Babasından Alınan Karaciğer ile Sağlığına Kavuştu - Son Dakika

Babasından Alınan Karaciğer ile Sağlığına Kavuştu

20.07.2013 14:41
Babasından Alınan Karaciğer ile Sağlığına Kavuştu, System.String[]

Libya'da, karaciğer hastası 6 aylık oğlu Ahmad Hussin'in ameliyattını yapacak hastane bulamayan Hussin Almjdob, Türkiye'deki doktorlarda çareyi buldu.

Babasının karaciğeri ile hayata yeniden dönen Libyalı bebek Ahmad Hussin, sağlığına kavuştu.

Hussin Almjdob, 6 ay önce karaciğer yetmezliği ile dünyaya gelen oğlu Ahmad Hussin'ı ülkesinde sağlığına kavuşturak hastane bulamayınca, arayışa geçti. Türkiye'deki hastanelerin bu konuda uzman olduğunu öğrenen Hussin Almjdob, Libya Büyükelçiliği ile görüşerek Acıbadem Bursa Hastanesi ile iletişime geçti. Ameliyat için eşi Naima Elhasan ve oğlu ile Bursa'ya gelen Hussin Almjdob, oğlu için karaciğer vericisi oldu. Ameliyat için yapılan 29 günlük hazırlığın ardından başarılı bir operasyon ile baba ve oğlu ameliyat edildi.

Babadan alınan karaciğer parçası ile oğlunu yaşama döndüren Acıbadem Bursa Hastanesi'nin Karaciğer Nakli Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, basın toplantısı düzenledi. Riskli bir ameliyat gerçekleştirdiklerini açıklayan Prof.Dr.Emiroğlu, şöyle dedi

Ahmad bizim nakil gerçekleştirdiğimiz en küçük hasta. Bu kadar küçük bir çocuğa nakil yapılması teknik ve ekip olarak büyük donanım gerektiriyor. Ahmad'ın ameliyatı sırasında yaşının küçük, kilosunun 10 kilonun altında olması nedeniyle riskler vardı. Bu tür ameliyatlarda verici olmak da kolay değil. Alıcı ile verici aynı anda ameliyata giriyor. Ameliyat sırasında binde 5 oranında, ölme riski var. Cerrahi bazı komplikasyonlar da olabiliyor. Çocuğun ameliyatı 8 saat babanın ameliyatı ise 4 saat sürdü. 3 haftalık takibi ardından kendilerini sağlıklı olarak Libya'ya gönderiyoruz.

Hastanın, ameliyat sonrası sağlıklı olarak taburcu edilmesinin de önemine değinen Prof.Dr. Emiroğlu, Türkiye'nin sağılık alanında tercih edilen bir ülke haline geldiğini söyledi.

'İKİNCİ BİR AİLE KAZANDIM

Oğlu Ahmad'ın 3'ncü çocuğu olduğunu belirten Hussin Almjdob, bir çok hastaneyi araştırdığını ve Türkiye'nin bu konuda başarılı nakiller gerçekleştirdiğini öğrendiğini söyledi. Türkiye'ye gelmekle doğru bir karar verdiğini açıklayan Hussin Almjdob, 'Çocuğum gözümün önünde ölüyordu. İyileştikten sonra çok mutlu oldum. Burada da yeni bir aile kazandık diye konuştu.

Babasından Alınan Karaciğer ile Sağlığına Kavuştu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Babasından Alınan Karaciğer ile Sağlığına Kavuştu - Son Dakika


Son Dakika

Demiryolları "Çin'e giden ilk ihracat treni yolundan döndü" iddialarına yanıt verdi: Gümrükleme için Halkalı'ya geldi Her hareketiyle gündeme bomba gibi düşen Şevval Şahin, bikinili pozlarıyla yine çok konuşulacak Doğu Perinçek'in ABD analizindeki sözleri sosyal medyaya damga vurdu: Biraz kapatsana kamerayı Şarkıcı Sevda Demirel, bornozlu paylaşımıyla hayranlarının ağzını açık bıraktı Sağlık Bakanı Koca yüksek risk altındaki 5 ilimizi uyardı: Hatay'da vaka artışı yüzde 125 Yunan televizyonuna konuşan Avrupa Komisyonu yetkilisinden Türkiye'ye küstah tehdit: Yaptırımlar orta ve uzun vadeli de olacak Dayakçı hala, 7 yaşındaki kız çocuğunun hayatını kararttı! Kangren yüzünden kolunu kaybetti Erdoğan'ın da katıldığı ilk milli helikopter motorunun teslim töreninde kriz: Hakkımızı helal etmiyoruz