Kültür ve Turizm Bakanlığı 2017 Özel Ödülleri - Son Dakika

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2017 Özel Ödülleri

03.12.2017 13:22
Kültür ve Turizm Bakanlığı 2017 Özel Ödülleri, System.String[]

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türkiye'nin kültürel mirasına ve sanat dünyasına katkı sunan duayen isimlere verilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödüllerinin 2017'deki sahipleri belli oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türkiye'nin kültürel mirasına ve sanat dünyasına katkı sunan duayen isimlere verilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödüllerinin 2017'deki sahipleri belli oldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, özgün eser, uygulama, yorum ve bilimsel araştırmalarıyla 2017 yılı özel ödüllerine layık görülen isimler, Bakanlık Müsteşarı Ömer Arısoy başkanlığında toplanan jürinin değerlendirmeleri sonucunda belirlendi.

Türk tarihi, Türk edebiyatı, Türk dili, plastik sanatlar, mimarlık, arkeoloji, müzik ve sahne sanatlarının yanı sıra halkbilim, tiyatro, opera, bale, sanat tarihi, fotoğrafçılık, sinema ve kütüphanecilik alanlarında bugüne kadar çok sayıda isim ve kuruluşa verilen ödüllerin bu yılki sahipleri, "Sinema" dalında Safa Önal, "Musiki" dalında Cüneyt Kosal, "Sanat Tarihi" dalında Prof. Dr. Nurhan Atasoy, "Tasavvuf Tarihi" dalında Prof. Dr. Süleyman Uludağ ile "Kültür ve Sanat Kurumu" dalında Baksı Müzesi oldu.

Ödül sahipleri

Safa Önal, "Sinema külliyatına ve tarihe, üretkenliği, çok yönlü kişiliği, toplumun farklı kesimlerini yansıtmada usta senaristliği ve yönetmenliği" nedeniyle, Cüneyt Kosal ise "Klasik Türk musikisine yönelik birikimi, icracılığı ve özellikle kanun sazına hakimiyeti, araştırmacı kişiliği, Türk Müziği arşivine kazandırdığı eserlerle kültür ve sanatın geleceğini teminat altına almada gösterdiği üstün gayretleri" nedeniyle ödüle layık görüldü.

"Sanat Tarihi" dalında Prof. Dr. Nurhan Atasoy, "Özellikle Osmanlı sanat tarihi alanında tecrübelerini ortaya koyarken sergilediği üslubu, birikimi, derinlikli ifade gücü, genç nesiller için bilge bir öğretici olarak toplumun her kesimince tanınan ve takdir edilen 'yaşayan bir mektep' olması" nedeniyle özel ödüllerin bu yılki sahipleri arasında yer aldı.

Prof. Dr. Süleyman Uludağ, "Uzmanlık alanı olan tasavvuf tarihinin yanı sıra sosyal bilimlerin birçok alanında ilim dünyasına kazandırdığı telif ve tercüme eserleri ve değerli isimlerle, yol gösterici düşünceleri ve özgün akademik yaklaşımı" gerekçesiyle özel ödül almaya hak kazandı.

"Kültür ve Sanat Kurumu" dalında ise Baksı Müzesi'ne, "Çağdaş, geleneksel sanat ürünlerini kendine has mimarisi içinde, özgün bir yaklaşımla ortaya koyan yenilikçi yönü, mimari, sanatsal ve müze niteliğindeki yapılara ilham veren dinamik, öncü ve kucaklayıcı yapısı ve Anadolu'nun her köşesine sanatı ulaştırma bilinci ve gayreti"nden dolayı ödül verilmesi kararlaştırıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kültür ve Turizm Bakanlığı 2017 Özel Ödülleri - Son Dakika


Son Dakika

Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! İzinler durduruldu, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! İzinler durduruldu, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek Gökhan Özoğuz'un eleştirilerine Bakan Koca'dan yanıt: Suçumuz yok, sorumluluğumuz var Gökhan Özoğuz'un eleştirilerine Bakan Koca'dan yanıt: Suçumuz yok, sorumluluğumuz var Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeniden ekranlara döneceğinin müjdesini verdi Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeniden ekranlara döneceğinin müjdesini verdi Son Dakika: ABD, Karadeniz'e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti Son Dakika: ABD, Karadeniz'e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz ziyaret! Yer sofrasında iftar yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz ziyaret! Yer sofrasında iftar yaptı Merve Boluğur'dan, Merve Boluğur'dan, "Kendine analar neler doğuruyor diyor musun?" diyen takipçisine çok konuşulacak yanıt Arı kovanlarının önüne halı serdi! Nedenini öğrenenler şaştı kaldı Arı kovanlarının önüne halı serdi! Nedenini öğrenenler şaştı kaldı Vicdansız baba, çocuğunu rehin alıp damdan atmaya kalktı, küçük kızın feryadı herkesi ağlattı Vicdansız baba, çocuğunu rehin alıp damdan atmaya kalktı, küçük kızın feryadı herkesi ağlattı