Kuzey Kore'de ilk Covid-19 vakası - Son Dakika

Kuzey Kore'de ilk Covid-19 vakası

12.05.2022 09:32
Kuzey Kore'de ilk Covid-19 vakası

Kuzey Kore'de ilk korona virüs vakasının tespit edildiği ve salgına karşı acil durum ilan edildiği duyuruldu.

Kuzey Kore'de ilk korona virüs vakasının tespit edildiği ve salgına karşı acil durum ilan edildiği duyuruldu.

Dünya genelinde etkisini sürdüren Covid-19 salgınının başından bu yana ülkede vaka görülmediğini savunan Kuzey Kore, Pyongyan'da ilk vakanın kayda geçtiğini açıkladı. Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), geçtiğimiz Pazar günü ateş belirtisi gösteren hastalardan toplanan örneklerde Covid-19'un Omicron mutasyonunun tespit edildiğini duyurdu. Tespit edilen vaka sayısına dair bilgi paylaşılmazken, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un iktidardaki Kore İşçi Partisi'nin politbürosunu toplantıya çağırdığı ve yetkililere tüm şehir ve ilçeleri tamamen izole etme talimatı verdiği kaydedildi. Ayrıca Kim'in üretim ve tarımsal faaliyetleri sürdürmek için adımlar atacağını söylediği belirtildi. KCNA'nın söz konusu haberi Pyongyang'ın yeni nükleer denemeye hazırlandığı tahmin edilen bir dönemde yayınlanması dikkat çekti.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Devlet kontrolündeki bir diğer basın organı olan Rodong Sinmun Gazetesi ise Kore İşçi Partisi'nin salgın önleme tedbirleri konusunda "acil durum" ilan ettiğini duyurdu.

GIDA VE İLAÇ EKSİKLİĞİ RİSKİ

Pyongyang, Çin'in Wuhan şehrinde ilk Covid-19 vakasının doğrulanmasının ardından 2020'nin başlarında Çin ve Rusya'ya olan sınırlarını tedbir amacıyla kapatmıştı. Kuzey Kore daha önce ise 2003'teki SARS salgını ve 2014'teki Ebola salgını sırasında yabancıların Kuzey Kore'ye girişini askıya almıştı. Nükleer silah ve füze programı nedeniyle sert yaptırımların hedefi olan Kuzey Kore'nin gıda ve tıbbi malzeme sıkıntısı nedeniyle bulaşıcı hastalıklara karşı savunmasız olduğu değerlendiriliyor.

(Burak Ersoy-İHA)

YORUMLAR
500
Mustafa Adıgüzel: 'Sağlık Bakanlığı Havalimanlarında Covid Testini Yüklenici Firmaya Devretmiş, Oradan da Ona Rant Devşirmektedir' Mustafa Adıgüzel: 'Sağlık Bakanlığı Havalimanlarında Covid Testini Yüklenici Firmaya Devretmiş, Oradan da Ona Rant Devşirmektedir' Sinop'ta çocuk acil servisi tekrar aktif olacak Sinop'ta çocuk acil servisi tekrar aktif olacak Kuzey Kore, savunma kapasitesi ve caydırıcılığının artırılması kararı aldı Kuzey Kore, savunma kapasitesi ve caydırıcılığının artırılması kararı aldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Kuzey Kore'de ilk Covid-19 vakası - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement