Libyalılar Turizm Endüstrisinin Canlanmasını İstiyor - Son Dakika

Libyalılar Turizm Endüstrisinin Canlanmasını İstiyor

03.01.2012 14:00
Libyalılar Turizm Endüstrisinin Canlanmasını İstiyor, System.String[]

Ekonomisi petrol endüstrisine dayalı olan Libya'da, devrim mücadelesinin sona ermesinin ardından turizm, ülkenin büyümesindeki en önemli alanlardan biri haline gelebilir.

Ekonomisi petrol endüstrisine dayalı olan Libya'da, devrim mücadelesinin sona ermesinin ardından turizm, ülkenin büyümesindeki en önemli alanlardan biri haline gelebilir.

Libya, Akdeniz'e sahili olan uzun kıyı şeridi, yer yer dağlık bölgeleri, ülkenin güneyini kaplayan Sahra Çölü'yle geniş bir kültürel mirasa sahip. Komşuları Mısır ve Tunus'un turizm sektöründeki başarısı, Libya için başarılı bir örnek oluşturuyor.

Devrim sırasında muhaliflerin safında çatışan otel sahibi Hüseyin Abdülvehhab Yusuf, yabancıların Libya'yı çok az tanıdıklarını belirterek, "Ülkemiz hakkında pek de iyi bir izlenime sahip değiller. Bugüne kadar geçmiş rejimin menfi fiillerini duymuşlar. Düşünceleri de bu çerçeve içinde oluşmuş. Fakat buraya geldiklerinde gerçekten şaşırıyorlar, inanın bana hayret ediyorlar" diye konuştu.

Turizm, Kaddafi rejiminin uygulamaları ve imajı sebebiyle oldukça atıl kalmış bir sektör. Turist vizesi almanın zorluğu, pasaportlarda Arapça tercüme zorunlululuğu ve yabancı uzmanların ve şirketlerin ihmal edilmiş tarihi ve kültürel alanları geliştirmesine izin verilmemesi turizmi olumsuz etkilemiş.

Trablus'un eski bölümünde yaşayan halı imalatçısı Abdulbassat Ahmed el Tajouri ise, "Turistler Libya'yı seviyor. Fakat önceki rejim turistlere oldukça zorluk çıkarıyordu. Turizm acentalarını istemiyorlardı. Acentalar buraya turist getirmek istediğinde geri çeviriyorlardı, birçok engel vardı" ifadelerini kullandı.

Bir dönem yerel bir seyahat acentası işleten Fethi Eyub, Libya'nın gelişimi için turizmin büyük bir potansiyel olduğunu belirterek, "Libya, dünyanın keşfedilecek hazinelerine sahip en büyük ülkelerinden biri" diye konuştu.

Eyub, "Geçmişteki 42 yıllık rejim, bu kültür mirasını silmeye çalıştı. Dolayısıyla şimdi sektörü canlandırmak için yeni çalışmalara ihtiyaç var. Turizm, petrol endüstrisi ile birlikte dünyadaki en iyi endüstrilerden biri olarak görülüyor" yorumunda bulundu.

Turizm sektörünü bugüne kadar en büyük dış gelir kaynağı olarak değerlendiren Mısır ve Tunus'un tersine, Libya sahip olduğu petrol rezervleri sebebiyle turizmi ihmal etmiş.

Libya'nın sahilleri, uygun iklim, tarihi ve kültürel alanlar, Avrupa'ya yakın olması, ayrıca turizm hareketliliğinin yoğun olduğu Kuzey Afrika komşuları sayesinde Libya önemli bir potansiyele sahip.

Arkeolog Hafid Velda ise, Libya'nın kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar turizm sektöründe önemli bir ilerleme sağlanmasının mümkün görünmediğini belirterek, "Birçok tarihi alan hiç rehabilite edilmemiş veya turizme hazır halde değil" dedi.

Ulusal Geçiş Konseyi'nin ülkenin kalkınmasında, turizmi önemli bir araç olarak kullanması bekleniyor. Sektörün canlandırılması gelirlerin artırılmasının yanı sıra istihdama da çok önemli katkılarda bulunarak ekonominin petrol ihracatına bağımlılığını azaltacak. - TRABLUS

Libyalılar Turizm Endüstrisinin Canlanmasını İstiyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Libyalılar Turizm Endüstrisinin Canlanmasını İstiyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Büyük tepki çeken kreşteki görüntüler sonrası cezalar belli oldu: 10 ay 15 gün hapis cezası 09:05 Büyük tepki çeken kreşteki görüntüler sonrası cezalar belli oldu: 10 ay 15 gün hapis cezası Korona semptomları değişti! İşte yeni belirtiler 08:39 Korona semptomları değişti! İşte yeni belirtiler Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos Elpidoforos ile görüşmesini iptal etti 07:23 Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos Elpidoforos ile görüşmesini iptal etti
Galatasaray'ın yeni transferi Yousef ilk kez görüntülendi 00:45 Galatasaray'ın yeni transferi Yousef ilk kez görüntülendi Crespo, Fenerbahçe taraftarına Maldonado'yu hatırlattı! İlk maçında tepki çekti 22:35 Crespo, Fenerbahçe taraftarına Maldonado'yu hatırlattı! İlk maçında tepki çekti Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu 22:00 Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu
Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti 18:53 Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak 18:14 Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak
Advertisement