Kurduğu sistem sayesinde 8 yıldır elektriğe tek kuruş para ödemiyor - Son Dakika

Kurduğu sistem sayesinde 8 yıldır elektriğe tek kuruş para ödemiyor

23.01.2021 14:18

Eskişehir'de 10 yıl önce kurduğu yenilenebilir enerji sistemi ile elektriğe tek kuruş para ödemediğini söyleyen müteahhit Mehmet Çolak, "Normal elektrik kullansaydım yaklaşık 8-10 bin lira elektrik faturası öderdim." dedi.

Eskişehir'de yaşayan 78 yaşındaki emekli müteahhit Mehmet Çolak, 10 yıl önce inşa ettiği bağ evine elektrik bağlamak için 25 bin lira ödeyeceğini öğrenmesi üzerine arayışa girdi.Hem ucuz hem de temiz bir elektrik için alternatif yollar arayan Çolak, çözümü rüzgar ve güneş enerjilerinde buldu.

8 YILDA 10 BİN LİRALIK MASRAFTAN KURTULDU

Kurduğu yenilenebilir enerji sistemi ile 10 bin liralık masraftan kurtulduğunu kaydeden Çolak, "2011 yılında 25 bin lira para istediler elektrik hattı çekmek için. Miktar çok geldi, kendim düşünüp böyle bir yöntem uyguladım. İlk kurduğumda 2 bin lira masraf ettim. Önce pervane alıp aydınlatma yaptım, daha sonra ilave güneş panelleri aldım. Yaklaşık 2 bin lira kadar da onlara verdim çok daha ucuza hallettim ve 8 senedir de kullanıyorum. Hiçbir şikayetim de yok. Şu anda 220 volt elektrik kullanabiliyorum. 8 yıldır normal elektrik kullansaydım yaklaşık 8-10 bin lira elektrik faturası öderdim." diye konuştu.

Kurduğu sistem sayesinde 8 yıldır elektriğe tek kuruş para ödemiyor

HER TÜRLÜ SİSTEMİ ÇALIŞTIRIYOR

Her türlü elektrikli aleti çalıştırdığını söyleyen müteahhit Mehmet Çolak, "Fakat şuana kadar maliyet bile yarısı kadar olmadı. Her ihtiyacımı görüyorum. Her türlü elektronik aletim var ve kullanıyorum. Bahçemiz olduğu için yazın sürekli sulama yapıyoruz. İki tane dalgıç pompam, iki tane kuyum var. İstediğim zaman dalgıçları çalıştırabiliyorum. İstediğim her zaman istediğim elektronik aletimi çalıştırabiliyorum. Depolarımı doldurduktan sonra damlama sulama sistemimi çalıştırıyorum. Tüm işlemler için elektriğimi buradan kullanıyorum. Aydınlatma, televizyon, buzdolabı, elektrik süpürgesi gibi her türlü elektronik aletimiz çalışıyor" dedi.

Kurduğu sistem sayesinde 8 yıldır elektriğe tek kuruş para ödemiyor

EVLERİNE ZİYARETLER ARTTI

Sistemi merak eden herkesin evlerini ziyaret ettiğini belirten, Çolak, "Bunu gençliğimde de denemiştim, bir ev yapıyorduk, oraya pervane koymuştum ve aydınlatma için kullanıyorduk. Daha sonra pervaneyi buraya kurdum. Biraz da internetten araştırdık. Ben burayı yaptıktan sonra yaklaşık 20 kişi geldi bakmaya. Evimiz ziyaret yeri gibi oldu. Herkes gelip görmek istiyordu. Tarif ettim yapanlar da oldu. Şu an köy evinde bu şekilde elektrik kullananlar var. Kullananların hepsi de gayet memnun. Korona virüs ilk çıktığı zaman Eskişehir'deydik. Buraya geldik. Kendimizi izole etmiş olduk. Yalnız kaldık hiçbir yere çıkmadık. Koronavirüsten korunmak için çok iyi oldu" ifadesinde bulundu.

Kurduğu sistem sayesinde 8 yıldır elektriğe tek kuruş para ödemiyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Kurduğu sistem sayesinde 8 yıldır elektriğe tek kuruş para ödemiyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (2)
  • fethi erbaş: Sayın Mehmet Çolak abim detaylı olarak sizden nasıl yardım alabilirim acaba, birde net adresinizi bilsem, bizleride o yıkıcı elektrik faturalarından kurtarmış olursunuz saygılar. Cevap Yaz 55 4 Yayından Kaldır

Son Dakika

Çin'in anal sürüntüyle korona testini, ülkeye gelen yabancılara zorunlu kılacağı öne sürüldü Zehirli denizanasının soktuğu 17 yaşındaki genç yaşam mücadelesini kaybetti Çukur dizisine dahil olan Çağla Demir, pozlarıyla ilgi odağı oldu Son Dakika: Kara propaganda çalışmaları yanlarına kar kalmayacak! Savcılık 'Stop Erdoğan' ilanları için harekete geçti Apartmanın dördüncü katından düşen 2 yaşındaki çocuk feci şekilde can verdi Esra Dermancıoğlu, kendisinden 15 yaş küçük oyuncu Murat Balcı ile aşk yaşıyor 3 ilin ortasında bulunan köyde vatandaşlar telefonun çekmesi için 1 kilometre yürüyor Son Dakika! İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den Ümit Özdağ'ın istifasıyla ilgili ilk yorum: Kendisine başarılar diliyorum