Kütahya'da orman yangınlarıyla ilgili bilgilendirme yapıldı - Son Dakika

Kütahya'da orman yangınlarıyla ilgili bilgilendirme yapıldı

28.06.2022 16:51
Kütahya'da orman yangınlarıyla ilgili bilgilendirme yapıldı

Kütahya Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, orman yangınlarının yüzde 80'inin insan kaynaklı olduğunu bildirdi.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, orman yangınlarının yüzde 80'inin insan kaynaklı olduğunu bildirdi.

Dündar, Ilıca Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, Kütahya'nın orman varlığı bakımından oldukça zengin bir il olduğunu, kurum olarak mevcut ormanların bakımlarının yanı sıra yapılan ağaçlandırma faaliyetleriyle yeni orman sahaları oluşturduklarını söyledi.

Kütahya'da yılbaşından bu yana 22 orman yangını çıktığını belirten Dündar, "Bu yangınların bir kısmı yıldırım düşmesi ve insan kaynaklı yangınlardı. Orman yangınları genellikle temmuz, ağustos ve eylül aylarında yaşanmakta. Yapılan değerlendirmelerde yangınların yaklaşık yüzde 80'i insan kaynaklı meydana geliyor." dedi.

Dündar, Kütahya genelinde yangınlarla mücadele için 957 orman gönüllüsü olduğunu, bu gönüllülerin büyük kısmının araziyi bilen orman köylüsünden oluştuğunu aktardı.

Orman yangınlarıyla mücadelede helikopterin daha işlevsel olduğunu dile getiren Dündar, "Orman yangınlarında kullanılmak üzere uçak mı helikopter mi diye sorsalar biz kesinlikle helikopter diyoruz. Çünkü arazimiz çok kırık. Helikopterlerin hareket kabiliyetleri çok daha fazla ve oluşturduğumuz yangın gölet veya su toplama çukurlarından uçaklar su alamaz ama helikopterler kolayca su alabilir." ifadelerini kullandı.

Dündar, Kütahya'da 17 yangın söndürme göleti ile 46 su toplama çukurunun bulunduğunu, olası yangınlarda yangına müdahale eden araçlar ile helikopterlerin sularını bu göletlerden temin edebileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR
500
Yaralı güvercine esnaf şefkati Yaralı güvercine esnaf şefkati
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kütahya'da orman yangınlarıyla ilgili bilgilendirme yapıldı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement