncelleme: 03.10.2012 17:50

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Şuanda inşallah biz 2011'in düzeyinde bir yılı tamamlama konusunda büyük bir gayret gösteriyoruz ve böyle olacak gibi gözüküyor."

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Şuanda inşallah biz 2011'in düzeyinde bir yılı tamamlama konusunda büyük bir gayret gösteriyoruz ve böyle olacak gibi gözüküyor. Eğer böyle devam edersek bu, Türkiye'nin turizmde dünyada nasıl marka ve vazgeçilmez bir ülke olduğunu kanıtlamış olacak" dedi.

Bakan Günay, Bodrum ziyareti kapsamında Ortakent Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz'ı makamında ziyaret etti. Günay, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıla Türkiye ve dünya geneli açısından sıkıntılı bir başlangıç yapıldığını ifade ederek, "Çünkü hem bizim en büyük pazarımızda, Avrupa'da ciddi bir daralma vardı hem de bölgemizde çeşitli siyasal gerginlikler ve olaylar vardı" diye konuştu.

Bu nedenle yılın ilk 6 ayını, eksi 1,8 civarında geçirdiklerini anlatan Günay, Ağustos ayı sonundan itibaren ise artıya geçtiklerini kaydetti. 2011 yılının kendileri için özel ve "istisnai" bir yıl olduğunu vurgulayan Bakan Günay, şöyle konuştu:

"Çünkü 2011'de Kuzey Afrika rezervasyonları büyük ölçüde iptal olmuş ve Türkiye'ye yönelmişti. O yüzden bir olağanüstü büyüme sağlamıştık ve kendimizi kıyasladığımız da 2010 yılıydı. Ama şu anda inşallah biz 2011'in düzeyinde bir yılı tamamlama konusunda büyük bir gayret gösteriyoruz ve böyle olacak gibi gözüküyor. Eğer böyle devam edersek bu, Türkiye'nin turizmde dünyada nasıl marka ve vazgeçilmez bir ülke olduğunu kanıtlamış olacak. İnşallah yıl sonuna kadar böyle gideriz."

Bakan Günay, Muğla'nın büyükşehir belediyesi olmasıyla ilgili soruya ise,

"Yani eskiden bu yana Bodrum'un bütün belediye olması konusunda bir temennimiz var. Buna itiraz eden bazı başkanlarımız vardır belki ama Bodrum'da böyle bir bütünlük, planlama bütünlüğü ve uygulama bütünlüğü sağlamak konusunda eskiden bu yana Bodrum'un da paylaştığı bir talep var. Ama ben ayrıntısını çok bilmediğim bir konuda şuanda çok fazla kendimi de kamuoyunu da bağlayıcı bir şey söylemek istemem" yanıtını verdi.

Günay, daha sonra Bodrum'dan ayrıldı.

Bakan Günay'a ziyaretinde Muğla Valisi Fatih Şahin, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Yılmaz Algül ve diğer yetkililer eşlik etti.

Muhabir: Gökmen Yüce/ Ali Ballı/ Utku Uçrak/ Güç Gönel

Yayıncı: Tuncer Çetinkaya - MUĞLA

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kültür ve Turizm Bakanı Günay Açıklaması - Son Dakika


Advertisement