Kurtuluşun 99. Yılı Ata'nın İzmir'e baktığı yerde kutlandı - Son Dakika

Kurtuluşun 99. Yılı Ata'nın İzmir'e baktığı yerde kutlandı

09.09.2021 15:38
Kurtuluşun 99. Yılı Ata'nın İzmir'e baktığı yerde kutlandı

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yılı Bornova'da çeşitli etkinliklerle kutlandı. 8 Eylül'deki kortej yürüyüşü ve konserin ardından, 9 Eylül'de iki ayrı tören düzenlendi.

Belkahve'de '9 Eylül'

İlk tören Ege Üniversitesi Hastanesi önündeki 9 Eylül Şehitliği'nde yapıldı. Anıt'a Kaymakamlık, Garnizon ve Bornova Belediyesi çelenkleri konuldu. İkinci tören ise İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunda anlamlı bir yeri olan Belkahve'de gerçekleşti. Ata Anı Evi önündeki törene; Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Bornova Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halil Ünver, CHP İzmir Milletvekilleri Kamil Okyay Sındır ve AtillaSertel ile vatandaşlar katıldı.

Kurtuluş ruhunun yaşatıldığı etkinlikte Atatürk Anıtı'nın önündeki bağımsızlık meşalesi yakıldı. Şiirler ve müzik dinletisi yapıldı. Bornova Belediyesi Halk Oyunları Ekibi'nin Zeybek gösterisi de güne anlam kattı. Kutlamaların ardından törene katılan protokol üyeleri Ata Anı Evi'ni gezerek bilgi aldı, Kurtuluş Savaşı yıllarından kalan eşyaları inceledi. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karşıyaka Şubesi'nin üyesi olan Gazilerle birlikte Atatürk'ün İzmir'e bakarak kahve içtiği alanda da kahve içilerek Gazilerin anıları dinlendi.

Büyük Taarruz Bisiklet Turu

Belkahve'de, 'Büyük Taarruz Bisiklet Turu'na katılan bisikletçilerin İzmir'e girişi için de start verildi. Bisikletçiler Başkan İduğ veprotokolün Türk Bayrakları'yla işaret vermesinin ardından Ankara'da başlayan Tur'u İzmir'e girerek tamamladı. Bisikletçiler adına konuşma yapan Osman Kutlu, Başkan İduğ'a arkasında Yüzbaşı Şerafettin'in ismi yazan bir forma hediye etti. Başkan İduğ'a plaket vererek 100. Yılda tekrar görüşmeyi diledi.

Belkahve'deki tören alanında konuşma yapan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, "İzmir'in Kurtuluşu'nun 99. yılını kutluyoruz. Bu gün aslında 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan 30 Ağustos'ta Büyük Taarruz ile sonuçlanan, 9 Eylül 1922'de de hem İzmir'in hem de Türkiye'nin kurtuluşu olan çok anlamlı bir gün. Bu eser Mustafa Kemal Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının eseridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" dedi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Kurtuluşun 99. Yılı Ata'nın İzmir'e baktığı yerde kutlandı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

İşte Türkiye'yi özetleyen en güzel kare! Fırtınalı günün en güzel olayı 15 Temmuz Köprüsü'nde yaşandı 16:52 İşte Türkiye'yi özetleyen en güzel kare! Fırtınalı günün en güzel olayı 15 Temmuz Köprüsü'nde yaşandı Ek gelir için kozalak toplamaya giden genç, hırsızlar tarafından öldürüldü 16:26 Ek gelir için kozalak toplamaya giden genç, hırsızlar tarafından öldürüldü Çatalca'da saat kulesinin devrilme anı kameralara yansıdı 15:35 Çatalca'da saat kulesinin devrilme anı kameralara yansıdı Rasıl Hacar'a ünlü akını! Manzarayı görmek için Dubai'den geldi! 14:41 Rasıl Hacar'a ünlü akını! Manzarayı görmek için Dubai'den geldi! Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her zaman düşük faizi savundum. Bu konuda taviz vermem, vermeyeceğim 14:10 Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her zaman düşük faizi savundum. Bu konuda taviz vermem, vermeyeceğim Son Dakika: Kişisel Verileri Koruma Kurulu'ndan 13:58 Son Dakika: Kişisel Verileri Koruma Kurulu'ndan "Yemeksepeti" hakkında inceleme
Sol partilerin oluşturacağı üçüncü ittifakta HDP istenmiyor! 13:36 Sol partilerin oluşturacağı üçüncü ittifakta HDP istenmiyor! Fırtına İstanbul dahil pek çok ili perişan etti, uyarılar devam ediyor 12:56 Fırtına İstanbul dahil pek çok ili perişan etti, uyarılar devam ediyor
Advertisement