Kulüpler Yasası Yolda (2) - Son Dakika

Kulüpler Yasası Yolda (2)

18.01.2012 15:35
Kulüpler Yasası Yolda (2), System.String[]

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Antalya'da yeni şehir stadyumunun yapılması düşünülen üç alternatif alanda incelemelerde bulundu.

Kulüpler YASASI YOLDA (2)

YATIRIM YAPILACAK ARAZİLERİ GEZDİ

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Antalya'da yeni şehir stadyumunun yapılması düşünülen üç alternatif alanda incelemelerde bulundu. Antalya'ya spor yatırımları noktasında verilmiş sözlerinin olduğunu kaydeden Bakan Kılıç, Makine Kimya Endüstrisi'ne ait eski pil fabrikası, Dokuma Fabrikası ve 100'üncü Yıl spor tesis alanında yaptığı incelemelerin ardından, "Hükümetimizden kaynaklanmayan değişik nedenlerle Antalya ilimizde yapılması planlanan spor yatırımları maalesef gecikti. Biz bu gecikmeyi zamandan kazanarak gerçekleştirmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Söz konusu üç arazinin de Antalya'da ortak akılla önerildiğini dikkat çeken Bakan Kılıç, "Çok uzun kafa karışıklığı yaşamadan işi de çok zamana bırakmadan tartışalım konuşalım derken, yılları yeniden kaybetmeye yüz tutmadan bir karar alacağız. Ben istiyorum ki bu kararını altında valisiyle, belediyeleriyle, yerel yönetimleriyle, milletvekilleriyle, sivil toplum örgütleriyle birlikte bütün Antalya'nın desteği olsun" ifadeleriyle açıkmalarını sürdürdü.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Antalya'da yapmak istedikleri yatırımlarını sadece bir spor tesisinden ibaret olmadığını, 10 bin kişi oturma kapasiteli spor salonu, olimpik standartlarda yüzme havuzu ve Antalya'yı bir tenis kenti haline getirmek iddiasını taşıyan bir tenis tesisi için yılın ilk ayı sonunda tesislere kazmayı vurmayı hedeflediklerini söyledi. Bakan Kılıç, "Zamana karşı bir yarış" olarak özetlediği süreçle ilgili olarak kimsenin engel çıkarmayı aklının ucundan bile geçirmemesi geriktiğini dile getirdi.

MEZOPOTAMYA LİGİ

Bakan Kılıç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Mezopotamya Ligi kurulduğu ve bu ligin maçlarını İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne bağlı sahalarda oynayacağına yönelik iddialara ilişkin bir soruya, "Türkiye ligleri Türkiye genelinde faaliyet gösteren federasyonlar tarafından yönetilir. Dolayısıyla Türkiye Futbol Federasyonu dışında bir lig oluşturmak, Basketbol Federasyonu dışında, Voleybol Federasyonu dışında bir lig oluşturmak söz konusu bile değildir" diye karşılık verdi.

Sporun barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik, dayanışma ruhunu topluma egemen kılmak anlamlarına geldiğini kaydeden Bakan Kılıç, "Spor bölmek değildir, bölünmek değildir, bölücülük değildir, ayrışmak değildir, ayrımcılık değildir, ayrıştırmak hiç değildir" dedi.

Söz konusu ligi "Terör örgütünün emellerine yönelik niyetleri eylem planına taşıyamayanların sporun kardeşlik ruhunun üzerine gölge dürecek beyanları" olarak değerlendiren ve bu süreci kaygıyla izlediğini kaydeden Bakan Kılıç, "Bu yaklaşımları onaylamıyorum" dedi.

BDP'li bazı milletvekillerinin bu yönde istismar arayışına girdiğini bunun sonuçlarının son derece riskli, sakıncalı tehlikeli olabilceğini kaydeden Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, şuları söyledi:

"Takımlar kendi aralarında özel maçlar yapmak isterlerse tabi ki buna kimsenin diyeceği bir şey yok. Ama Türkiye liglerinde varlıklarını sürdürmekte olan takımlarla ilgili olarak bu yönde ayrıştırıcı yaklaşımlar ortaya koymak son derece sakat, yanlış, arızalı bir zihniyetin ürünüdür. Türkiye spor hayatı doğusu batısı, kuzeyi ve güneyiyle bu yanlış spordan, sportmenlik ruhundan uzak yaklaşımlara asla prim vermeyecektir."

AnkaraGÜCÜ'NE DESTEK

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bir soru üzerine, Süper Lig'de zor günler geçiren Ankaragücü için Bakanlık olarak ne yapılabilecekse her türlü yardıma hazır olduklarını açıkladı. Sezon başından itibaren Süper Lig'deki diğer Anadolu takımlarına sağlanan katkının Ankaragücü'ne de sağlandığını kaydeden Bakan Kılıç, "Mali sıkıntıları çok temel ihtiyaçları noktasında dahi çözememiş olması bizi yeni bir arayışa mecbur bıraktı. Başkentin takımıdır. Vefalı bir taraftar grubuna sahip olan bir takımdır. 'Sahaya çıkarken yedek forma bile bulamıyoruz' tepkisine kayıtsız kalmamız söz konusu olamazdı" diye konuştu.

Bakan Kılıç, Antalya'ya yapılacak yatırımlar arasında yenilenmesi düşünülen Dilek Sabancı Spor Salonu'nda Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol takımının antrenmanını izledi. Antrenman öncesi oyuncularla bir süre sohbet eden Bakan Kılıç, gazetecilerin "Basketbol oynar mısınız?" şeklindeki sorusuna "Şimdi atarsam iş magazine döner" diyerek geri çevirdi.

Bakan Suat Kılıç, incelemelerinin ardından Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ı makamında ziyaret etti, valilik şeref defterini imzaladı. Bakan Kılıç, daha sonra öğrenci yurdu açılışı yapmak üzerine Manavgat İlçesi'ne geçti.

(FOTOGRAFLI) - Antalya

Kulüpler Yasası Yolda (2)
Kulüpler Yasası Yolda (2)
Kulüpler Yasası Yolda (2)
Kulüpler Yasası Yolda (2)
Kulüpler Yasası Yolda (2)

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kulüpler Yasası Yolda (2) - Son Dakika


Son Dakika

ABD'de seçime günler kala Trump destekçileriyle karşıtları arasında kavga çıktı Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan işgalinden kurtarıldı Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı Ermenistan, Dağlık Karabağ'a getirdiği PKK'lı teröristlere Azerbaycan askeri üniforması giydirdi Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı