Lakapları ile Tanınıyorlar - Son Dakika

Lakapları ile Tanınıyorlar

03.01.2012 12:08
Lakapları ile Tanınıyorlar, System.String[]

Şenol Erden - Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde vatandaşların, Soyadı Kanunu'ndan önce meslekleri, fiziksel özellikleri ve geldikleri yörelere göre aldıkları lakaplar, halen kullanılıyor.

Şenol Erden - Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde vatandaşların, Soyadı Kanunu'ndan önce meslekleri, fiziksel özellikleri ve geldikleri yörelere göre aldıkları lakaplar, halen kullanılıyor.

Hayrabolu ve köylerinde halk arasında vatandaşlar, halen Soyadı Kanunu'ndan önce aldıkları, "Köse, uzun, leblebici, kalburcular, viran, pandur, gaziler, karabıyıklar, bıçakçılar, hamamcılar, keçi, bahçıvan, fındık, combalak, tıyık, çoban, kabakçılar, pırpıtlı, kangalak, karabacak, baklacılar, onbaşılar, bozoğulları, mollalar, sarılar, karnobatlı, kartal, hımhım, tiko, aşık, kahküllü ve şekerci" gibi lakaplarla anılıyor.

Kahya Mahallesi Muhtarı Zeynel Çavluer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lakap geleneğinin Soyadı Kanunu'ndan öncesine dayandığını belirtti.

Yörelerinde "muhacir" olarak tabir edilen, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Yugoslavya gibi balkan ülkelerinden gelen vatandaşların yaşadığını ifade eden Çavluer, "Lakapları, mahallemizde genelde 50-60 yaşın üzerindeki vatandaşlarımız yaygın olarak kullanıyor. Soyadlarından tanınmayan kişiler, lakaplarından tanınıyor" dedi.

İlçede yaşayanların aldıkları lakaplarda, kişilerin geldikleri yöreler, söyledikleri veya söyleyemedikleri kelimeler, fiziksel ve belirgin özelliklerinin etkili olduğunu belirten Çavluer, kişilerin kendilerine verilen lakapları ile çağrılmasının kimseyi rahatsız etmediğini ifade etti.

İlçede yaşayan Hasan Demir, kendisinin yaşadığı çevrede aynı isimde birçok kişinin bulunduğunu anlatarak, "O nedenle ilçenin büyük bölümü beni diğer Hasan ismindeki şahıslardan ayırt etmek için mesleğim bıçakçılık olduğundan "Bıçakçı Hasan" diye tanır."diye konuştu.

Salih Kavuran da dedesinin kendisine anlattığına göre, Selanik'ten Hayrabolu'ya göç ettiklerini ve ilçede leblecilik yaptıklarından dolayı herkes tarafından "leblebici" olarak tanındıklarını ifade etti.

- TEKİRDAĞ

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Lakapları ile Tanınıyorlar - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Karabağ'ın sözde lideri Harutyan panik içinde: SİHA'ların korkusuna sığınağa girdi Son Dakika: Devlet erkanı Atatürk'ün huzurunda! İşte Erdoğan'ın Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdığı mesaj ABD'nin yeni keşfi ile ilgili bilim kurulu üyesinden gururlandıran ifadeler: Türkiye, aspirini en başından beri korona tedavisinde kullanıyor Kardeşinin borçları nedeniyle 5 çocuğunun uyuduğu odayı kurşun yağmuruna tuttular Apartmanın otoparkında bulunan bir buçuk metrelik yılanın yakalanma anı kamerada Manavgat'ta defne yaprağından 5 milyon lira gelir bekleniyor Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı