Kuzey Makedonya'da 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü nedeniyle resepsiyon düzenlendi (2) - Son Dakika

Kuzey Makedonya'da 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü nedeniyle resepsiyon düzenlendi (2)

21.12.2022 23:05

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü nedeniyle resepsiyon düzenlendi.

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü nedeniyle resepsiyon düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından düzenlenen programa, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki heyetin yanı sıra, Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, Kuzey Makedonyalı bakan ve milletvekilleri, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi temsilcileri, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TİKA Başkanı Serkan Kayalar, ülkedeki Türk kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasiler ve diğer davetliler katıldı.

Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, burada yaptığı konuşmada, 21 Aralık Türkçe Eğitim Gününü tebrik etti.

Bu bayram vesilesiyle gerek kurumsal gerekse de vatandaşlar olarak Türk toplumunun kültür, kimlik ve özelliğine saygı gösterildiğini vurgulayan Caferi, "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, kendisinin koruyucu işareti ve kimliği doğrultusunda, diğer özelliklerle doğal bir ortak yaşam içinde, demokratik olgunluk ve toplumsal bilinç içerisinde mükemmel bir örnek ve özgün göstergeyi temsil eden zengin bir ülkedir." diye konuştu.

Caferi, iki ülke vatandaşları arasındaki dostluk ve akrabalıkların güçlü, tarihi, geleneksel ve sıcak olduğunu, aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkiler açısından sağlam bir temel oluşturduklarını sözlerine ekledi.

Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök de Kuzey Makedonya'da yüzyıllardır iç içe yaşayan çeşitli toplumların ana dillerini, dinlerini ve nice kültürel hasletlerini günümüze intikal ettirdiklerini mutlulukla gördüklerini söyledi.

Sekizkök, Batılıların "Osmanlı Barışı" olarak tanımladıkları dönemde Balkanların yüksek bir kültür ve medeniyetin hüküm sürdüğü barış ve kardeşlik coğrafyası olduğunu vurguladı.

Asırlara uzanan kültürel hafızalarının temel dayanağının ana dilleri olduğunu belirten Sekizkök, "Hiç şüphesiz ki kültürel hafızamızı yerli yerine oturtabilmemiz için tarihi hafızamız da güçlü olmalıdır." dedi.

Kuzey Makedonya'nın bağımsızlığını kazanmasını izleyen yıllarda da Türkçe eğitim konusunun güncelliğini koruduğunu anımsatan Sekizkök, engelleri aşmak için mücadele verildiğini ve kazanımlar elde edildiğini aktardı.

MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim ise geçen yıllara nazaran bu yılki kutlamaların konseptinin değiştirildiğine işaret etti.

21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramının Kuzey Makedonya'da yaşayan tüm Türklerin bayramı olduğunun altını çizen İbrahim, "Ülkedeki Türk toplumu zarif Türkçesiyle, kültürüyle, edebiyatıyla, sanatıyla, tarihiyle, geleneğiyle ve manevi değerleriyle asırlardır bu topraklarda varlığını kabul ettirmiş, hakkında söz ettirmiş, ettirmeye devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya'nın sadık vatandaşları olarak Türkiye ve Kuzey Makedonya arasındaki kültürel, siyasal ve ekonomik ilişkilerin daha da pekişmesi için köprü vazifesini yerine getirmeye devam ettiklerini belirten İbrahim, bir sonraki 21 Aralık'ta Türk halkının eğitim alanındaki sorunlarının imkanlar dahilinde giderilmesi talebinde bulundu.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Erciyes'te kar yağışı, sezonu bayrama kadar uzattı Erciyes'te kar yağışı, sezonu bayrama kadar uzattı Lale üretimi kadınlara gelir kapısı olacak Lale üretimi kadınlara gelir kapısı olacak Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı gerçekleştirildi Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı gerçekleştirildi

Son Dakika Güncel Kuzey Makedonya'da 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü nedeniyle resepsiyon düzenlendi (2) - Son Dakika


Advertisement