Lavrov: "Terörle mücadelede Sahel ve Gine Körfezi ülkelerine destek olacağız" - Son Dakika

Lavrov: "Terörle mücadelede Sahel ve Gine Körfezi ülkelerine destek olacağız"

07.02.2023 19:23
Lavrov: "Terörle mücadelede Sahel ve Gine Körfezi ülkelerine destek olacağız"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, hem Sahel hem de Gine Körfezi'nde terörle mücadele eden ülkelere destek olacaklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, hem Sahel hem de Gine Körfezi'nde terörle mücadele eden ülkelere destek olacaklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Mali'nin başkenti Bamako'da mevkidaşı Abdoulaye Diop ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Lavrov, Rusya ve Mali olarak birlikte yeni projeler üzerinde çalıştıklarını ve her 2 ülke liderinin de bu anlamda ortak bir vizyon paylaştığını bildirdi.

Lavrov, "Ekonomik ve ticari alanlardaki işbirliğimizi genişletme konusunda mutabık kaldık. Ticaret hacmimiz artıyor ancak rakamlar istenilen düzeyde değil. Jeolojik araştırma, maden kaynakları, enerji, ulaşım, altyapı, tarım gibi alanlarda işbirliğimizi geliştirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Ülkelerimizdeki girişimcilerin bu konularda çalışmalarına öncülük edeceğiz." dedi.

Mali'ye yapılan insani yardımların devam edeceğini belirten Lavrov, kısa süre içinde buğday, gübre, petrol ürünleri sevkiyatının yapılacağını dile getirdi.

Lavrov, eğitim alanındaki işbirlikleri kapsamında da 10 bin Malilinin Rusya'da eğitim aldığı ve Malili öğrencilere yönelik yürürlükte olan devlet burslarının sayısını 35'ten 290'a çıkacağını vurguladı.

Mali'nin de yer aldığı Sahel bölgesindeki terörle mücadele konusuna da değinen Lavrov, "Elbette terörle mücadele tüm bölge ülkelerinin ortak sorunu. Bu konuda Gine, Burkina Faso, Çad başta olmak üzere tüm Sahel kuşağına ve Gine Körfezi ülkelerine destek olacağız." diye konuştu.

" Afrika'nın sorunları Afrika'nın çözümleriyle halledilmeli"

Lavrov, Mali'ye sundukları askeri desteği de devam ettireceklerinin altını çizerek Batı'nın "neokolonyal yaklaşımlarıyla" karşı karşıya kalan Rusya'nın Afrika ile ilişkilerini artırma sözü verdi.

Kıtadaki sorunların çözümüne de katkı sunacaklarını kaydeden Lavrov, "Afrika'nın sorunlarının Afrika'nın çözümleriyle halledilmesi gerektiği ilkesiyle hareket ediyoruz." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, geçiş hükümeti Cumhurbaşkanı Assimi Goita'nın temmuzda St. Petersburg'da düzenlenecek Rusya-Afrika Zirvesine katılacağını da duyurdu.

Mali Dışişleri Bakanı Diop da Rusya ile işbirliği konusunda gelen eleştirileri işaret ederek "Ortak seçimimiz konusunda kendimizi açıklamayı bırakacağız. Rusya, savunma ve güvenlik güçlerimizin kapasitesini geliştirme konusunda Mali'nin ihtiyaçlarına etkin şekilde cevap veriyor." ifadesini kullandı.

Basın toplantısının sonunda Lavrov'a devlet nişanı takdim edildi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Gineli mevkidaşı Kouyate ile görüştü Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Gineli mevkidaşı Kouyate ile görüştü

Son Dakika Güncel Lavrov: 'Terörle mücadelede Sahel ve Gine Körfezi ülkelerine destek olacağız' - Son Dakika


Advertisement