Kuzey Makedonya'nın NATO üyeliğinin 3. yıl dönümü kutlandı - Son Dakika
Kuzey Makedonya'nın NATO üyeliğinin 3. yıl dönümü kutlandı

Kuzey Makedonya'nın NATO üyeliğinin 3. yıl dönümü kutlandı

27.03.2023 16:14

Kuzey Makedonya'nın NATO üyeliğinin 3. yıl dönümü dolayısıyla başkent Üsküp'teki İlinden Kışlası'nda tören düzenlendi.

Kuzey Makedonya'nın NATO üyeliğinin 3. yıl dönümü dolayısıyla başkent Üsküp'teki İlinden Kışlası'nda tören düzenlendi.

Törene hükümet, meclis, ordu ve diplomatik misyonlardan temsilciler ile yabancı ülkelerden üst düzey heyetler katıldı.

Törende Başbakan Dimitar Kovaçevski, Savunma Bakanı Slavjanka Petrovska ve Genelkurmay Başkanı Vasko Gjurçinovski konuşma yaptı.

Kovaçevski, ülkesinin stratejik hedeflerinden birinin gerçekleşmesinden dolayı gururlu olduğunu belirtti.

NATO'nun hem Kuzey Makedonya için hem de bölgesel ve küresel bakımdan önemini vurgulayan Kovaçevski, şunları kaydetti:

"NATO olmak, dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle birlikte karar almak, en güçlülerle birlikte dünya güvenliği için kararlar almak, askeri olarak üstün, siyasi olarak güçlü ve ekonomik olarak, baskın bir organizasyonun parçası olarak bizim barışımızı ve dünya barışını korumak, ortak demokratik değerlerde yaşayan yaklaşık bir milyar insan için barış ve kalkınma anlamına geliyor."

Savunma Bakanı Petrovska da NATO üyeliğinin Kuzey Makedonya'nın bağımsızlığından itibaren stratejik hedef olduğunun altını çizdi.

Petrovska, "Bugün gururla şunu söylüyoruz: Biz NATO'yuz çünkü cesur olmayı biliyorduk, gerçek kararlar almayı biliyorduk. Bu kararlar gerçekten de doğru bir zamanda alındı." diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Gjurçinovski de askeri alanda tüm görevlerin yerine getirilmesiyle Kuzey Makedonya ordusunun, güvenilir ve sorumlu bir ortak olduğunu gösterdiğini ve NATO'ya üye olmadan önce tüm standartların karşılandığını ifade etti.

Gjurçinovski, "Sürekli bir kararlılık, otuz yıllık sıkı çalışma ve özveriyle NATO'daki en hızlı askeri entegrasyonu sağlamayı başardık. Bu hedefimize, tam üye olmamızın ardından 19 ay içinde ulaştık." değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından gösteri amaçlı askeri tatbikat yapıldı, "hava polisliği" görevi kapsamında müttefik uçaklar uçuş gerçekleştirdi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Kuzey Makedonya'nın NATO üyeliğinin 3. yıl dönümü kutlandı - Son Dakika


Advertisement