Led Zeppelin Ünlü Şarkısı İçin Hakim Karşısına Çıkacak - Son Dakika

Led Zeppelin Ünlü Şarkısı İçin Hakim Karşısına Çıkacak

13.06.2016 12:52
Led Zeppelin Ünlü Şarkısı İçin Hakim Karşısına Çıkacak, System.String[]

Led Zeppelin üyelerinden Jimmy Page ve Robert Plant, efsanevi şarkıları 'Stairway to Heaven'ın çalıntı olduğu yönünde iddialar nedeniyle salı günü Los Angeles'ta hakim karşısına çıkacak.

Led Zeppelin üyelerinden Jimmy Page ve Robert Plant, efsanevi şarkıları 'Stairway to Heaven'ın çalıntı olduğu yönünde iddialar nedeniyle salı günü Los Angeles'ta hakim karşısına çıkacak.

ABD'nin efsane müzik gruplarından Led Zeppelin, çalıntı şarkı iddialarıyla karşı, karşıya. Grubun, Aralık 1971'de çıkardığı 'Led Zeppelin IV' albümündeki 'Stairway to Heaven' isimli şarkısı için Spirit adlı grup tarafından çalıntı olduğu iddiasıyla dava açıldı. Spirit grubunun meşhur melankolik şarkılarından Taurus'la, Led Zeppelin grubunun Stairway to Heaven şarkısının alt yapı açısından aynı olduğu gerekçe gösterildi.

BENZERLİĞİ KABUL ETTİLER

Led Zeppelin üyelerinden Jimmy Page, Robert Plant ve avukatlarının iddiasına göre Taurus isimli şarkının introsu, Stairway to Heaven şarkısının intro müziğiyle uyuşuyor. Spirit grubunun gitaristi Randy Wolfe ise konuyla ilgili herhangi bir yasal işlem gerçekleştirilmeden 1997'de vefat etmişti. Dava ile Randy Wolfe'ın vasisi Michael Skidmore ve avukatları ilgileniyor. Randy Wolfe'ın ölmeden önce California'da bir gazeteye konuya ilişkin verdiği röportaj dikkat çekiyor. Wolfe, röportajında "İki şarkıyı birden dinleyin ve kendi kararınızı verin. Ben buna kandırmak derim. ve bu beyler şarkıyla milyon dolarlar kazandı. Bir kere bile teşekkür etmediler ya da bunun için ödeme yapabilir miyiz demediler. " demişti.

"16 ŞARKIYA DAHA ÇALINTI İDDİASI"

Dava dosyasında Lez Zeppelin'e yönelik tarihi blues ve diğer şarkıcıların eserlerinden alıntılar yaptığı ve bunun için telif ödemediği iddiaları da yer aldı. Ayrıca, iddialar kapsamında grubun 16 şarkısı delil olarak sunuldu. Bu listede grubun klasiklerinden Whole Lotta Love ve Babe I'm Gonna Leave You şarkıları yer alıyor.

Led Zeppelin Ünlü Şarkısı İçin Hakim Karşısına Çıkacak
Led Zeppelin Ünlü Şarkısı İçin Hakim Karşısına Çıkacak

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Kültür Sanat Led Zeppelin Ünlü Şarkısı İçin Hakim Karşısına Çıkacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Fatih Terim'den yönetime olay sözler: İçerdekilerin arkamdan planlarını bilmiyor değilim Ermenistan, Azerbaycan ordusuna karşı çocuk askerleri kullanıyor Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisini geri çağırdı 17 yaşındaki genç, dut ağacına bağladığı iple kendini astı Geçtiğimiz günlerde evinde yangın çıkan Eser Yenenler, şimdi de koronavirüse yakalandı Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama