Kum yığınları nedeniyle limana giriş-çıkışlarda sorun yaşayan balıkçılar yardım bekliyor - Son Dakika

Kum yığınları nedeniyle limana giriş-çıkışlarda sorun yaşayan balıkçılar yardım bekliyor

Kum yığınları nedeniyle limana giriş-çıkışlarda sorun yaşayan balıkçılar yardım bekliyor Kum yığınları nedeniyle sorun yaşayan Balıkçı tekneleri havadan görüntülendiVAN - Van Gölü sahilinde bulunan ve çok sayıda balıkçı teknesinin kullandığı Çitören Mahallesi'ndeki liman, dalgaların getirdiği...

Kum yığınları nedeniyle limana giriş-çıkışlarda sorun yaşayan balıkçılar yardım bekliyor

Kum yığınları nedeniyle sorun yaşayan Balıkçı tekneleri havadan görüntülendi

VAN - Van Gölü sahilinde bulunan ve çok sayıda balıkçı teknesinin kullandığı Çitören Mahallesi'ndeki liman, dalgaların getirdiği kum yığınları yüzünden sıkıntı yaşayan balıkçılar, yetkililerden yardım istedi.

Av yasağının 15 Temmuz'da son ermesi ardından balıkçılar Van Gölü'ne açılmaya başlarken, Van'a yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Çitören Mahallesi'ndeki balıkçılar zor günler geçiriyor. Çitören'de balıkçılık yapanlar, teknelerini limana yanaştırmakta sıkıntı yaşıyorlar. Fırtınanın oluşturduğu dalgaların getirdiği kum yığınlarının limanının giriş kısmını kısmen kapatması ve su düzeyindeki düşüş, teknelerin limana giriş-çıkışlarında kuma saplanmasına neden oluyor. Zaman zaman balık gösterme radarları ile pervaneleri zarar gören balıkçılar, yetkililerden sorunun çözülmesi konusunda yardım bekliyorlar.

Yaklaşık 30 yıldır balıkçılık yaptığını ifade eden Nurettin Yıldız isimli balıkçı, "Yazın inşaat, kışın ise balıkçılık uğraşıyoruz. Kışın limanın kapanması bize sıkıntı yaşatıyor. Her sene bu çileyi çekiyoruz. Yetkililerden bu sıkıntının bir an önce çözülmesini istiyoruz. Gölde meydana gelen dalgadan dolayı kumları limanın girişine getiriyor. Hal böyle olunca da limana giriş-çıkışlarda sıkıntı yaşıyoruz. Limana giriş-çıkışlarında balık gösterme radarlarımız kuma değdiği için zarar görüyor. Sürekli söküp tamiri için Van merkeze götürmek zorunda kalıyoruz. Balık gösterme radarının yanı sıra motor pervaneleri de zarar görüyor. DSİ yetkililerine haber verdik. Bir ekip buraya gelip keşif yapıp çekimlerini yaptılar ve birkaç gün sonra geleceğiz dediler ama halen gelen olamadı.

Balıkçıların sorunlarını yerinde inceleyen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, "Şuanda Van Gölü kenarındaki en büyük balıkçı mahallelerinden birisi olan Çitören Mahallesi'ndeki Çitören limanındayız. Buradaki mahallede yüzlerce insan balıkçılık yaparak evine ekmek götürüyor ve geçimini bundan sağlıyor. Fakat buradaki Çitören limanının ağzımın kapanması nedeniyle onlarca tekne içeride hapsolmuş durumda ve dışarı çıkıp Van Gölü'nde balık avcılığını gerçekleştiremiyorlar. Aslında bu durum hızlıca çözülmesi gerekli olan bir durum. Çünkü her geçen gün burada balıkçıların bir kaybı söz konusu. Buradan yetkililere sesleniyoruz ve limanın ağzının açılarak dan tekrardan balıkçılığa uygun hale getirilmesini bekliyoruz" dedi.

YORUMLAR

Son Dakika

17:27 Kılıçdaroğlu'dan İBB'ye atanan Can Akın Çağlar'la ilgili tartışmalara tek cümlelik yanıt 17:03 İzmir'de ekmek ücretlerine yüzde 20 zam yapıldı 16:41 Maske takmak koronavirüs riskini yüzde 65 azaltıyor 16:14 Murat Övüç'e kadın takipçisinden ilginç mesaj: Kocam yatak odasında sizi izliyor 15:03 13 yaşındayken tecavüz ettiği öğrencisiyle evlenen kadın öğretmen kanserden öldü 14:59 Fahriye Evcen, oğlu Karan'la yeni pozlarını paylaştı! Bir saatte rekoru beğeniye ulaştı 14:29 Maskesiz görüntülenen Hatice, açıklamasıyla pes dedirtti 14:17 Aslı Enver sezonu açtı! Güzel oyuncu, siyah beyaz bikinisiyle parmak ısırttı 13:33 İran'da koronavirüs salgınında en yüksek günlük ölüm sayısı yaşandı 13:01 Ünlü iş insanının eşi, şiddet gördüğünü belirterek boşanma davası açtı 11:09 Son dakika: FETÖ elebaşının yeğeni Zeynep Gülen'e 2 yıl 7 ay hapis cezası verildi 08:19 Son dakika: Koronavirüs 3 ülkede etkisini yitirmiyor! 24 saatte 2492 kişi hayatını kaybetti 07:54 Abdulkadir Selvi, edindiği kulis bilgileriyle mahkemenin kararını erkenden duyurdu: Ayasofya cami olacak 07:47 Listeye beş il daha eklendi, asker uğurlamanın yasaklandığı il sayısı 24'e yükseldi 07:22 Dokunulmazlık oyununu kazanan Cemal Can, ilk eleme adayını belirledi