Kumluca Güreşlerinde Ali Gürbüz Başpehlivan Oldu - Son Dakika

Kumluca Güreşlerinde Ali Gürbüz Başpehlivan Oldu

9 ay önce

- 20. Tarım ve Seracılık Festivali Karatepe Stadında yapılan yağlı güreşleri Güreşlerden detaylar Sakatlanan sporcular Başpehlivanın final maçı Başpehlivanın güreşi kazanması Ödül töreninden detaylar 20.

Kumluca Güreşlerinde Ali Gürbüz Başpehlivan Oldu, System.String[]

- 20. Tarım ve Seracılık Festivali

Karatepe Stadında yapılan yağlı güreşleri

Güreşlerden detaylar

Sakatlanan sporcular

Başpehlivanın final maçı

Başpehlivanın güreşi kazanması

Ödül töreninden detaylar 20. Tarım ve Seracılık Festivali, 3 gün süren ve Türkiye'nin dört büyük güreşinden biri olarak gösterilen yağlı güreşlerle sona erdi


ANTALYA (AA) – Kumluca Belediyesi tarafından bu yıl 20. düzenlenen Tarım ve Seracılık Festivali etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen güreşlerde, Ali Gürbüz başpehlivan oldu.


Kumluca'da 20. Tarım ve Seracılık Festivali etkinlikleri kapsamında Karatepe stadında yapılan yağlı pehlivan güreşlerine 68'si başpehlivan olmak üzere, Türkiye'nin değişik illerinden yaklaşık bin 100 güreşçi katıldı. Türkiye Güreş Federasyonu tarafından geçtiğimiz yıl boylarında birinci olan pehlivanların bir üst boya çıkma hakkı verilen güreşleri, Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun, CHP Antalya Milletvekilleri Cavit Arı, Aydın Özer, İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Tuğba Ural Çokal, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Güreş Yapan Belediyeler Birliği ve Balıkesir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, çevre ilçe belediye başkanları, daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları ve çok sayıda güreşsever vatandaş izledi.


Üç gün süren ve son günü sabah erken saatlerde başlayan güreşler sırasında pehlivanlar zaman zaman sakatlıklar yaşadı. Sahada hazır bekleyen sağlık ekipleri tarafından müdahale edilen güreşçilerden bazılar ambulansla hastaneye kaldırıldı. Özellikle başpehlivanlık güreşlerinde hakem kararlarına itiraz eden güreşlerin itirazları kabul edilmezken, yaşanan gerginlikleri sahaya giren emniyet güçleri yatıştırdı.


Güreşlerde konuşan Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, ata sporu yağlı güreşin Kumluca ve yöresinde sevilen bir spor olduğunu, kendisinin de yeni seçilmesine rağmen geleneksel hale gelen festival etkinlikleri ve güreş organizasyonunu çok kısa sürede tamamlayarak gerçekleştirdiklerini söyledi.


Güreşlerin yarı final müsabakalarında başpehlivanlardan Ali Gürbüz ve İsmail Koç, Orhan Okulu ve Nedim Güler birbirlerine rakip oldular. Kıran kırana geçen güreşlerin finalindeki ise Ali Gürbüz ve Nedim Güler karşı karşıya geldi. Her iki başpehlivanın da kontrollü bir mücadele ortaya koyduğu müsabakada Ali Gürbüz, rakibini mağlup ederek 20. Tarım ve Seracılık Festivali Kumluca Yağlı Güreşlerinin Başpehlivanı oldu.


Başpehlivanlık güreşlerinde ikinci Nedim Güler, Orhan Okulu ve Serhat İsmail Koç ise üçüncülüğü paylaştı. Güreşlerde başaltında Özkan Yılmaz, Büyük Ortada Erdal Duman, Küçük Orta büyük boyda Necip Al, Küçük Orta Küçük boyda Enes Doğan, Deste Büyük boyda Serdar Yıldırım, Deste Orta boyda Erkan Taş, Deste Küçük boyda Rıza Durmuş, Ayak boyda Serhat Atalay, Tozkoparan boyda Muhammet Biçen, Teşvik-2 boyda Arif Kanar, Teşvik-1 boyda Osman Nuri Çıldan, Minik-2 boyda Salih Can Topcu, Minik-1 boyda Recep Türüz birinci oldu.


Güreşlerde başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz ve diğer pehlivanların kupa, madalya ve sponsorlar tarafından hazırlanan hediyeleri, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP Antalya Milletvekilleri Aydın Özer ve Cavit Arı, Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun, Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.


Güreşler sonunda gazetecilere açıklamada bulunan Başpehlivan Ali Gürbüz, sezonun ilk güreşi Kumluca Güreşlerinde başpehlivan olduğu için çok mutlu olduğunu, bundan sonra sıranın Kırkpınar ve diğer güreşlerde başarılı olmak için çalışacağını söyledi.


Kumluca Güreşlerinde yapılan güreş ağalığı ihalesini ise çiftçilik yapan Niyazi Çiftçi, 157 bin lira vererek kazandı. Yeni güreş ağası çiftçi, sahada kendisine hediye edilen ağalık koçunu ise Kumluca Emniyet Müdürlüğü'ne bağışla

Kumluca Güreşlerinde Ali Gürbüz Başpehlivan Oldu

Haber Yayın Tarihi: 28.04.2019 08:13 Kaynak: AA

YORUMLAR


Son Dakika

Görev başındaki polis, emniyetin tuvaletinde sevgilisiyle uygunsuz halde basıldı
Didem Soydan'dan "Seninle cinsel ilişkiye girmeden ölmek istemiyorum" diyen takipçisine cevap Beşiktaş yönetiminden flaş toplantı! Avcı'nın bileti kesildi

Son Dakika Haberleri