Libya ile İtalya, Akdeniz'de 8 milyar avro değerinde doğal gaz anlaşması imzaladı - Son Dakika

Libya ile İtalya, Akdeniz'de 8 milyar avro değerinde doğal gaz anlaşması imzaladı

28.01.2023 19:13

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin gelişi Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe tarafından karşılanması Milli marşların okunması Heyetler arası görüşmeden detaylar İmza töreninden detaylar Libya ile İtalya arasında doğal gaz anlaşmasının imzalanması Libya Ulusal Birlik...

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin gelişi

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe tarafından karşılanması

Milli marşların okunması

Heyetler arası görüşmeden detaylar

İmza töreninden detaylar

Libya ile İtalya arasında doğal gaz anlaşmasının imzalanması

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'nin konuşması TRABLUS (AA) – Libya ile İtalya, Akdeniz'de doğal gaz alanında iş birliğini kapsayan 8 milyar avroluk anlaşmaya imza attı.

Başkent Trablus'ta düzenlenen imza törenine Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile İtalya'nın gaz şirketi ENİ Başkanı Claudio Desvalzi ve Libya Ulusal Petrol Kurumu (NOC) Başkanı Ferhat Ömer bin Kıdara katıldı.

Libya adına anlaşmaya imza atan NOC Başkanı Bin Kıdara, anlaşmanın 8 milyar avro değerinde olduğunu ve 3 yıl geçerli olacağını söyledi.

Anlaşmada bölge ülkelerinin Akdeniz'deki arama çalışmalarının da dikkate alındığına işaret eden Bin Kıdara, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin enerji kaynaklarını da garanti ettiğini ifade etti.

Bin Kıdara, anlaşmanın toplam rezervinin 6 trilyon metreküp olduğu hesaplanan sahaların geliştirilmesini kapsadığını ve günlük 800 milyon metreküp doğal gaz üretilmesinin hedeflendiğini belirtti.

İtalya enerji şirketi ENİ Başkanı Claudio Desvalzi ise, "Son 20 yılın en önemli anlaşmasına imza attık." dedi.

Anlaşma ile enerji ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılanacağını söyleyen Desvalzi, bunun sadece doğal gaz değil elektrik enerjisi alanını da kapsadığına vurgu yaptı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Tunus açıklarında göçmen teknesi battı: 5 ölü, 28 kayıp Tunus açıklarında göçmen teknesi battı: 5 ölü, 28 kayıp Tunus açıklarında göçmen teknesi battı: 5 ölü, 28 kayıp Tunus açıklarında göçmen teknesi battı: 5 ölü, 28 kayıp Voleybol: Kadınlar CEV Challenge Kupası Voleybol: Kadınlar CEV Challenge Kupası

Son Dakika Güncel Libya ile İtalya, Akdeniz'de 8 milyar avro değerinde doğal gaz anlaşması imzaladı - Son Dakika


Advertisement