Laik Sistem Belki de İlk Defa Malatya'da Başlıyor" - Son Dakika

Laik Sistem Belki de İlk Defa Malatya'da Başlıyor"

5 yıl önce

UNESCO ‘Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Malatya’daki Aslantepe Höyüğü'nde 40 yıldır kazı çalışmalarına katılan Aslantepe Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı İtalyan Prof. Dr. Marcella Frangipane, “Dünya tarihi için önemli bir yer. Burada devlet sistemi başlıyor.

Laik Sistem Belki de İlk Defa Malatya'da Başlıyor

UNESCO ‘Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Malatya’daki Aslantepe Höyüğü'nde 40 yıldır kazı çalışmalarına katılan Aslantepe Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı İtalyan Prof. Dr. Marcella Frangipane, “Dünya tarihi için önemli bir yer. Burada devlet sistemi başlıyor. Burada yaptığımız çalışmalarda büyük bir bina bulduk. Laik sistem belki de ilk defa burada başlıyo.r” dedi.


Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Aslantepe Höyüğü'nde kazı çalışmalarını inceleyerek Roma La Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Aslantepe Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane’den bilgi aldı. 1976’dan bu yana höyükte kazılara katılan, 1990 yılından bu yana da kazı heyeti başkanlığını sürdüren Frangipane, burada yaptığı açıklamada, höyüğün sadece Malatya ve Türkiye için değil dünya tarihi açısından önemli bir yer olduğunu söyledi. Dünyanın ilk kerpiç sarayının bulunduğunu anımsatan Frangipane, “Burada devlet sistemi başlıyor. Uzun yıllardır çok dikkatli çalışıyoruz. Burada yaptığımız çalışmalarda büyük bir bina bulduk. Laik sistem belki de ilk defa burada başlıyor. Burası herkes için önemli. O zaman beraber çalışacağız. İnşallah, bundan sonra daha fazla turist gelecek. Gelenler burayı çok seviyor, çok beğeniyor.” dedi.


“UNESCO LİSTESİNE ALINACAK”


Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Aslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması için de çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Yakın zamanda Brüksel’den höyüğü incelemek amacıyla bir komisyon gönderileceğini dile getiren Frangipane, höyüğün listeye alınacağına inandığını vurguladı.


Vali Kamçı da höyüğün 7 bin yıllık geçmişe sahip bir medeniyetin yaşandığı yer olduğunu dile getirdi. Kamçı, “Bizim için burası çok önemli bir yer, buranın daha görünür ve Malatya’ya yakışır bir hale gelmesi gerekiyor. Aslantepe Höyüğü'nün daha çok duyulması ve bilinmesi için bizlerin de çalışmaları devam ediyor. Hocalarımız da yıllardır burada çalışıyorlar, kendilerine teşekkür ediyoruz." dedi.


ASLANTEPE HÖYÜĞÜ


Malatya'nın 7 kilometre kuzeydoğusunda yer alan bir arkeolojik yerleşim yeri olan Aslantepe Höyüğü, Türkiye’deki en büyük höyüklerden biri. Fırat üzerindeki Karakaya Baraj Gölü’nün batısında bulunan höyük, milattan önce 5 binli yıllarından milattan sonra 11. yüzyıla kadar iskan edilmiş.

Haber Yayın Tarihi: 26.08.2015 12:38 Kaynak: CİHANSon Dakika

Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu
Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti İngiltere yasak ilişki rezaletini konuşuyor! Gardiyan, uyuşturucu baronuyla birlikte oldu

Son Dakika Haberleri