Son dakika: Libya ile askeri anlaşma Meclis'e geldi - Son Dakika

Son dakika: Libya ile askeri anlaşma Meclis'e geldi

14.12.2019 20:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İsterlerse asker göndeririz" dediği Libya ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Buna göre; Türkiye ile Libya arasında imzalanan güvenlik ve askeri iş birliği anlaşması TBMM'ye sunuldu.

Türkiye ile Libya'nın 27 Kasım'da imzaladığı "Deniz Yetki" ile "Askeri işbirliği" mutabakatlarından ilki geçtiğimiz günlerde TBMM'de kabul edilirken diğer mutabakat metni de dün TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un imzasıyla Meclis'e sunuldu. Mutabakat metni Dışişleri Komisyonu'nda görüşülmesinin ardından TBMM Genel Kurulu'na gelecek.

ANLAŞMALAR YAPILDI

Mutabakat muhtırası ile iki ülke arasında güvenlik, askeri eğitim, savunma sanayi, terörizmle mücadele, askeri planlama, tecrübe aktarımı ve talep olması halinde güvenlik ve savunma işbirliği ofisi kurulması alanlarında anlaşmalar yapıldı. Anlaşmaya göre taraflar kendileri açısından gizli bilgilerin korunması için özel önlemler de alacak. Anlaşmaya göre iki ülke karşılıklı askeri hibelerde bulunabilecek ve askeri teçhizat kullanımına destek verecek.

İŞTE İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ ANANLARI

Mutabakat metninde işbirliği alanları özetle şöyle sıralandı:

- Güvenlik ve askeri eğitim

- Ortak tatbikatlara katılım

- Terörizm ve yasa dışı göç ile mücadele

- İstihbarat değişimi ve operasyonel işbirliği

- Lojistik iş birliği, hibe ve lojistik sistemler

- Askeri tıp hizmetleri

- Barışı koruma, insani yardım ve deniz haydutluğu ile mücadele operasyonları

- Haritacılık

- Talep halinde müşterek "Savunma ve Güvenlik İş Birliği Ofisi" kurulması

- Tarafın davetiyle tarafların sınırları içerisinde silahlı kuvvetler bünyesinde bulunan Kara-Deniz-Hava Kuvvetleri'nin faaliyet alanlarına yönelik müşterek olarak askeri planlama, tecrübe aktarımı, silah sistemi ve teçhizatının kullanımına yönelik eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmesi

- Askeri hukuk konusunda bilgi değişimi

ERDOĞAN, "İSTERLERSE ASKER GÖNDERİRİZ" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Libya bizden böyle bir talepte bulunursa biz Libya'ya da aynı şekilde elemanlarımızı yeteri derecede neyse gönderebiliriz. Bunlar bizimle böyle bir güvenlik anlaşmasını imzaladıktan sonra bir engel söz konusu değildir" demişti.

Son dakika: Libya ile askeri anlaşma Meclis'e geldi

Son Dakika Ekonomi Son dakika: Libya ile askeri anlaşma Meclis'e geldi - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Uyku sorununun koronavirüs kapma riskini yüzde 250 artırdığı ortaya çıktı Ağabey, tartıştığı kardeşini bıçaklayarak öldürdü Havai fişek patlaması sonucu yaralanan G.Saraylı Elabdellaoui, mayıs ayına kadar hastanede kalacak Siyaset sosyoloğu Prof. Dr. Nur Vergin evinde ölü bulundu Neslihan Atagül, Sefirin Kızı dizisinden ayrıldı Rıdvan Dilmen, Fenerbahçe'den ayrılacak futbolcuların ismini tek tek verdi Oyuncu Zehra Yılmaz, kar pozuyla takipçilerini mest etti Felç geçiren oyuncu Sabina Toziya, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinden ayrıldı