Son Dakika Haberleri: Kuzey Kore'nin Madrid Büyükelçisi İstenmeyen Kişi İlan Edildi

Kuzey Kore'nin Madrid Büyükelçisi İstenmeyen Kişi İlan Edildi

29 gün önce

İspanya, istenmeyen kişi ilan edilen Kuzey Kore'nin Madrid Büyükelçisi'ni sınır dışı edecek. Gerekçe olarak da Kuzey Kore'nin nükleer ve füze denemeleri gösterildi.

Nükleer faaliyetler ve füze denemelerinden vazgeçmeyen  Kuzey Kore'ye  İspanya'dan da tepki geldi.  İspanya,  Kuzey Kore'nin  Madrid Büyükelçisi'ni sınır dışı etmeye karar verdi.

"FÜZE DENEMELERİNDEN DOLAYI BÜYÜKELÇİYİ SINIR DIŞI EDİYORUZ"

Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, nükleer ve füze denemelerinden dolayı  Kuzey Kore'nin  Madrid Büyükelçisi'nin sınır dışı edilmesi kararı alındığını ve bunun kendisine iletildiğini açıkladı.

ÜLKEYİ TERK ETMESİ İÇİN 30 EYLÜL'E KADAR SÜRE VERİLDİ

BM Genel Kurulu dolayısıyla  New York'ta bulunan Dastis gazetecilere yaptığı açıklamada, bakanlığa çağrılan  Kuzey Kore'nin  Madrid Büyükelçisi Kim Hyok Chol'a ülkeyi terk etmesi için 30  Eylül'e kadar süre verildiğini söyledi.

"UYARILARA RAĞMEN NÜKLEER VE FÜZEDEN VAZGEÇMEDİLER"

Dastis,  Kuzey Kore'nin nükleer ve füze denemeleriyle ilgili gerek bu ülke yetkililerinin gerekse büyükelçisinin defalarca uyarıldığını hatırlatarak  Kuzey Kore'nin buna rağmen denemelerine devam ettiğini kaydetti.

"ULUSLARARASI BARIŞI TEHDİT EDEN PROGRAMA KARŞI ALINMIŞ BİR KARAR"

İspanya'da "istenmeyen kişi" ilan edilen  Kuzey Kore'nin  Madrid Büyükelçisi'nin ülkeyi terk edeceğini ifade eden Dastis, "Uluslararası güvenlik ve barış için ciddi bir tehdit olan bu programa karşı böyle bir karar almak gerekliydi." dedi.

KUZEY KORELİ DİPLOMAT SINIR DIŞI EDİLMİŞTİ

İspanya hükümeti, önceki haftalarda yine  Kuzey Kore'nin balistik füze denemesinden dolayı bu ülkenin  Madrid'deki bir diplomatı sınır dışı etmişti.


"Baykal'ın Beyin Ölümü Gerçekleşti" Yazan Spiker Emre Tilev, Twitter Hesabını Kapattı Erdoğan'ın İstifasını İstediği AK Partili Niğde Belediye Başkanı Görevi Bıraktı
Bakan Çavuşoğlu, Vize Krizi İçin 4 Şart Sunan ABD'ye Sert Çıktı: Türkiye Dayatmalara Boyun Eğmez