Son Dakika Haberleri: LGS Başvurusu Nasıl Yapılır? 2019 LGS Başvuru Kılavuzu

LGS Başvurusu Nasıl Yapılır? 2019 LGS Başvuru Kılavuzu

2 ay önce

LGS başvuru nasıl yapılır merak ediliyor. MEB tarafından geçen hafta yapılan duyuru ile LGS başvurusu, 3 Nisan'da başlamıştı. 2019 Liseye Geçis Sınavı başvurusu ne zaman sona erecek? Son gün nedir? LGS başvurusu nasıl yapılır? 2019 LGS başvuru kılavuzu ve detayları haberimizde.

LGS Başvurusu Nasıl Yapılır? 2019 LGS Başvuru Kılavuzu, System.String[]

2019 Liseye Geçiş Sınavı yani LGS başvurusu 3 Nisan'da başlamıştı. MEB tarafından yapılan duyuru ile başlayan LGS başvurusu için geri sayım başladı. LGS başvurusu, 3-14 Nisan tarihlerinde yapılabilecek. Peki LGS başvurusu nasıl yapılır? LGS başvuru kılavuzu ve başvuru için izlenmesi gereken yol haberimizde.

LGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

LGS başvuru yapmak için ilk olarak yapmanız gereken, elektronik ortamdaki bilgilerinizin güncel olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre, öğrenci bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlüğü sorumlu olacaktır.

LGS Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayınız

2019 LGS BAŞVURU ŞARTLARI

1. 2018–2019 Öğretim yılında örgün ortaokulların 8'inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

2. Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8'inci sınıfında öğrenimine devam ediyor olmak.

3. 2018–2019 Öğretim yılında yurt dışında Bakanlığımıza bağlı okulların 8'inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

4. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsoloslukları aracılığıyla, 5/3/2004 tarihli ve 25393 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan "Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği" esas alınarak öğrenim belgesi kontrol edilen öğrencilerden, Türkiye'deki 8'inci sınıf seviyesine denk sınıfta öğrenim görüyor olmak.

Yurtdışında e-okul sistemine kayıtlı olmayan bir okulda öğrenim görüyorsanız; denklikleri yapıldıktan sonra başvuruları büyükelçilik veya konsololuk üzerinden yapabileceksiniz. EK-1 formu dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında konsolosluk tarafından odsgm_odydb@meb.gov.tr adresine gönderilmesi gerekiyor. Bu belgelerin asılları ise 26 Nisan'a kadar Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilmesi gerekiyor.

- Bir adet vesikalık fotoğraf

- Geçerli kimlik belgesi fotokopisi

- Bulundukları ülkedeki Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluklarda onaylattıkları denklik belgesi

- EK 1formu

LGS BAŞVURUSUNUN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR

Başvurularda;

1. Elektronik ortamdaki öğrenci bilgilerinde eksiklik, çelişki veya hata varsa,

2. Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından onaylanmamışsa,

3. Yurt dışından başvuru yapan öğrencilerin belgelerinde eksiklik varsa, öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

SINAV GİRİŞ BELGESİ

1. Fotoğraflı sınav giriş belgesi 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

2. Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecektir.

3. Doğal afet, yangın ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonu'nun teklifi üzerine ÖDSGM' nin uygun görüşü ile öğrencinin sınav yeri değiştirilebilecektir.

4. Fotoğraflı sınav giriş belgesini kaybeden öğrenciler, belgenin yenisini öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden alabilecektir.

5. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren, bulundukları ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluklarından alacak ve onaylatacaklardır.

6. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin sınav giriş belgesinde, kimlik bilgilerinin yanında sınavda alacağı özel hizmet durumu yer alacaktır.

LGS NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS, 1 Haziran 2019 tarihinde uygulanacak. LGS sınav giriş belgeleri ise 22 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanacak. MEB'in yayımladığı başvuru kılavuzunda LGS sınav sonuçlarının tarihi ise 24 Haziran 2019 olarak yerini aldı.

Haber Yayın Tarihi : 08.04.2019 10:58 Tacikistan'da, DEAŞ'lıların Bulunduğu Cezaevinde Kanlı İsyan: En Az 32 Kişi Öldü Yaşlı Adam, Camideki Kasadan Para Çalarken Suçüstü Yakalandı İşte Anket Şirketlerinin 23 Haziran İstanbul Seçimi Tahminleri