Laricani ile Neler Konuşuldu- - Son Dakika

Laricani ile Neler Konuşuldu-

12.01.2012 19:16
Laricani ile Neler Konuşuldu-, System.String[]

İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile yapılan görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra Irak, Suriye ve radar sistemi gibi konuların da gündeme geldiği öğrenildi.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile yapılan görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra Irak, Suriye ve radar sistemi gibi konuların da gündeme geldiği öğrenildi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in daveti üzerine Ankara'ya gelen İran Meclis Başkanı Laricani bu sabah ilk olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla kahvaltıda bir araya geldi. Daha sonra Meclis'e geçen Laricani, TBMM Başkanı Çiçek ile görüştü. İki ülke parlamento heyetlerinin katılımıyla devam eden görüşmelerde, ikili ilişkiler, parlamentolararası temasların geliştirilmesi, Suriye ve Irak'taki gelişmeler ele alındı.

Meclis Başkanı Laricani'nin TBMM Başkanı Çiçek'le görüşmesinde Türkiye ile İran arasındaki güçlü tarihi bağlar ve komşuluk ilişkilerine vurgu yapıldığı, tarafların ikili ilişkileri daha da geliştirmek için temasları artırmayı kararlaştırdıkları öğrenildi.

İran heyetinin diğer temaslarında, Türk yetkililerin Suriye ve Irak'taki gelişmeler hakkındaki kaygılarını dile getirdikleri, Suriye'de Esad rejiminin halkının kanını dökmeye derhal son vermesi ve Suriye halkının haklı reform taleplerinin karşılanması gerektiğinin altını çizdikleri bildirildi. Irak konusunda ise, Irak'ın barış, istikrar ve refah ülkesi haline gelmesi için iki ülkenin birlikte gayret göstermesinin önemine dikkat çektikleri belirtildi.

Her iki tarafın da Suriye ve Irak'taki gelişmelerin mezhep odaklı bir görüntü vermesinin Ortadoğu'da barış ve istikrara hizmet etmeyeceği görüşünü teyit ettikleri kaydedildi.

Görüşmelerde tarafların ikili ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra, bölgede istikrara beraber katkı yapılması hususunda da görüş birliği içinde oldukları bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, görüşmelerde ayrıca Türkiye'de kurulan erken uyarı radarı konusu da gündeme geldi. Türk tarafının söz konusu radarın saldırı kapasitesi olmadığını ve bölgede yayılan balistik füze tehdidine karşı bir savunma sistemi olduğunu tekrarladığı öğrenildi. - ANKARA

Laricani ile Neler Konuşuldu-

- Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Laricani ile Neler Konuşuldu- - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Sağlık Bakanı Koca'dan 7 kritik il için gece yarısı paylaşımı: Vakalarda artış var, kurallara uyalım KKTC seçimleri üzerinden polemik yaşayan Adil Gür ve Kemal Öztürk canlı yayında fena kapıştı "Hazır asker" imajıyla gündeme bomba gibi düşen Yıldız Tilbe, yeni tarzıyla yine çok konuşulacak Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi Kızarmış tavuğun içinden çıkan parça, genç kızı hastanelik etti