Rusya, Türkiye'yi Karabağ'da masada tutacak: Ortak çalışmaya devam edeceğiz - Son Dakika

Rusya, Türkiye'yi Karabağ'da masada tutacak: Ortak çalışmaya devam edeceğiz

03.11.2020 19:11

İlk kurulan ateşkes masasına Türkiye'yi davet etmeyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rus "Kommersant" gazetesine verdiği röportajda, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkileri ve Dağlık Karabağ'daki durumu değerlendirdi.

Rusya ile Türkiye'nin farklı bölgelerdeki krizlerin çözümü konusunda çalıştığını ifade eden Lavrov, "Moskova ve Ankara, esnek ve pragmatik yaklaşım sergileyebilen, birbirleriyle etkileşimde stratejik vizyonla hareket edebilen yakın ortaklardır." değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, "İki ülkenin çıkarları doğrultusunda Rus ve Türk diplomatlar, istihbarat ve askeri servisler arasındaki iş birliği sonucu olarak Suriye meselesi konusunda etkileşim sürdürülüyor. İran ile Astana formatı gibi en uygun çözüm mekanizmasını oluşturmayı başardık. Ayrıca İdlib ve Fırat'ın doğusu gibi sorunlu bölgelerde, Rus ve Türk devriyeleri gerçekleştiriliyor. Terörist grupların yok edilmesiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Göçmenlerin Suriye'ye dönmesi için gerekli koşullar oluşturuluyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Libya meselesinin çözümü üzerine çalıştıklarını belirten Lavrov, iki ülkenin, Libya'da oluşan krizin çözümü ve Birleşmiş Milletlerin (BM) himayesinde Libyalılar arasında kapsamlı diyaloğun sağlanması için gerekli koşulların oluşturulmasını teşvik ettiğini bildirdi.

"DAĞLIK KARABAĞ KONUSUNDA TÜRKİYE İLE ÇALIŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

Lavrov, Dağlık Karabağ meselesinin ise diğer meselelerden farklı olduğunu ifade ederek, bu bölgedeki durumun güçle çözülmesini desteklemediklerini vurguladı.

Ateşkes anlaşmalarının kontrolünü sağlayacak mekanizmaların oluşturulmasının önemine dikkati çeken Lavrov, şunları kaydetti:

"Kalıcı bir ateşkes hemen sağlanamasa da savaşın durdurulması, taraflar arasında diyaloğun sağlanması ve Bakü ile Erivan'ın müzakere masasına oturmaları için bölgedeki tüm etkimizi kullanmaya ve Türk ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz."

"ANLAŞMALARA SAYGI DUYMALARI ÖNEMLİ"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Dağlık Karabağ meselesine ilişkin yeni formatın oluşturulması yönündeki teklifine değinen Lavrov, bu konunun Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları ile Moskova'daki görüşmelerde ele alındığını bildirdi.

Lavrov, "Tarafların komşuları dahil meselenin siyasi diplomatik yollarla çözümü konusunda, tarafları etkileyebilecek tüm ortaklarla çalışmaktan yanayız." bilgisini verdi. Dağlık Karabağ meselesinin uluslararasılaştırılmasından ve Orta Doğu'dan militanların dahil edilmesinden endişe duyduklarını belirten Lavrov, bunu Ermenistan, Azerbaycan ve Türkiye ile temaslarda dile getirdiklerini kaydetti.

Lavrov, hem tarafların hem de dış ortakların, ateşkesin sağlanması, kontrol mekanizmasının oluşturulması ve belirlenen takvim doğrultusunda müzakere sürecine ilişkin anlaşmalara saygı duymalarının önemli olduğunu bildirdi.
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, çatışmaların durdurulacağı umudunu ifade etti.

Rusya, Türkiye'yi Karabağ'da masada tutacak: Ortak çalışmaya devam edeceğiz
Rusya, Türkiye'yi Karabağ'da masada tutacak: Ortak çalışmaya devam edeceğiz

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Rusya, Türkiye'yi Karabağ'da masada tutacak: Ortak çalışmaya devam edeceğiz - Son Dakika


Son Dakika

Erdoğan'la görüşen Saadet Partili Asiltürk'ün ittifak açıklamalarına Karamollaoğlu'ndan yanıt: İnşallah çatlaklar olmaz Meteoroloji uyardı: 36 ilde kar yağışı bekleniyor ABD Merkez Bankası faiz kararını sabit bıraktı Son Dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu sonrası kısıtlama mesajı: Kontrolsüz gevşeme dalgalanmalara yol açabilir Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk ile görüştü Acun Ilıcalı'nın 20 yıllık sağ kolu Birol Doğan istifa etti Polis memuru ve öğretmen eşinin ölümünde korkunç detay! Çatıdan düşen buz kombinin bacasını çıkarmış Pelin Akil'den üçüncü çocuk için eşine bomba gönderme