Liderlerden Portsmouth'a 'Normandiya Çıkarması' - Son Dakika

Liderlerden Portsmouth'a 'Normandiya Çıkarması'

05.06.2019 16:23
Liderlerden Portsmouth'a 'Normandiya Çıkarması', System.String[]

6 Haziran 1944'te Amerikan müttefikleri İngiltere'nin Portsmouth kenti limanından Almanya'nın işgali altındaki Fransa'nın Normandiya kıyısına hareket etti.

6 Haziran 1944'te Amerikan müttefikleri İngiltere'nin Portsmouth kenti limanından Almanya'nın işgali altındaki Fransa'nın Normandiya kıyısına hareket etti. Alman ordusu, Stalingrad ve Kuzey Afrika'da yenilgiye uğramış olmasına rağmen kıtayı işgal altında tutuyordu. ABD, İngiltere ve müttefikleri 6 bin 939 savaş gemisi, 10 bin 440 savaş uçağı ve 156 bin 115 askerle Normandiya kıyılarına çıkarma yaptı. 'D-Day' olarak da anılan 'Normandiya Çıkarması' tarihin en kanlı muharebeleri arasına girdi ve binlerce asker burada hayatını kaybetti.

LİDERLER TOPLANDI

'Normandiya Çıkarması'nı anmak için başta İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Başbakan Theresa May, ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kanada Başbakanı Justin Trudeau olmak üzere çok sayıda dünya lideri İngiltere'nin Portsmouth kentinde buluştu.

ABD Başkanı Trump, 'Normandiya Çıkarması' için, "Dünyanın savaş zamanında gördüğü en büyük ittifak. 75 yıl önce cesur Amerikalılar ve İngiliz vatanseverler bu adada dünya tarihinin en önemli savaşına doğru yola çıktılar" dedi.

Anma törenlerinin ardından 300 Normandiya gazisi kraliyet donanması ve savaşta kullanılan spitfire hücum uçağı eşliğinde sembolik olarak Normandiya'ya doğru yola çıktı.

Liderlerden Portsmouth'a 'Normandiya Çıkarması'

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel Liderlerden Portsmouth'a 'Normandiya Çıkarması' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Hatayspor, 90+7'de attığı golle Çaykur Rizespor ile 2-2 berabere kaldı Erdoğan'dan Arınç'ın Demirtaş ve Kavala çıkışına yanıt: Yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz İstanbul'da bir gecede 747 kişiye 1 milyon 729 bin TL ceza kesildi Merih Demiral'ın Cagliari maçı performansı, İtalya'da manşetlere çıktı Düğünde fenalaşarak vefat eden oğlunun kaybına dayanamayan acılı anne 1 saat sonra kalp krizi geçirdi İETT otobüsü devrildi! Şans eseri boş olan aracın şoförü kazayı yara almadan atlattı Sokak ortasında iki kadını darp etti, tokat sesleri sokaklarda yankılandı! O anlar kamerada "Korona aşısı ücretsiz mi yapılacak?" sorusuna Sağlık Bakanı Koca'dan yanıt: Risk grubundaki 5 milyon kişi ücretsiz aşılanacak