Kürkçü: Gökten Zembille İnmedik - Son Dakika

Kürkçü: Gökten Zembille İnmedik

26.04.2014 11:38
Kürkçü: Gökten Zembille İnmedik, System.String[]

Kürkçü, uydu üzerinden yayın yapan Sterk TV'de stüdyo konuğu olurken, BDP birleşmesi başta olmak üzere güncel konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Kürkçü, uydu üzerinden yayın yapan Sterk TV'de stüdyo konuğu olurken, BDP birleşmesi başta olmak üzere güncel konulara ilişkin soruları yanıtladı. Kürkçü, HDP'nin gökten zembille inmediğini BDP ve diğer bileşenlerin ortak kararı, yaklaşımı sonucu halk mücadelesinin tercümanı olmak amacıyla Halkların Demokratik Kongresi (HDK) oluşturularak kurulduğunu anlattı. Kürkçü, BDP ile ortak temellerden geldiklerini, 1995'ten bu yana istikrarlı olarak sol hareketlerin Kürt özgürlük mücadelesi ile ortak hareket ettiğini, tarafların birbirlerini yeni keşfeden, tesadüfen buluşan insanlar olmadıklarını ifade etti.

HDP Eş Genel Başkanı, İmralı'da ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın 2013 yılında ortaya koyduğu imkanların izinden yürünmesini istediğini, Türkiye'deki bütün ezilenlerin Kürtler özgür olmadan özgürleşemeyeceği gerçeği bulunduğunu anlattı. Ertuğrul Kürkçü, HDP ile ilgili tartışmalarda öncelikle Öcalan'ın 2013 yılı Nevruz'unda ortaya koyduğu siyasi yol haritasının doğru olup olmadığı sorusuna yanıt verilmesi gerektiğini söyledi. HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü'nün dile getirdiği görüşler özetle şöyle:

Algı yanlışlığı; HPD, BDP ve özgürlük hareketinden ayrı kurulmuş hareket değil. 2014 yerel seçimleri sırasında HDP'yi Türklerin, BDP'yi Kürtlerin partisi gibi nitelendirmek istediler. Oysa bunu birlikte kurduk. Tercih; ikili parti ile seçime girilmesi oldu. HDP'yi Kürt halkına karşı kurmadık, bir ihtiyaç olarak ortaya çıktı, Parçalı olarak seçime girilmesi sonucu algı yanlışlığı oldu. HDP 9 vilayette seçime girdi. BDP, bu ittifakın bir parçasıydı. BDP, kendi kaderini yeniden belirliyor. Bir araya gelip müzakere edeceğiz.

Karmaşıklığın nedeni: Bugün oldu-bitti, emrivaki yok. 2011'den bu yana yaptığımız tartışmaların doğal sonucunu yaşıyoruz. Ortak geçmişten geliyoruz, ortak geleceğimiz var, yatırım yapıyoruz. Bunun takdiminde yapılan duraksamalar nedeniyle yeniden izah gereği çıktı. Siyasette önemli olan nasıl anlaşıldığınızdır. Yanlış anlaşılıyorsanız yeniden anlatmak zorundasınız. Doğru cevaplar vermek zorundasınız.

Aradığımız iklimi bulamadık: 2011'deki iklimi hatırlayın. O dönemdeki gerilim ve çatışma süreci nedeniyle örgütlenme konusunda ihtiyaç duyduğumuz iklime ulaşamadık. Seçim döneminde değişik partilerden HDP binlerce kişiyi harekete geçirdi. HDK, HDP içinde ete kemiğe büründü. Seçim bitti, bu insanlar gitmedi. HDP için, 'Lüzumsuz', 'Aptalca bir parti' deniliyor. Kürt özgürlük mücadelesinin kazanımlarını çok önemli buluyorum. 'Kürt halkının sırtına binmek' veya 'kuyruğuna takılma' düşüncemiz yok. Bu ortaklığın bileşenlerinin geçmişine baktığınızda Kürt halkının özgürleşmesinden başka bir yükü olmadığını görürsünüz. Sayın Öcalan, HDP kongresi mesajında boşuna Mahir Çayan'ın bir takipçisi olduğunu söylememiştir.

1 Mayıs: 1 Mayıs'ta işçiler neredeyse HDP olarak oradayız. İstanbul'da Kadıköy'de değil, Taksim'deyiz.

Kongreler kayabilir: BDP kongresi için 8 Haziran, HDP için 22 Haziran'ı konuştuk. Ancak, değişiklikler olabilir. Hayatın hızı, fikrin hızına yetişemeyebilir. Tabanlar tarafından kavranması, olgunlaşması gerek.

Cumhurbaşkanlığı: Cumhurbaşkanlığı adayı göstermek istiyoruz. Kim olacağını konuşmadık. Rakiplerimiz ilgi gösterdiği için bu konuda pozisyon gösteriyoruz. Bizim açımızdan barış ve çözüme hizmet edecek ismin çıkması manalı bir siyaset olabilir. 'Barış, özgürlük demokrasi sosyal ve siyasi haklar eksenli ortaklık için cumhurbaşkanlığı adaylığı politik buluşma merkezi olabilir mi' Buna kimler gelebilir? Ortak adım atabilir miyiz?? diye bakacağız.

Erdoğan'ın hamlesi: AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi Türkiye'deki iktidarın tümünü ve ayrımsız fethetme konusunda son derece iddialı bir yürüyüş içerisinde. Bu hegemonyaya girmek istemeyen herkes de mücadelesinin pozisyonunu alıyor. 2014 yerel seçimlerinden elde etmiş olduğu sayısal pozisyona dayanarak hamlelerini sürdürmek istediğini görüyoruz. Anayasa Mahkemesi Kılıç'ın pozisyon alışının cumhurbaşkanlığı, adaylığı ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Yargı gücünün çabucak bu kadar kendisini teslim etmesi yerine son direnişlerden görüyorum.

CHP ve 'Video bağımlılığı'; CHP etrafındaki bloğun gevşemeye başladığını görüyorum. CHP'nin saptadığı taktiğin hiçbir işe yaramadığı ortada. Kayıtlar dizisi bilinmeyen komplovari atmosferle takdim edildi. Hepsi doğru olsa bile bu iş yanlış. Eroin gibi video bağımlılığı yaratıyor. Her gün başkasının videosuna bağımlı hale geliyor, bunlar da kesilince muhalefet de kesiliyor. 'Erdoğan yok olacak' denilirken onu besleyen siyasal gıdalar olarak kaydedildi. Bu tarz muhalefetten yarar ummayanlarla ittifaka önem veriyoruz.

Kürkçü: Gökten Zembille İnmedik
Kürkçü: Gökten Zembille İnmedik
Kürkçü: Gökten Zembille İnmedik
Kürkçü: Gökten Zembille İnmedik

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kürkçü: Gökten Zembille İnmedik - Son Dakika


Son Dakika

Netflix, David Beckham ile belgeseli için 172 milyon TL'ye anlaşma sağladı Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti 6,6'lık depremin ardından milyonluk rezidanslar oturulamayacak hale geldi Bakan Pakdemirli ile enkaz altındaki Buse'nin duygulandıran diyaloğu: Köpekleri salın ben de kedi sesi çıkarayım Prof. Dr. Naci Görür, 6.6'lık depremle sarsılan İzmir'i uyardı: Şehir merkezinde de deprem olabilir Son Dakika: Türkiye'de 30 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 78 kişi vefat etti, 2322 yeni hasta tespit edildi 17 yaşındaki Umut yıkılan binanın enkazından böyle çıkarıldı İzmir'de faaliyet gösteren bir otelin işletmecisinden örnek davranış: Depremzedeleri ücretsiz ağırlayacak