Kurtulmuş: Uludere'de Halk Devletle Düşman Hale Getirilmeye Çalışıldı - Son Dakika

Kurtulmuş: Uludere'de Halk Devletle Düşman Hale Getirilmeye Çalışıldı

15.01.2012 15:58
Kurtulmuş: Uludere'de Halk Devletle Düşman Hale Getirilmeye Çalışıldı, System.String[]

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Uludere olayı ile halkın devlete düşman hale getirilmeye çalışıldığını söyledi.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Uludere olayı ile halkın devlete düşman hale getirilmeye çalışıldığını söyledi.

Kurtulmuş, partisinin Trabzon Merkez İlçe Başkanlığı'nın, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'ndeki kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de milletin en tem beklentisinin yeni bir anayasa yapılması olduğuna vurgu yaptı. Anayasa deyince de Türkiye'yi yönetenlerin, Tanzimat'tan beri tüyleri diken diken olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "Bu anayasayı millet yapmaz, bu anayasayı seçkinler yapar' diye hep anayasayı bir kenara bırakırlar. Biz de diyoruz ki bir sefer olsun milletin istediği anayasayı yapma vakti gelmiştir. Bizim teklifimiz olan seçilmiş bir 'Anayasa Meclisi' ile anayasanın yapılması, göreceksiniz ki önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde gerçekleşecektir." dedi.

Yeni anayasa gündemi gelince statüko reflekslerinin hemen devreye girdiğine işaret eden Kurtulmuş, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında yürütülen çalışmalarda, mutabakat sağlanmayan konularda değişiklik olmayacağı kararı alındığını belirtti. Birçok konuda BDP ve MHP, AK Parti ve CHP arasında mutabakat sağlanamayacağını savunan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Öyle görünüyor ki dostlar alış verişte görsün, birkaç tane rötuşla milletin önüne gelecekler. Gidişat da bunu gösteriyor. Anayasayı kökten değiştirmek isteyen, reform yapmak isteyen, gider anayasayı halka yaptırır. Bir büyük reform yapmak isteyen anayasanın bütün maddelerini tartışmaya açar. 'Falanca madde tartışılmaz' öyle mi, tartışmak istemiyorsanız ben size Türkiye'de milletin yapacağı bir anayasa dibacesi söylüyorum; gelin rahmetli Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nın 10 kıtasının tamamını anayasanın dibacesi olarak koyun ve bütün millet mutabakat sağlasın."

ULUDERE OLAYI

Konuşmasında, Irak sınırında Uludere'de 35 vatandaşın hayatını kaybettiği olaya da değinen Genel Başkan Kurtulmuş, Uludere'de halkın devletine düşman hale getirilmeye çalışıldığını söyledi.

Öncesinde, Aktütün'de yaşanan baskının aydınlatılmamasının hükümet için önemli bir dönemin başlangıç olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Uludere'deki bir büyük insanlık ayıbıdır. Neresini düzeltseniz bir insanlık ayıbıdır ama devlet halkından yana olacaksa bu tür meselelerin hesabını sormak zorundadır. Bu olayda üç tane ihtimal var; ya kasıttır, ya ihmaldir, ya kusurdur. Kasıt demiyoruz, varsa kastı olanlar onu da bulmak hükümetin görevidir. Ama çok açık bir ihmal ve kusur olduğu aşikardır." diye konuştu.

Uludere olayı öncesi son zamanlarda bölgede asker ve sivil güçler arasında ciddi bir mutabakatla teröre karşı mücadele verildiğine dikkat çeken Kurtulmuş, değerlendirmesine şöyle devam etti: "Ve gerçekten bu mücadelede teröristlerle sivil halk arasında ciddi bir ayrım oluyordu, devlet ayırarak bu işi yapıyordu. Bundan, bölge halkı da memnun hale gelmişti. Ama bu olayın arkasındaki karanlık tertibi yapan eller kimlerse, onlar öyle bir halt işlediler ki bu memlekette halk devletle düşman hale getirilmeye çalışıldı. Bunun hesabının sorulması lazım."

Diğer yandan, Yüksek Askeri Şura (YAŞ)'da oturma düzeninin değişmesine değinen Kurtulmuş, bu durumdan kendisinin de memnun olduğunu, ancak önemli olanın kimin nerede oturacağı değil, görevinin ne olduğunu kaydetti.

"Niye hala YAŞ bir anayasal kuruluş" diye soran Kurtulmuş, "YAŞ anayasal kuruluş olduğu sürece Uludere meselesini çözemezsin. Niye hala Türkiye'de asker ve sivil olmak üzere yargıda çift başlılık var." dedi.

Bu arada, kongre öncesi partilileri dağıtılan kartlarla SMS ile partiye yardım çağrısı yapıldı. Partililer, Divan Kurulu Başkanlığı yapan HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç'un uyarısı üzerine, partililer cep telefonlarından "hasaidat' yazıp 7979'a mesaj göndererek, partilerine SMS ile yardımda bulundu.

Kurtulmuş: Uludere'de Halk Devletle Düşman Hale Getirilmeye Çalışıldı
Kurtulmuş: Uludere'de Halk Devletle Düşman Hale Getirilmeye Çalışıldı

Kaynak: CHA

Son Dakika Politika Kurtulmuş: Uludere'de Halk Devletle Düşman Hale Getirilmeye Çalışıldı - Son Dakika


Son Dakika

00:42 "Taraftarlar takımla gurur duyuyordur" diyen Pereira, Pelkas'a sahip çıktı: Penaltıyı birlikte kaçırdık Seçimin kaderini belirleyecekler! Kararsız seçmenlerin oy oranı Ağustos ayı anketinde yüzde 21.2 oldu 00:07 Seçimin kaderini belirleyecekler! Kararsız seçmenlerin oy oranı Ağustos ayı anketinde yüzde 21.2 oldu Temizlik konusunda öğrencilere tepki çeken ifadeler kullanan müdür yardımcısı açığa alındı 22:56 Temizlik konusunda öğrencilere tepki çeken ifadeler kullanan müdür yardımcısı açığa alındı
Cani evlat, annesini başına keserle vurarak öldürdü 22:23 Cani evlat, annesini başına keserle vurarak öldürdü Meteoroloji gün verip uyardı! İstanbul dahil 16 kente kuvvetli yağış geliyor 21:10 Meteoroloji gün verip uyardı! İstanbul dahil 16 kente kuvvetli yağış geliyor İş yerine gelen eşini tükürüp darbeden şahıs, uzaklaştırma kararı alınca bıçakla tehditte bulundu 19:54 İş yerine gelen eşini tükürüp darbeden şahıs, uzaklaştırma kararı alınca bıçakla tehditte bulundu
Videoyu elleri titreyerek çekti! Mezardan dışarı sarkan saçın gizemi merak ediliyor 19:21 Videoyu elleri titreyerek çekti! Mezardan dışarı sarkan saçın gizemi merak ediliyor Şeyma Subaşı, sevgilisinin düğün vaadini paylaştı: Tüm dünya bir sene boyunca konuşacak 18:51 Şeyma Subaşı, sevgilisinin düğün vaadini paylaştı: Tüm dünya bir sene boyunca konuşacak
Advertisement