Ladik Gölü'nde göçmen kuşlar ve balıklar için yemleme yapıldı - Son Dakika

Ladik Gölü'nde göçmen kuşlar ve balıklar için yemleme yapıldı

25.01.2023 16:59
Ladik Gölü'nde göçmen kuşlar ve balıklar için yemleme yapıldı

Samsun'da, çevresinde 42 farklı kuş türünün yaşadığı ve turna balığının yaşam alanı Ladik Gölü'nde yemleme çalışması gerçekleştirildi.

Samsun'da, çevresinde 42 farklı kuş türünün yaşadığı ve turna balığının yaşam alanı Ladik Gölü'nde yemleme çalışması gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, yüzer adaların bulunduğu Ladik Gölü'nde kışın göçmen kuş türleri ile balıkların yem bulmakta zorlandığı belirtildi.

Özellikle çok farklı su kuşu ve balık türü popülasyonuna ev sahipliği yapan Ladik Gölü ve çevresinde ekiplerin yemleme çalışması yaptığı aktarılan açıklamada, Ladik ilçesinde kışın hava sıcaklığının sıfırın altında 10'a kadar düşmesi nedeniyle gölün zaman zaman buz tuttuğu ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı Veteriner İşleri Şube Müdürü Savaş Kasap, havaların soğumaya başlamasıyla göl yüzeyinin buz tutmaya başladığına işaret etti.

Buzlanmadan olumsuz etkilenen kuş ve balık türlerinin beslenebilmesi amacıyla gölün belirli noktalarına yem bıraktıklarını belirten Kasap, şunları kaydetti:

"Doğal sit alanlarında canlıların ekolojik yaşamına destek olmak için yemleme çalışması başlattık. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile Terme Gölyazı Tabiat Parkı'nda da yemleme çalışmasını yapacağız. Sadece can dostlarımız olan sokak hayvanlarının değil, yaban hayatında yaşayan kuş ve balıkların beslenmesine de yardımcı oluyoruz. Ladik Gölü'nün buzlanmaya başladığına ilişkin vatandaşlarımızdan gelen bilgi üzerine hemen harekete geçtik. Yaban hayatının sürdürülebilmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz."

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Kazada ağır yaralanan motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti Kazada ağır yaralanan motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti Futbol: Spor Toto 1. Lig Futbol: Spor Toto 1. Lig Samsun'da 2 kişi uyuşturucu ticaretinden tutuklandı Samsun'da 2 kişi uyuşturucu ticaretinden tutuklandı

Son Dakika Güncel Ladik Gölü'nde göçmen kuşlar ve balıklar için yemleme yapıldı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement