Lokasyon Bazlı Reklamcılık - LPA - Son Dakika

Lokasyon Bazlı Reklamcılık - LPA

10.01.2012 16:21
Lokasyon Bazlı Reklamcılık - LPA

Akıllı telefonlar için tüketicinin lokasyonunu bilen akıllı reklamlar.

Yellow Medya'dan Türkiye'nin tek 'gerçek' konum bazlı reklam servisi: Lokasyon Bazlı Reklamcılık - LPA

Akıllı telefon ve GPS cihazı kullanan tüketicilerin o an bulundukları konuma göre reklam gösteren Lokasyon Bazlı Reklamcılık servisi (LPA), doğru zamanda doğru mesajın iletilmesini sağlıyor. Tüketicinin bulunduğu yeri baz istasyonlarından gelen sinyallere göre değil, coğrafi konumdan belirlediği için ülkemizde kullanıma sunulan ilk 'gerçek' lokasyon bazlı mobil reklam ürünü olan LPA, reklamveren firmalar tarafından kolayca özelleştirilebiliyor.

Akıllı telefon ve navigasyon cihazı kullanımının günden güne yaygınlaşması, reklamveren firmalar için yepyeni ve benzersiz fırsatları da beraberinde getiriyor. Bu yeni teknolojilerden biri olan 'Lokasyon Bazlı Reklamcılık' (LPA) servisi, akıllı telefon ve navigasyon cihazı kullanan tüketicilerin o an bulundukları konuma göre reklam göstererek, doğru zamanda doğru mesajın iletilmesini sağlıyor.

Türkiye'de sadece Yellow Medya tarafından sunulan Nokia Local Commerce LPA (Location Point ™ Advertising), tüketicinin o an bulunduğu yeri baz istasyonlarından gelen sinyallere göre değil, coğrafi konumdan belirlediği için, ülkemizde kullanıma sunulan ilk 'gerçek' lokasyon bazlı mobil reklam ürünü olarak öne çıkıyor. Cihazlardaki mobil uygulama ve haritalarda gösterilen reklamlar, tüketicinin anlık konumuna göre görüntülenirken, reklamveren firmanın adresine yaya ya da araçla nasıl ulaşılabileceğine ilişkin rota da harita üzerinde gösterilebiliyor. Ayrıca, tüketiciler tek bir dokunuşla firmayı telefonla arayabiliyor ya da web sitesini ziyaret edebiliyorlar. Örneğin, kullanıcı akıllı telefonundaki bir mobil uygulamayı çalıştırdığında, o an bulunduğu semte en yakın restoranın reklamı uygulama ekranında gösteriliyor. Kullanıcı bu reklama dokunarak restoranın iletişim bilgilerini görüntüleyebildiği gibi, bulunduğu yerden restorana nasıl ulaşabileceğinin rotasını da harita üzerinde kolaylıkla görebiliyor.

Tüm mobil operatörlerle çalışabilme

LPA ürünü, GSM operatörlerinden bağımsız olarak çalışabilmesi nedeniyle de diğer benzer servislerden ayrılıyor. Hangi mobil operatörü kullanırlarsa kullansınlar, herhangi bir zamanda herhangi bir yerde dolaşımda oldukları sürece tüm kullanıcıların telefonunda LPA reklamları gösterilebiliyor.

Her yönüyle özelleştirilebilen reklamlar

LPA'nın reklamveren firmalar için en önemli avantajlarından biri de gösterilmek istenen reklamların içeriğinin ve yayın kapsamının, gün ve saat dahil olmak üzere, kolayca seçilebilmesi. Bu sayede, firmalar reklamlarını ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirerek, haftanın belirli gün ve saatlerinde gösterilen reklamlarla tüketicilere katma değeri yüksek teklif ya da kampanyalar önerebiliyor ve potansiyel müşterileri doğrudan satışa yönlendirebiliyorlar.

Detaylı raporlama

Yellow Medya, CPM (bin gösterim başına) gösterim bazında satılan LPA ürünü için reklamverenlere detaylı raporlar sağlıyor. Böylece reklamların hangi cihazlarda görüntülendiği, CTR detayları, reklamın görüntülendiği gün ve saat detayı, kaç kez tıklanıp aranıldığı ile haritaya ve web sitesine kaç kez girildiği gibi birçok ayrıntılı bilgi reklamveren firmalara periyodik olarak iletiliyor.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500
Cep telefonu almak isteyenler dikkat! Yarından sonra fiyatlar artacak Cep telefonu almak isteyenler dikkat! Yarından sonra fiyatlar artacak 1500'lü yıllarda inşa edildi, depremde hasar gördü: Kapalı çarşı esnafı şimdi konteyner çarşıda 1500'lü yıllarda inşa edildi, depremde hasar gördü: Kapalı çarşı esnafı şimdi konteyner çarşıda TÜBİTAK 273 personel alacak TÜBİTAK 273 personel alacak

Son Dakika Güncel Lokasyon Bazlı Reklamcılık - LPA - Son Dakika


Advertisement