Kursiyerlere Obezite Semineri - Son Dakika

Kursiyerlere Obezite Semineri

19.01.2012 19:00
Kursiyerlere Obezite Semineri, System.String[]

Türkiye Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programı kapsamında, Elbistan Sağlık Grup Başkanlığı eğitim seminerlerine başladı.

Türkiye Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programı kapsamında, Elbistan Sağlık Grup Başkanlığı eğitim seminerlerine başladı.

Bilgilendirme seminerinin ilki, Elbistan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde çeşitli dallarda eğitim gören kursiyerlere verildi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nedim Önder'in de hazır bulunduğu bilgilendirme toplantısı, Elbistan Sağlık Grup Başkanı Dt. Betül Batur'un konuşmasıyla başladı.

Batur, konuşmasında, obezite probleminin yurt genelinde yaşanan bir problem olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'de görülme sıklığı giderek artan obeziteyle mücadelede halkın doğru bilgilendirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Batur, şu bilgileri verdi:

"Bu programın amacı, bireyleri yeterli ve dengeli beslenmeyle düzenli fiziksel aktivite konularında bilinçlendirerek hayat kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyerek ülke ekonomisinde ciddi kayıplara yol açan obeziteyle etkin şekilde mücadele etmek, obezitenin zemin hazırladığı kalp, damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri hipertansiyon ve kas iskelet sistemi hastalıkları ve benzeri hastalıların görülme sıklığını en aza indirgemektir. Söz konusu program kapsamında ilçemizde, aile hekimleri tarafından tespit edilen morbid obez hastalardan sağlık riski açısından öncelikli olanların tedavilerinin yapılarak topluma sağlıklı bireyler olarak kazandırılmaları amacıyla Elbistan TSM Başkanlığımız Obezite Birimi Sorumlusu'nun koordinasyonunda aile hekimi, dahiliye uzmanı, psikiyatrist ve diyetisyenden oluşan ekibimiz tarafından, hastaların evinde ziyaret edilerek durumunun tespit edilmesi, gerek görüldüğü takdirde tedavisinin yapılması için 2. ve 3. basamak bir sağlık kuruluşuna sevk edilmesi sağlanacaktır.

Bu program kapsamında, ilçemizde bazı kurum ve kuruluşlarda aktif çalışan personele yönelik obezite taraması yapılacaktır. 2011-2012 eğitim öğretim yılının 2'nci yarısında pilot olarak seçilecek ilköğretim okullarında, Elbistan Halk Eğitim Merkezi'nde obezite ve fiziksel aktivite programları düzenlemeyi uygun gördük. Sonuç olarak bu çalışma kapsamında sağlıklı bir nesil için obeziteyle mücadele ve farkındalık yaratmak amacıyla birey ve sağlık çalışanları olarak üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor."

Batur'un konuşmasının ardından Toplum Sağlığı Hekimlerinden Dr. Kerem Kökoğlu, sine vizyon eşliğinde obezite sorunu hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi.

- KAHRAMANMARAŞ

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kursiyerlere Obezite Semineri - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Meteoroloji, 57 ile sağanak yağış uyarısında bulundu "Türk burgeri değil Yunan burgeri satacağız" diyen Suudi şirket, Türkiye'de sektör lideri çıktı SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler Sevgilisiyle samimi pozlarını paylaşan fenomen Duygu Özaslan, eleştirileri tiye aldı Türkiye'nin Azerbaycan ve Kırım hamleleri Rus basınını rahatsız etti: Moskova'nın nüfuz alanına görülmemiş bir atılım var