"Kurt İni" Kiralığa Çıkarıldı - Son Dakika

"Kurt İni" Kiralığa Çıkarıldı

19.01.2012 20:52

Nazi lideri Adolf Hitler'in II.

Nazi lideri Adolf Hitler'in II. Dünya Savaşı sırasında zamanının büyük bir kısmını geçirdiği Kurt İni (Wolfsschanze) adlı karargahı kiralığa çıkarıldı.

Polonya'nın doğusundaki ormanlık bölgede gözlerden uzak bir yerde bulunan 13 hektarlık karargahı kiralamak isteyenler, yıllık 140 bin dolar ödeyecek.

Hitler ve komutanlarının yanı sıra yaklaşık 2 bin Nazi subayına ev sahipliği yapan Kurt İni, 1941'ten 1944 yılına kadar Doğu Cephesi'ndeki savaşın yönetildiği yerdi.

Kurt İni, aynı zamanda 20 Temmuz 1944'te Hitler'e karşı başarısız bir suikast girişimine sahne olmuştu.

Albay Claus von Stauffenberg tarafından düzenlenen suikast girişimi, Nazi rejimini devirmeyi amaçlıyordu. Başarısızlıkla sonuçlanan girişimin ardından Kurt İni ve Berlin'de 5 binden fazla kişi tutuklanmış, yaklaşık 200 kişi de idam edilmişti.

Karargahın şimdiki sahibi olan Polonya Ormancılık Hizmetleri, 20 yıllık sözleşmenin sona ermesi üzerine kiracı aramaya başladı.

Kasım 1944'te geri çekilen Alman askerlerinin büyük bir kısmını dinamitle havaya uçurduğu karargahtan geriye kalanlar, her yıl yaklaşık 180 bin turist çekiyor. - ANKARA

- Kaynak: AA

Son Dakika Dünya 'Kurt İni' Kiralığa Çıkarıldı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi Aleyna Tilki'nin yıllar önce İstiklal Caddesi'nde türkü söylediği video ortaya çıktı Bursa'da "damsız" girme kavgası cinayetle bitti Yürümekte dahi zorluk çeken 70'lik dedenin evinden 400 gram esrar çıktı