Keşmir'de Küresel Tahakküm ve Keşmir Meselesi Konferansı Düzenlendi - Son Dakika
Güncel

Keşmir'de Küresel Tahakküm ve Keşmir Meselesi Konferansı Düzenlendi

Keşmir\'de Küresel Tahakküm ve Keşmir Meselesi Konferansı Düzenlendi

ESAM öncülüğünde Hindistan'ın Keşmir'i işgalinin yıl dönümü nedeniyle "Küresel Tahakküm ve Keşmir Meselesi" konferansı düzenlendi.

28.10.2014 21:07  Güncelleme: 22:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından Hindistan'ın Keşmir'i işgalinin yıl dönümü nedeniyle "Küresel Tahakküm ve Keşmir Meselesi" konferansı düzenlendi.

Konferansta, Pakistan Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ayşe Faruki, Eski Saadet Partisi Genel Başkanı ve Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Genel Başkanı Recai Kutan, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oya Akgönenç ile çok sayıda katılımcı yer aldı.

Açılış konuşmasını yapan ESAM Genel Başkanı Kutan, "İslam'ın kanayan yarası" olarak nitelediği Keşmir meselesinin uzun yıllardır çözümsüz şekilde bölgenin en önemli sorunları arasında yer aldığını belirtti.

Çoğunluğu Müslüman olan Keşmir ile ilgili Birleşmiş Milletlerin çok sayıda karar aldığını hatırlatan Kutan, Hindistan tarafından bu kararların hiçbirinin uygulamadığını ve bunun da "hak ve adaletten yoksun dünya görüşünün tezahürü olduğunu" söyledi.

Keşmir sorunuyla coğrafi sınırları ve Müslüman halkı nedeniyle doğrudan ilgili Pakistan adına konuşma yapan Pakistan Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Faruki de "26 Ekim 1947'de olan olayları hatırladığımız zaman, Kaşmir'in barış dolu vadisine anlaşmazlık tohumlarının nasıl ekildiğini anlıyoruz ve 60 yıl sonra bile Cammu ve Keşmir'deki halk hala kendi adalet ve özerklikleri için mücadele ediyorlar" dedi.

Dünyadaki adalet ve özgürlük taraftarı insanların Keşmir halkına verdiği desteğin önemine değinen Faruki, Cammu ve Keşmir halklarının temel insani haklarına saygı duyulması gerektiğinin altını çizdi.

Ufuk Üniversitesi öğretim üyesi Akgönenç de "Hindistan'ın Keşmir Tahakkümü ve Büyük Güçlerin Rekabetinin Yarattığı Statüko" başlıklı konuşmasında bölgedeki en verimli topraklara sahip olan Keşmir'in Pakistan, Hindistan ve Afganistan'a komşu olması itibariyle bölgedeki en stratejik noktalardan biri olduğunu söyledi.

Keşmir'in yüz ölçümü itibariyle Türkiye'nin 7de 1lik alanına tekabül ettiğini belirten Akgönenç, Hindistan'ın bu alanı 700 bin askeri ile "adeta askeri hapishaneye" çevirdiğini kaydetti.

Hindistan'da yeni seçilen Başbakanı Narendra Modi'nin geçtiğimiz haftalarda teklif ettiği anayasa değişikliği ile bölgeyi özel haklarından mahrum ederek Hindistan Vilayeti haline getirmeye çalıştığını ifade eden Akgönenç, Hindistan'ın bu hedeflerini de büyük devlet, imparatorluk olma yolunda gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu çerçevede Keşmir'de sakinleşen ortamın son aylarda çatışmaya sürüklendiğine dikkati çeken Akgönenç, Pakistan'ın da savaşa çekilmeye çalışıldığını belirtti.

Konferans, Keşmir'in Hindistan tarafından 26 Ekim 1947'de işgalinden günümüze anlatıldığı görsel sunumun ardından soru cevap kısmıyla son buldu. - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Keşmir'de Küresel Tahakküm ve Keşmir Meselesi Konferansı Düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde aynı markanın reklamını yapılmasından dolayı kanala ceza verdi
  15:34 RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde aynı markanın reklamını yapılmasından dolayı kanala ceza verdi

  Sıla Türkoğlu, Doğukan Güngör, Settar Tanrıöğen, Evrim Alasya ve Sibel Taşçıoğlu'nun başrollerini paylaştığı Kızılcık Şerbeti dizisinde aynı deterjan markasının reklamlarının yapılması üzerine gelen şikayetler sonucunda RTÜK kanalı ceza verdi. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, temizlik deterjanı ve yumuşatıcıya 'ürünler için aşırı vurgu' yapıldığı gerekçesiyle kanala %2 para cezası kesildiğini duyurdu.

 • Özel mi Kılıçdaroğlu mu? ''Hangisi daha başarılı?'' anketinde aradaki fark çok fazla
  15:32 Özel mi Kılıçdaroğlu mu? "Hangisi daha başarılı?" anketinde aradaki fark çok fazla

  Yerel seçimlerle ilgili geri sayım devam ederken CHP seçmeniyle yapılan anketten çıkan sonuç hayli şaşırtıcı... Ankette katılımcılara ''Özgür Özel'i Kemal Kılıçdaroğlu ile karşılaştırırsanız hangisini genel başkan olarak daha başarılı buluyorsunuz?'' sorusu yöneltildi. Bu soruya Özel cevabını verenlerin oranı yüzde 37 olurken, tercihini Kılıçdaroğlu'ndan yana kullananların oranı ise yüzde 62 olarak belirlendi.

 • Emekli mühendisin isyanı! Ortak ATM'nin yuttuğu parasını 5 aydır geri alamadı
  15:30 Emekli mühendisin isyanı! Ortak ATM'nin yuttuğu parasını 5 aydır geri alamadı

  73 yaşındaki emekli makine yüksek mühendisi H.A.'nın 5 ay önce Garanti BBVA kartıyla Şile Sahilköy'deki Vakıfbank ortak ATM'sinden çekmeye çalıştığı 1000 lirayı makine yuttu. Hesabını kontrol edip söz konusu meblağın çekildiğini gören H.A.'nın çalmadığı kapı, çevirmediği telefon ve yazmadığı dilekçe kalmadı. Aylar geçmesine rağmen parasını alamayan H.A., Haberler.com vasıtasıyla yetkililere seslenerek sorunun çözümü için yardım talep etti.

 • Kimse beklemiyordu! Kylian Mbappe Barcelona'da
  15:25 Kimse beklemiyordu! Kylian Mbappe Barcelona'da

  Real Madrid'e imza atacağı konuşulan PSG'nin yıldız futbolcusu Kylian Mbappe, Barcelona'da görüldü. Futbolseverlerin Barcelona'ya transfer olduğunu zannettiği Fransız oyuncunun tatil nedeniyle İspanya'ya gittiği çok geçmeden anlaşıldı.

 • CHP lideri Özel'den ilk savaş uçağımız Kaan'la ilgili ilk yorum
  15:02 CHP lideri Özel'den ilk savaş uçağımız Kaan'la ilgili ilk yorum

  İlk savaş uçağımız olan Kaan'ın uçuş testini başarıyla geçmesiyle ilgili sosyal medya hesabından bir değerlendirmede bulunan CHP lideri Özgür Özel, "1973'ten bu yana havacılık sektörümüze önemli katkılar sağlayan Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından üretilen milli muharip uçağımız Kaan'ın ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmesini tebrik ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

 • Erzurumspor, 2024 yılında 358 takım ve 22 lig arasında gol yemeyen tek takım oldu
  15:01 Erzurumspor, 2024 yılında 358 takım ve 22 lig arasında gol yemeyen tek takım oldu

  TFF 1'inci Lig'de kalesini son 6 maçtır gole kapatan Erzurumspor, 2024 yılında 358 takım ve 22 lig arasında gol yemeyen tek takım olmayı başardı.

 • Nev'in konserinde olay çıktı! Sahneye alkollü çıktığı söylenen şarkıcı, seyircilerle tartıştı
  14:52 Nev'in konserinde olay çıktı! Sahneye alkollü çıktığı söylenen şarkıcı, seyircilerle tartıştı

  Dün akşam Antalya'da sahneye çıkan şarkıcı Nev, alkolün etkisinden dolayı şarkıları söylemediği gerekçesiyle seyircilerin tepkisini çekti. Seyircilerin "İn ağabey aşağı" demesinin üzerine sinirlenen Nev "Çok özür dilerim, bir daha gelirsem namert çocuğuyum" dedi. Seslerin yükselmesiyle Nev ve seyirciler arasında tartışma çıktı.

 • Şahinler çetesine yeni operasyon: Çete lideri yatak odasındaki gizli bölmede böyle yakalandı
  14:50 Şahinler çetesine yeni operasyon: Çete lideri yatak odasındaki gizli bölmede böyle yakalandı

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonda, Şahinler çetesinin ayrı bir çetesinin lideri olan Hasan Akdeniz, Üsküdar'daki evinde yatak odasındaki gizli bölmede yakalandı. Operasyon sonucunda 1 adet ruhsatsız tabanca ve 91 adet farklı çaplarda fişek ele geçirildi.


Advertisement