KÜRESEL PİYASALAR-Veriler ve IMF raporuyla endeksler düşük - Son Dakika

KÜRESEL PİYASALAR-Veriler ve IMF raporuyla endeksler düşük

22.10.2020 12:00
KÜRESEL PİYASALAR-Veriler ve IMF raporuyla endeksler düşük, System.String[]

Dünyanın önde gelen hisse senedi borsalarında endeksler, ekonomik veriler, artan Covid-19 vakaları ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Asya-Pasifik bölgesi ekonomisine ilişkin raporu sonrasında, dünkü kapanışlara göre düşük hareket ediyor.

Dünyanın önde gelen hisse senedi borsalarında endeksler, ekonomik veriler, artan Covid-19 vakaları ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Asya-Pasifik bölgesi ekonomisine ilişkin raporu sonrasında, dünkü kapanışlara göre düşük hareket ediyor.

IMF raporunda, Asya-Pasifik bölgesi ekonomisinde bu yılki daralma öngörüsünü, daha önceki yüzde 1.6 düzeyinden yüzde 2.2'ye yükseltti.

ABD'nin, Çin'in itirazlarına karşın, Tayvan ile 1.8 milyar dolarlık silah satış anlaşması imzalaması da borsaları olumsuz etkileyen etkenler arasında sayıldı. Avrupa borsalarındaki endeksler de, Avrupa Birliği ülkeleri ekonomilerine ilişkin verilerin, gelişmeler konusunda olumsuzluklara işaret etmesiyle düştü. Gfk verilerine göre, Almanya'da tüketici güveni biraz daha bozuldu.ABD borsalarındaki açılış öncesi işlemlerde de endeksler, şirketlerin bugün açıklanacak bilançolarına yansıyacak kazanç verilerin düşük olduklarına ilişkin öngörülerle düştü.Bu gelişmelerle, Japonya'da Nikkei 225 yüzde 0.55 düşerken, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi sabit kaldı. Çin anakarasında Shenzhen Bileşik Endeksi yüzde 0.45, Şangay Bileşik Endeksi yüzde 0.64 düştü. Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.78 düştü. Bu arada, Avustralya'daki S&P/ASX200 yüzde 0.29 düşüşle kapandı.Almanya'da DAX açılışta yüzde 0.92 düşüşle işlem görürken, Londra'da FTSE100 yüzde 0.55, Paris'te CAC40 yüzde 0.56 düştü. Euro/dolar paritesi yüzde 0.13 düşüşle 1.18448 gerilerken, sterlin/dolar paritesi de yüzde 0.16 düşüşle 1.31274 düzeyine indi.

ABD'de açılış öncesi işlemlerde, Dow Jones Endeksi yüzde 0.27, Nasdaq 100 Endeksi yüzde 0.08 ve S&P 500 Endeksi yüzde 0.21 düştü.


- Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi KÜRESEL PİYASALAR-Veriler ve IMF raporuyla endeksler düşük - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Memurun fazla mesai ücretine zam! İşte önümüzdeki yıl saat başı verilecek ücret Büyükçekmece'de düşen uçağı gören görgü tanığı: Manevra yapmasaydı TEM'e düşecekti ÇAYKUR artık çöpünü de ekonomiye kazandıracak Aytemiz Alanyaspor, gösterdiği performansla Süper Lig'i kasıp kavuruyor Bakan Selçuk, "Maske kalksın" mesajlarına tepki gösterdi: Bu artık bir rica değil "Azeri askerleri öldürdük" haberini Serdar Ortaç fotoğrafıyla servis ettiler Kenan İmirzalıoğlu ve Sinem Kobal'ın ilk bebekleri dünyaya geldi ABD seçimleri öncesi Trump'ın avukatının otel odasında çekilen görüntüleri deprem etkisi yarattı