Küresel ısınmaya kedi kumu çözümü! Proje için 2 milyon dolar kaynak verildi - Son Dakika

Küresel ısınmaya kedi kumu çözümü! Proje için 2 milyon dolar kaynak verildi

20.05.2022 09:03
Küresel ısınmaya kedi kumu çözümü! Proje için 2 milyon dolar kaynak verildi

ABD'de araştırmacılar, kedi kumunda kullanılan zeolit kili bir bakır solüsyonuna ekleyerek, havadaki metanı emip karbondioksite dönüştüren bir bileşim oluşturdu.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, araştırmacılar, kedi kumunu kullanarak hazırladıkları bir karışımla metanı karbondioksite dönüştürdü.

SADECE LABORATUVAR ORTAMINDA DENEME YAPILDI

Kristal yapıda hidrasyona uğramış alüminyum silikatlar olan zeolitler kedi kumu dışında inşaat malzemeleri, güneş enerjisi depolanması ve akvaryum malzemeleri gibi farklı alanlarda kullanılıyor. Çevre kirliliğine yol açan metanın büyük bir kısmı kesme ve yakma yöntemlerinin kullanıldığı tarım çalışmaları, mandıracılık, kömür madenciliği ve küresel ısınma nedeniyle eriyen donmuş topraktan geliyor. Araştırmada çalışan Desiree Plata, karbondioksitin metana kıyasla atmosfer için zararının çok daha az olduğunu belirterek, metanın sera gazı olarak etkisinin son 20 yılda 80 kat arttığını belirtti. Öte yandan bilim insanları, bu bileşimin henüz sadece laboratuvar ortamında denendiğini ve yaygın olarak kullanılabilmesi için mühendislikle ilgili birçok kısmın halledilmesi gerektiğini belirtti.

PROJE İÇİN 2 MİLYON DOLAR KAYNAK VERİLDİ

ABD Enerji Bakanlığı, MIT'de projeyi geliştiren ekibe havadaki metanın dönüştürülmesine yönelik çalışmaları sürdürüp geliştirmeleri amacıyla 2 milyon dolar kaynak verdi.

İsviçre merkezli Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, geçen yılki açıklamasında yakın dönemde iklim krizinin etkilerinin hafifletilebilmesi için metan salımının azaltılmasının en öncelikli hedef olması gerektiğini belirtmişti.

YORUMLAR
500
ABD Başkanı Biden: Türkiye'ye F-16 satmamız ve modernize etmemiz gerekiyor, Kongre'den onay alacağımızı düşünüyorum ABD Başkanı Biden: Türkiye'ye F-16 satmamız ve modernize etmemiz gerekiyor, Kongre'den onay alacağımızı düşünüyorum Amerikalıların kişisel tüketim harcamaları mayısta beklenenden az arttı Amerikalıların kişisel tüketim harcamaları mayısta beklenenden az arttı Biden: Türkiye'ye F16'ları satmalıyız Biden: Türkiye'ye F16'ları satmalıyız

Son Dakika Güncel Küresel ısınmaya kedi kumu çözümü! Proje için 2 milyon dolar kaynak verildi - Son Dakika


Advertisement