Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Kültür ve Turizm Bakanı: Kapadokya'da 500'den fazla kaçak yapı yıkıldı - Son Dakika

Kültür ve Turizm Bakanı: Kapadokya'da 500'den fazla kaçak yapı yıkıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kapadokya bölgesinde 500'den fazla kaçak yapının yıkıldığını açıkladı. Bakan Ersoy, Kapadokya'yı koruma amaçlı sistemi oluşturabilmek için Kapadokya Alan Başkanlığını hayata geçirdiklerini belirtti. Ayrıca altyapı sorunlarıyla ve yatırımlarıyla ilgili kamusal ihtiyaca çözüm getirmek üzere 3 bin 750'den fazla konu karara bağlandığını söyledi. Bakan Ersoy, Kapadokya'nın Türkiye ve dünyada tanıtımını arttırmak için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı: Kapadokya\'da 500\'den fazla kaçak yapı yıkıldı
12.08.2023 - 17:05,

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: " Kapadokya'da 500'den fazla kaçak yapıyı yıktık"

NEVŞEHİR - Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; Kapadokya bölgesinde 500'de fazla kaçak yapıları yıktıklarını söyledi.

AK Parti tarafından düzenlenen 2023 şehir buluşmaları programına katılmak üzere Nevşehir'e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, partililer ve turizmciler ile bir araya geldi. Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; "Baktığınız zaman hem altı medeniyet, hem üstü medeniyet olan çok farklı bir şehirden bahsediyoruz. Tabii birçok noktasıyla özellikle Anadolu'muzun, İç Anadolu'nun en önemli cazibe merkezlerinden biri. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak da asli sorumluluğumuz aslında bu değerlerimizin farkındalığının sağlanması. Bu değerlerimizin keşfedilip, sahiplenmesi, korunması ve gelecek nesillere aktarılması. Bu sadece bizlere sahip olduğu bir zenginlik de değil. İnsanlık adına korunması gereken önemli değerler arasında yer alıyor. O açıdan da bizim sorumluluğumuzu kat kat arttırıyor" dedi. Bakan Ersoy, Kapadokya'yı koruma amaçlı sistemi oluşturabilmek için Kapadokya Alan Başkanlığını hayata geçirdiklerini ifade ederek; "Kapadokya Alan Başkanlığıyla birlikte bölgenin kurumasıyla ilgili üst ölçekli planlar ve yapısal sorunlarla ilgili çok ciddi yatırımlar yaptık. İnşallah önümüzdeki hafta da üst ölçek planı ilgili çalışmalar tamamlanarak askıya çıkacak" dedi.

Kaçak yapılar yıkıldı

Bakan Ersoy; "Kapadokya'da Alan Başkanlığı kurulduğu günden bu güne kadar 500'ün üzerinde kaçak yapı yıkıldı. Özellikle kültürel dokuya zarar veren, tarihi ve kültürel dokuya zarar veren beş yüzün üzerinde kaçak yapıyı alan başkanlığı döneminde yıktık. Ayrıca altyapı sorunlarıyla ve yatırımlarıyla ilgili kamusal ihtiyaca çözüm getirmek üzere 3 bin 750'den fazla konu karara bağlandı ve bağlanmaya da devam ediyoruz" ifadelerini kullandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuşmasında, "Önümüzdeki hafta itibariyle yıkılma tehlikesi altındaki dört adet peribacası ile ilgili Zelve ören yeri çevre düzenleme projesi, Göreme Açık Hava Müzesi ve Aşk Vadisi'yle, Güvercinlik Vadisi'ne yönelik çalışmalarda da ihaleye çıkmaya hazırlanıyoruz. Bir yandan göreme açık hava müzesi ve Antik Kenti'nde arkeolojik kazı çalışmalarını sürdürürken, buralarda ziyaretçilere yönelik alternatif yürüyüş güzergahlarını da oluşturuyoruz. Kapadokya sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da cazibe noktalarından biri. Çok değerli bir varlığın üzerindeyiz. Önemli olan bu değerlerimizi Sadece Türkiye'de değil, yurt dışında da birliğini ve tanınırlığını arttırmak" diye konuştu.

Kapadokya'da başlayan Türkiye Kültür Yolu Festivalinde ilk 5 günde 750 bin ziyaretçiye ulaştıklarını da sözlerine ekleyen Bakan Ersoy; "Kültür yolu festival zincirini, Kapadokya'dan başlatma kararı almıştık. Açılışına gelmiştik. Nevşehir'de de 30 ayrı noktada binden fazla sanatçının katılımıyla, 300'den fazla etkinlik gerçekleştiriyoruz. Beklentimizin çok üzerinde katılım oldu. O da bizi sevindirdi. Etkinliklere 750 bin civarında vatandaş katılmış. Hem de yabancı turistler de katılıyorlar. İnşallah bugün ve yarınki etkinliklerle birlikte bu sayının milyon sayısını geçmeyi planlıyoruz. O da Kapadokya açısından çok çok önemli. Böylece Kapadokya'nın Türkiye genelinde ve dünyada tanıtımına da fayda sağlamış oluyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA
YORUMLAR

Son Dakika Turizm Kültür ve Turizm Bakanı: Kapadokya'da 500'den fazla kaçak yapı yıkıldı - Son Dakika


Advertisement